Reklama

Dziura budżetowa uderzy w pomoc dla bezrobotnych

Nikłe szanse na dodatkowe 500 mln zł wsparcia dla osób bez pracy. W kasie państwa brakuje 24 mld i rząd tnie, a nie zwiększa wydatki. Pośredniaki mogą więc już jesienią zostać bez pieniędzy.

Szef resortu pracy Władysław Kosiniak-Kamysz zamierza w najbliższych dniach wystąpić do ministra finansów o zgodę na przekazanie po wakacjach urzędom pracy dodatkowych pieniędzy na walkę z bezrobociem. Jak wskazują pośredniaki, wtedy właśnie zacznie brakować im środków na dalszą pomoc. Minister zapowiedział, że będzie się starał o pozyskanie kwoty porównywalnej do pozyskanej w lecie ubiegłego roku, czyli 0,5 mld zł.

Reklama

To jednak mało realny plan, bo rząd planuje nowelizację budżetu na 2013 r. i nowe oszczędności w wysokości 8 mld zł - obecne dochody budżetu państwa są bowiem niższe, niż planowano, aż o 24 mld. Problem mają rozwiązać m.in. wysokie cięcia. Szczególnie mocno mogą to odczuć resort pracy i jego podopieczni - osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Wczoraj minister finansów Jacek Rostowski na pytanie radiowej Trójki, czy odblokuje dodatkowe pieniądze dla urzędów pracy, odpowiedział wymijająco, że w tym roku i tak jest ich więcej niż w ubiegłym. Zaznaczył też, że trudna sytuacja budżetowa wymaga szukania innych rozwiązań.

- Minister Jacek Rostowski nie powiedział "nie", co oznacza, że jest pole do rozmów, a mam silne argumenty - skomentował wypowiedź ministra finansów szef resortu pracy.

Jeżeli jednak wicepremiera te argumenty nie przekonają, dla wielu urzędów pracy może to oznaczać poważne problemy. Dotyczy to głównie powiatów o największej stopie bezrobocia i słabej przedsiębiorczości, m.in. we wschodnich województwach.

- Jeżeli nie dostaniemy dodatkowego wsparcia z rezerwy Funduszu Pracy, to praktycznie nie będziemy w stanie przyciągnąć pracodawców i pomóc bezrobotnym - alarmuje Jolanta Krop, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy (PUP) w Chełmie.

Może to być szczególnie mocno odczuwalne, gdy skończą się prace sezonowe i rejestry urzędów zasili nowa fala absolwentów szkół i uczelni.

- Brak dodatkowych pieniędzy na jesieni oznacza m.in. skrócenie okresu, w którym młodzi będą mogli skorzystać ze staży - zauważa Janusz Chałubiński, dyrektor PUP w Słupsku.

Podkreśla, że środki te w końcu roku mogą być potrzebne tym bardziej, że IV i I kw. to czas wstrzymania aktywności zatrudnieniowej wśród pracodawców.

Urzędników sektora pracy nie przekonuje argument ministra finansów co do wysokości środków przekazanych im już w tym roku. Utrzymujący się kryzys i wzrost liczby bezrobotnych spowodowały, że zwiększyły się też potrzeby pośredniaków. Z dotychczas uruchomionej w tym roku rezerwy większość z nich nie otrzymała takich kwot, o jakie wnioskowały.

- Trzeba też zauważyć, że od 2010 r. wysokość sum przekazywanych na aktywizację bezrobotnych jest dużo mniejsza niż wcześniej - zauważa Marcin Flaczyński, kierownik Centrum Aktywizacji Zawodowej z PUP w Będzinie.

W 2010 r. na aktywne formy walki z bezrobociem z Funduszu Pracy wydatkowano 6,5 mld zł, a w ostatnich trzech latach na ten cel przeznaczano od 3 do 4,5 mld zł.

Powiatowe pośredniaki, jeśli mają jeszcze środki z funduszu, to z reguły niewielkie. Sytuację ratuje nieco ich zaangażowanie w pozyskiwanie pieniędzy unijnych, ale często mogą one zostać przeznaczone tylko na wybrane formy pomocy, np. wyłącznie w formie dotacji na założenie działalności gospodarczej, jak to ma miejsce w PUP w Będzinie.

W drugiej połowie roku urzędy mogą też zaciągać zobowiązania i szerzej wykorzystywać pozyskane w ten sposób środki. To oznacza jednak długi, które będą musiały spłacić w 2014 r.

- Zadłużenie jest ryzykowne samo w sobie, a ponadto nie wiadomo jeszcze, jak w przyszłym roku będą wyglądały zasady przyznawania środków z funduszy unijnych ani jak będą dzielone pieniądze z Funduszu Pracy po przyszłorocznej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia - podkreśla Janusz Chałubiński z PUP w Słupsku.

18 lipca 13 (nr 138)

Karolina Topolska

Dowiedz się więcej na temat: bezrobocie | budżet | urzad pracy | bez pracy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »