Reklama

Co to jest i komu się opłaca wprowadzenie PPK?

Pierwsze plany emerytalne podobne do Pracowniczych Planów Kapitałowych (PPK) zostały wprowadzone w Stanach Zjednoczonych w latach 90. Od 1 stycznia 2019 r. ten długoterminowy projekt oszczędzania na dodatkową emeryturę jest dostępny także dla polskich pracowników. Na czym polega PPK, kto je musi wdrożyć i jak wyglądają procedury? Wszystkie odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

PPK - co to właściwie jest?

Pracownicze Plany Kapitałowe stanowią dodatkowy sposób na odkładanie pieniędzy na emeryturę. Jest to dobrowolny system oszczędzania, gromadzący prywatne pieniądze pracownika. Odkłada on co miesiąc od 2 do 4 procent swojego wynagrodzenia, wedle uznania. To co wyróżnia ten rodzaj oszczędzania to fakt, że pracownik zyskuje dodatkowe wsparcie od dwóch podmiotów. Wkład finansowy w to przedsięwzięcie ma bowiem także pracodawca oraz państwo. W jaki sposób przyczynia się to do zwiększenia kapitału emerytalnego pracownika? Zatrudniający ma obowiązek wpłacania do PPK 1,5 procent od wynagrodzenia brutto, kwota ta nie może być potrącana z pensji pracownika. Pracodawca może również zdecydować o zwiększeniu wpłaty ze swojej strony maksymalnie o dodatkowe 2,5 proc., co może stanowić pewien element systemu motywacyjnego dla zatrudnionych. Państwo na początku wpłaca 250 złotych, a w trakcie trwania programu dokłada 240 złotych co roku na konto każdego pracownika uczestniczącego w PPK. Zawarcie umów o wprowadzeniu Pracowniczych Planów Kapitałowych jest dla pracodawców obowiązkowe, natomiast to pracownik decyduje czy chce skorzystać z uczestnictwa w programie,, czy też chce się z niego wypisać, składając w tym celu specjalny wniosek.

Reklama

Zarządzanie

Aby wprowadzić PPK w swojej firmie pracodawca powinien wziąć pod uwagę, że musi zwiększyć budżet wynagrodzeń o min. 1,5 procent. Za nakłanianie pracowników do rezygnacji z tej formy oszczędzania grozi kara grzywny. Na pracodawcy spoczywa także obowiązek obliczania wpłat i przekazywania ich do firmy odpowiadającej za zarządzanie środkami, gromadzenie dokumentów związanych z PPK oraz dostarczania informacji dotyczących funduszu.

Do zakładu pracy należy wybór instytucji zarządzającej pracowniczymi planami kapitałowymi i podpisanie z nią umowy. Jakie czynniki powinny wpływać na decydenta? Przede wszystkim dobro pracowników, ale także proponowane przez instytucje warunki zarządzania pieniędzmi i wsparcie przy wdrożeniu. Nie bez znaczenia jest także efektywność oraz długoletnie doświadczenie.

Decydując się na wybór instytucji finansowej, pracodawca może brać pod uwagę spółki będące w ewidencji Polskiego Funduszu Rozwoju. Jedną z takich instytucji jest Pocztylion-Arka PTE S.A., firma od 20 lat specjalizująca się stricte w zarządzaniu funduszami emerytalnymi i długoterminowym inwestowaniu środków w Polsce oraz za granicą.

Pocztylion-Arka PTE S.A. oferuje liczne rozwiązania ułatwiające wdrożenie swojego produktu PPK przez pracodawcę. Są to między innymi: specjalna platforma internetowa i aplikacja, infolinia oraz opiekunowie klienta. Co więcej, PPK Pocztylion może być wdrożone u pracodawcy w ciągu zaledwie 48 godzin.

Matematyczno-analityczne narzędzia

Prowadzenie i efektywne zarządzanie funduszami PPK wymaga znacznego doświadczenia w inwestowaniu długoterminowym. Wiele funduszy inwestycyjnych jest nastawionych na szybki zysk; w przypadku PPK należy jednak patrzeć na inwestycję bardziej długoterminowo. Przykładowo wspomniany już Pocztylion na potrzeby prowadzenia PPK Pocztylion powołał specjalny zespół, w skład którego wchodzi światowy gigant Invesco. Ta współpraca pozwoliła na wdrożenie innowacyjnego algorytmu MAAQ. Jego podstawą są założenia rynku kapitałowego co do stóp zwrotu i ryzyka opracowane przez Invesco. To, w połączeniu z zaawansowanymi technologiami informatycznymi Pocztyliona, pozwala na przeprowadzenie tysięcy symulacji scenariuszy rynkowych. Takie działanie umożliwia podejmowanie optymalnych decyzji inwestycyjnych.

Kto, gdzie i w jaki sposób?

Cechą charakterystyczną PPK jest fakt, że zapisy następują automatycznie dla pracowników pomiędzy 18. a 55. rokiem życia. Osoby starsze, w wieku pomiędzy 55 a 70 lat, muszą zwrócić się do pracodawcy o zgłoszenie ich do programu. Środki zebrane na specjalnym koncie pracownika mają charakter prywatny: mogą być przez niego wykorzystane po osiągnięciu 60. roku życia, jako dodatkowa emerytura, ale pracownik może z tych środków skorzystać również wcześniej, w celu sfinansowania wkładu własnego przy zaciągnięciu kredytu na kupno mieszkania lub budowę domu (w takiej sytuacji wypłacone pieniądze należy zwrócić w ciągu 15 lat; kwota ta nie jest opodatkowana). Drugi przypadek to możliwość wypłaty 25 procent zgromadzonych pieniędzy w przypadku poważnej choroby płatnika, jego współmałżonka lub dziecka; wtedy również wypłacona kwota nie jest opodatkowana. Pracownik może także w każdym momencie zdecydować o wypłacie zebranych środków i przeznaczyć je na dowolny cel, ale musi wtedy zapłacić od nich podatek. Należy przy tym pamiętać, że pracodawca ma obowiązek co 4 lata "odnawiać" konto PPK pracownika i informować go o ponownym przyłączeniu do PPK. Osoby, które całkowicie chcą zrezygnować z oszczędzania w ramach PPK, muszą ponawiać swoją deklarację cyklicznie. Każdy pracownik powinien zatem sam rozważyć przed podjęciem decyzji o rezygnacji, czy warto pozbawiać się dodatkowej emerytury.

Pracownicze Plany Kapitałowe to plan na oszczędzanie długoterminowe. Zgromadzona kwota jest inwestowana zgodnie z polityką funduszy zdefiniowanej daty. Oznacza to, że obywatel jest przypisany do funduszu zgodnie z rokiem swojego urodzenia. Polityka inwestycyjna zwiększa bezpieczeństwo powierzonych środków wraz ze zbliżaniem się 60. roku życia.

Obowiązujące terminy

1 stycznia 2019 roku ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie. Zgodnie z założeniami jest ona wprowadzana stopniowo w kolejnych zakładach pracy. Kryterium jest liczba zatrudnionych w firmie osób. W pierwszej kolejności, od 1 lipca 2019, do programu przystępują firmy zatrudniające ponad 250 osób. Od 1 stycznia 2020 PPK pojawi się w firmach zatrudniających od 50 do 249 pracowników. Kolejne terminy to 1 lipca 2020 (zatrudnienie od 20 do 49 osób) oraz 1 stycznia 2021 dla pozostałych zakładów pracy.

Artykuł powstał we współpracy z PPK Pocztylion

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »