Bezdotykowe bezpieczeństwo. Rozwiązania stosowane w Polsce

Epidemia koronawirusa zmusiła nas do pozostania w domach. Usługodawcy, urzędy, nawet placówki medyczne w zadziwiającym tempie i z godną pochwały kreatywnością przystosowali się do nowych warunków i świadczą swoje usługi online. Większość spraw załatwimy dziś przez internet lub bezdotykowo. Przedstawiamy rozwiązania, dzięki którym możemy ograniczyć kontakt z innymi, by zatrzymać falę zakażeń koronawirusem.

Ułatwienia dla kierowców

Z pewnym ryzykiem wiąże się teraz korzystanie z carsharingu, komunikacji miejskiej czy taksówek. Znacznie bezpieczniejsze jest jeżdżenie własnym samochodem. W związku z epidemią koronawirusa warto skorzystać z  udogodnień, dzięki którym jeszcze bardziej zminimalizujemy ryzyko zakażenia. Zarządca autostrady A4 na odcinku Kraków-Katowice oferuje bezkontaktowe, automatyczne metody płatności. Wystarczy zainstalować w swoim smartfonie aplikację Autopay dostępną w App Store i Google Play, dodać dane pojazdu i karty płatniczej, lub korzystać z elektronicznego poboru opłat A4Go lub Telepass. Gdy zbliżamy się do bramek system identyfikuje nasz samochód i natychmiastowo podnosi szlaban. Nie wymaga to użycia gotówki czy karty płatniczej ani nawet otwarcia okna pojazdu. W dodatku kierowcy korzystający z tych metod mogą liczyć na sporą oszczędność pieniędzy oraz czasu. Przejazd z płatnościami automatycznymi jest do 30 proc. tańszy niż przy tradycyjnych formach płatności. Oznacza to sporą oszczędność dla kierowców samochodów osobowych i ciężarowych - od 3 do nawet 5 zł  na każdym z dwóch placów poboru opłat. Promocja ta potrwa przynajmniej do końca czerwca 2020 r. Poza tym taki przejazd trwa o wiele krócej - aż trzy razy szybciej w stosunku do bramek z tradycyjną obsługą. Dodatkowe ułatwienia wprowadziły też niektóre stacje paliw. Tankujemy samochód, a następnie skanujemy kod QR przy dystrybutorze. Potwierdzamy dane transakcji i wpisujemy kod PIN, by uiścić opłatę. Podobnie zapłacimy w niektórych myjniach. Dzięki temu nie musimy podchodzić do kasy i stać w kolejce z osobami potencjalnie zakażonymi.

Bezdotykowa wizyta lekarska

W dobie koronawirusa odwołano większość zabiegów i operacji, a szpitale przekształcają się w placówki zakaźne. Swoją działalność ograniczyły również przychodnie i gabinety medycyny rodzinnej. To znacznie utrudniło pacjentom leczenie, jednak nie oznacza to, że całkowicie straciliśmy kontakt z lekarzami. Dostępne są teleporady, czyli możliwość telefonicznego skontaktowania się z lekarzem. Może on wypisać zwolnienie lekarskie oraz przepisać leki. Na szczęście od stycznia tego roku obowiązują e-recepty, które lekarz może nam wystawić zdalnie. Część placówek medycznych posunęła się jeszcze dalej i oferuje wideokonsultacje. Taka forma umożliwia przeprowadzenie szczegółowego wywiadu, a także obejrzenie zmiany chorobowej (jeśli wystąpiła na przykład na skórze). Ponadto lekarz może zinterpretować wyniki badań laboratoryjnych i obrazowych.

Danie na dowóz i przesyłka na wycieraczce

Od dłuższego czasu prężnie rozwija się branża kurierska. Teraz zatrudnieni w niej pracownicy mają szczególnie dużo zleceń. W ostatnich tygodniach znacząco wzrosła liczba restauracji korzystających z usług wyspecjalizowanych firm dostarczających jedzenie. Zakazy wprowadzone by ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa szczególnie dotknęły branżę gastronomiczną. Restauratorzy ratują prowadzone biznesy, nawiązując współpracę z kurierami. Dowóz wygląda jak dawniej, zmieniło się jedno - dania dostarczane są pod drzwi i pozostawiane na wycieraczce, by ograniczyć kontakt pomiędzy dostawcami a zamawiającymi. Płatność uiszczamy przez aplikację, a rachunek otrzymujemy w formie elektronicznej. Podobnie działają markety oferujące zakupy na dowóz, dlatego większość produktów niezbędnych do przetrwania tego ciężkiego okresu możemy nabyć bez wychodzenia z domu, a w dodatku bezdotykowo. Jeśli już zajdzie konieczność wyjścia do sklepu, starajmy się nie korzystać z gotówki. Ułatwili nam to operatorzy kart płatniczych, którzy w odpowiedzi na rekomendacje WHO i NBP podnieśli limity w płatnościach zbliżeniowych. Teraz bez konieczności wpisywania numeru PIN dokonamy transakcji do 100 zł.

 

Artykuł powstał we współpracy ze Stalexport Autostrada Małopolska S.A.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »