W skrócie
- Brytyjska minister finansów Rachel Reeves wyraziła frustrację i złość z powodu działań USA w Iranie, podkreślając brak jasnego planu wyjścia.
- Blokada cieśniny Ormuz i działania wojenne USA oraz Izraela z Iranem mają wpływ na wzrost kosztów życia rodzin w Wielkiej Brytanii, szacowany przez Resolution Foundation na 480 funtów w skali roku.
- Stanowisko rządu Wielkiej Brytanii to nawoływanie do deeskalacji konfliktu i nieangażowanie się w blokadę prowadzoną przez Stany Zjednoczone.
- Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej serwisu
"To wojna, której nie zaczęliśmy. To była wojna, której nie chcieliśmy. Czuję ogromną frustrację i złość, że Stany Zjednoczone przystąpiły do tej wojny bez jasnego planu wyjścia, bez jasnej wizji tego, co chcą osiągnąć" - mówiła Reeves.
Blokada cieśniny Ormuz. Brytyjska minister: Odbija się to na całym świecie
W kontekście wypowiedzi minister finansów "The Mirror" przytoczył dane brytyjskiego think tanku Resolution Foundation, który obliczył, że wydatki przeciętnego gospodarstwa domowego w Wielkiej Brytanii wzrosną w bieżącym roku o 480 funtów z powodu wojny USA i Izraela z Iranem.
"W tym tygodniu organizujemy konferencję z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem na temat tego, jak zabezpieczyć przeprawę przez cieśninę Ormuz" - przypomniała kanclerz skarbu. W szczycie ma wziąć udział kilkadziesiąt państw.
W poniedziałek Stany Zjednoczone zaczęły blokować ruch przez Ormuz statków korzystających z irańskich portów. Jak twierdzi prezydent USA Donald Trump, blokada ma skłonić Iran do ponownego otwarcia cieśniny, kluczowego szlaku eksportu ropy naftowej i gazu ziemnego z krajów Zatoki Perskiej. "Nie angażujemy się w blokadę USA, nie uważamy, że to właściwe podejście. Przez cały ten konflikt mówiliśmy: deeskalacja, deeskalacja" - powiedziała Reeves.
"Rozpoczynanie konfliktu bez jednego określenia celów to głupota"
"Oczywiście, żadna rozsądna osoba nie popiera reżimu irańskiego, ale rozpoczynanie konfliktu bez jasnego określenia celów i sposobu wyjścia z niego jest moim zdaniem głupotą i odbija się to negatywnie na rodzinach tutaj w Wielkiej Brytanii, ale także w USA i na całym świecie" - kontynuowała.
W pierwszych dniach konfliktu, rozpoczętego 28 lutego amerykańsko-izraelskimi atakami na Iran, Teheran przystąpił do odwetowych nalotów na cele w krajach regionu i ogłosił blokadę cieśniny.











