Realizacja zysków spółek energetycznych

Wczorajsza sesja w USA miała decydujące znaczenie dla zachowania światowych giełd. W piątek S&P500 zbliżył się do podwójnego dna z października i listopada. Wczoraj w trakcie sesji dołki zostały naruszone. W pierwszych dwóch godzinach notowań indeksy spadły poniżej tych dołków wyznaczając długi cień. W kolejnych odrobiły straty. Jest to poważny techniczny argument dla strony popytowej, który być może przełoży się na następne dni.

W tej atmosferze WIG20 otworzył się na plusie, ale wkrótce odezwała się strona podażowa. Najpierw w dół pociągnął PKO BP i PKN Orlen, w końcowej fazie sesji dołączyły spółki energetyczne i reszta banków.

Realizacja zysków na rosnących od miesiąca spółkach z branży energetycznej sięgnęła znacznych rozmiarów: Energa (-5,8 proc.), PGE (-5,1 proc.), Tauron (-5,8 proc.).

Spadek załagodziły zieleniejące się PZU i KGHM. W tym czasie główne parkiety Europy zanotowały pokaźne wzrosty: DAX (+1,9 proc.), CAC40 (+1,6 proc.). Widzimy więc spory rozdźwięk między naszym rynkiem, a resztą parkietów.

Reklama

Trzeba zauważyć, że końcówka roku nie przebiega wg ustalonego przez lata schematu. Na razie nie widzimy efektu grudnia. Na giełdach jest dużo niepewności związanej z negocjacjami celnymi między USA i Chinami, a także w kwestii Brexitu. W tej ostatniej sprawie coraz częściej spekuluje się o możliwym wycofaniu się Wielkiej Brytanii z zamiaru opuszczenia UE, ale równie prawdopodobne jest wyjście królestwa bez umowy.

Zapoczątkowana dziś fala wyprzedaży spółek z sektora energetycznego może być jutro kontynuowana. WIG20 ma jeszcze spory zapas do październikowego dołka. Gwałtowny charakter tej wyprzedaży może ją szybko zakończyć.

Witold Zajączkowski

DM BOŚ S.A.
Dowiedz się więcej na temat: giełdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »