Czy naprawdę chcemy być Królestwem Węgla?

W niedzielę w godzinach południowych, na Wawelu zawisł baner z hasłem "Polska Królestwo Węgla". W ten sposób grupa mieszkańców Krakowa wyraziła sprzeciw wobec polityki energetycznej polskich władz.

Dość dymu!

- Jako mieszkańcy Krakowa na własnej skórze odczuwamy skutki wykorzystywania węgla jako paliwa. Zmuszeni każdej zimy do oddychania zatrutym powietrzem, obserwujemy jego niszczący wpływ na zdrowie - wyjaśniła uczestniczka protestu. Lokalne zanieczyszczenie środowiska i negatywny wpływ na zdrowie to tylko część skutków spalania węgla. W skali globalnej konsekwencje będą jeszcze gorsze.

Destrukcyjny wpływ człowieka

Klimatolodzy są jednogłośni - zmiany klimatu gwałtownie przyspieszają. Główną rolę grają tu gazy cieplarniane, będące ubocznymi produktami działalności ludzkiej, w szczególności spalania paliw kopalnych. W ostatnich miesiącach takie stanowisko zajął Komitet Geofizyki Państwowej Akademii Nauk, podobne komunikaty wydały już wcześniej akademie naukowe wielu innych krajów. Ogłoszony niedawno raport IPCC (Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu) daje nam 12 lat na ograniczenie emisji CO2 o 45 proc..

- Musimy zamknąć kopalnie i jak najszybciej przejść na korzystanie z odnawialnych źródeł energii. Nie możemy dłużej czekać z transformacją gospodarki. Węgiel to nie tylko CO2, to przede wszystkim dewastujący środowisko przemysł - komentuje uczestnik protestu.

Reklama

Co na to rząd?

Partnerami w organizacji odbywającego się w Katowicach szczytu COP24 są najwięksi przedstawiciele przemysłu węglowego w Polsce: Jastrzębska Spółka Węglowa i Polska Grupa Górnicza. Na otwarciu imprezy gra orkiestra górnicza, głowa państwa w swoim wystąpieniu stwierdza, że węgiel to nasz strategiczny surowiec i korzystanie z niego nie jest sprzeczne z ochroną klimatu. Na "Marszu dla klimatu" policja wyciąga z tłumu pokojowo maszerujące osoby i przetrzymuje do późnych godzin wieczornych, zakłócając przebieg manifestacji.

- Czujemy się zażenowani postawą naszego rządu, który nie tylko ośmiesza Polskę na arenie międzynarodowej, ale przede wszystkim działa na naszą zgubę - stwierdzili protestujący.

Czy dalej będziemy żyć w Rzeczpospolitej Węglowej?

Opr. KM

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: węgiel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »