Reklama

FITEN (FTN): Otrzymanie przez Spółkę protokołu kontroli w ramach kontroli podatkowej prowadzonej przez Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie - raport 14

Raport bieżący nr 14/2017

Podstawa Prawna:
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.

Zarząd FITEN S.A. w restrukturyzacji (dalej: Spółka) informuje, iż w dniu 27 listopada 2017 r. doręczono mu protokół z badania ksiąg podatkowych Spółki (dalej: Protokół) sporządzony w ramach postępowania kontrolnego prowadzonego w Spółce przez Naczelnika Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie (dalej: Naczelnik UCS). Przedmiotowe postępowanie kontrolne obejmuje swoim zakresem sprawdzenie rzetelności deklarowanych podstaw opodatkowania oraz prawidłowości obliczania i wpłacania podatku od towarów i usług (dalej: VAT) za poszczególne miesiące od grudnia 2012 r. do maja 2013 r.

Reklama

Z treści Protokołu wynika, że na wcześniejszym etapie obrotu energią elektryczną nabywaną od kontrahenta nie został odprowadzony podatek VAT należny od sprzedaży tej energii. W ocenie Naczelnika UCS Spółka nie dochowała należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta, a co za tym idzie Spółka, nie miała prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wykazany na fakturach wystawionych przez tego kontrahenta w kwocie 6.291.588,00 zł. Protokół jest dokumentem, który nie rozstrzyga sprawy oraz nie nakłada na Spółkę obowiązku zapłaty wyżej wymienionej kwoty.

Z akt postępowania kontrolnego wynika, że Spółka nie była jedynym polskim podmiotem, który prowadził wymianę handlową z tym kontrahentem na hurtowym rynku energii elektrycznej.

W opinii Spółki zarzuty przedstawione w Protokole są w całości nieuzasadnione, tak co do ustaleń faktycznych, jak i oceny prawnej. W związku z tym Spółka zamierza złożyć w ustawowym terminie 14 dni zastrzeżenia do Protokołu oraz podjąć wszelkie kroki prawne konieczne do wykazania braku podstaw do przyjęcia niekorzystnych dla Spółki ustaleń. W ocenie Spółki, Spółka dochowała należytej staranności przy weryfikacji kontrahenta.

Dodatkowo, Spółka informuje, że w przypadku wydania niekorzystnej decyzji podatkowej na późniejszym etapie postępowania, w wyniku objęcia Spółki ochroną wynikającą z toczącego się postępowania sanacyjnego (raport bieżący nr 8/2016), zobowiązanie podatkowe będzie objęte tym postępowaniem i z tego względu niedopuszczalna będzie jego przymusowa egzekucja, zaś ewentualna spłata będzie mogła nastąpić tylko zgodnie z treścią zawartego układu. Ponadto, w razie wydania negatywnej decyzji Spółka będzie dochodzić swoich praw do odliczenia VAT w kwestionowanym zakresie na drodze sądowo administracyjnej. Doradcą Spółki i pełnomocnikiem w zakresie przedmiotowego postępowania kontrolnego jest Ernst & Young Doradztwo Podatkowe sp. z o.o.

Ze względu na wysokość potencjalnego zobowiązania podatkowego, Spółka uznaje niniejszą informację za istotną.

Spółka informuje, że nie toczą się wobec niej żadne inne postępowania w zakresie badania prawidłowości rozliczeń podatkowych, poza wskazanym w niniejszym raporcie i postępowaniem wskazanym w raporcie bieżącym nr 3/2017.


PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
DataImię i NazwiskoStanowisko/FunkcjaPodpis
2017-11-28Roman PluszczewPrezes Zarządu
2017-11-28SebastianCzłonek Zarządu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »