Prokuratura Regionalna w Warszawie poinformowała, że we wtorek 19 maja skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłej prezes Fundacji Orlen Katarzynie R.
Była prezes Fundacji Orlen oskarżona o nadużycie uprawnień
Prokuratura oskarża byłą prezes o to, że podczas pełnienia funkcji dopuściła się nadużycia uprawnień. Zdaniem śledczych Katarzyna R. między listopadem a grudniem 2023 roku "zatwierdziła sprawozdanie dotyczące sposobu wykorzystania darowizny w wysokości blisko 4,7 mln zł".
Pieniądze te - jak podaje prokuratura - przekazano Fundacji Rozwoju Gospodarki i Innowacji im. Eugeniusza Kwiatkowskiego na realizację projektu "Akademia Aktywności Obywatelskiej".
"Z ustaleń Prokuratury Regionalnej w Warszawie wynika, że obdarowana Fundacja wykorzystała wskazane środki niezgodnie ze statutowymi celami Fundacji Orlen, finansując z nich kampanię medialną o charakterze politycznym - zarówno w prasie ogólnopolskiej, jak i w reklamie outdoorowej, obejmującej billboardy" - informuje w komunikacie prok. Mateusz Martyniuk, rzecznik prasowy Prokuratury Regionalnej w Warszawie.
Byłej prezes Fundacji Orlen grozi do 10 lat więzienia
Śledczy twierdzą, że w wyniku działań oskarżonej Fundacja Orlen poniosła szkodę majątkową na blisko 4,7 mln zł.
Była prezes nie przyznała się do zarzutów i odmówiła składania wyjaśnień. Czyn, który zarzuca jej prokuratura, wypełnia znamiona przestępstwa z artykułu 296 § 1 i § 3 Kodeksu karnego i jest zagrożony karą do 10 lat pozbawienia wolności.
Mienie podejrzanej zostało zabezpieczone. Trzy nieruchomości lokalowe i jedną gruntową obciążono hipoteką przymusową w wysokości ponad 3 mln zł.











