Kolejny silny wzrost cen na aukcji GDT

W zeszłym tygodniu odbyła się aukcja produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii. Indeks cen GDT zwiększył się na niej do 1061 pkt. wobec 1002 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 16 stycznia br. (wzrost o 5,9%), co było poniżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii. Jest to jednocześnie najsilniejszy wzrost indeksu od listopada 2016 r.

W kierunku zwiększenia indeksu oddziaływały wyższe ceny 7 z 8 jego składowych, wśród których najsilniej zwiększyły się ceny maślanki w proszku (+8,4%), masła (+7,9%) oraz pełnego mleka w proszku (+7,6%). Laktoza nie była przedmiotem aukcji. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 22 197 t wobec 23 319 t na poprzedniej aukcji (-4,8%).

Kolejna aukcja GDT odbędzie się 20 lutego.

W naszej ocenie obserwowany od początku roku wzrost cen na aukcji GDT jest związany z obawami uczestników aukcji co do perspektyw produkcji mleka w Nowej Zelandii, gdyż w ostatnich miesiącach utrzymuje się tam susza.

Reklama

W efekcie skup mleka w tym kraju zmniejszył się w grudniu o 2,6% r/r wobec wzrostu o 4,2% w listopadzie. Biorąc jednak pod uwagę na globalny charakter ożywienia produkcji mleka, które jest już coraz bardziej widoczne w szczególności w UE, trudno oczekiwać aby był to wystarczający impuls do odwrócenia spadkowych tendencji na światowym rynku mleka (por. AGROmapa z 14.12.2017).

Jakub Olipra

Ekonomista

Credit Agricole Bank Polska S.A.

Pobierz za darmo program PIT 2017

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mleko | masło | susza | Nowa Zelandia | nabiał
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »