Ceny prądu. Enea chciałaby podwyżki o blisko 40 proc.

- Enea (ENA, GPW) będzie wnioskować o podwyżkę taryfy na energię dla gospodarstw domowych. Byłaby zainteresowana jej wzrostem o blisko 40 proc. - poinformował prezes Paweł Szczeszek.

- Będziemy składać wnioski do URE o zwiększenie taryfy - powiedział prezes na konferencji prasowej.

Jak zauważył, ta część rachunku gospodarstwa domowego stanowi ok. 50 proc.

- Hipotetycznie, gdyby taryfa wzrosła o 40 proc., to rachunek wzrósłby o 20 proc. Z wypowiedzi medialnych wynika, że trudno będzie uzyskać taki wzrost, rzędu 40 proc., a nie ukrywam, że blisko tej wartości wzrostem bylibyśmy zainteresowani - powiedział Szczeszek. 

Również Tauron (TPE, GPW) opracowuje wniosek taryfowy do URE, jednak spółka nie chciała zdradzać szczegółów. Przedstawiciele firmy zaznaczali tylko podczas czwartkowej konferencji, że nie można działać o oderwaniu do tego, co dzieje się na rynku energii elektrycznej.

Reklama

Wcześniej prezes URE w wywiadzie dla "Dziennika Gazety Prawnej" mówił, że od przyszłego roku należy spodziewać się dwucyfrowego wzrostu taryf dla gospodarstw domowych.

Ceny energii rosną ze względu na wzrost zapotrzebowania na nią przemysłu, który mocno odbił po kryzysie związanym z pandemią. Dodatkowo dynamicznie rosną koszty emisji CO2. Od początku roku podrożały one o 86 proc. O ile rok temu kosztowały 25 euro, o tyle teraz trzeba za nie płacić ok. 60 euro. A takie uprawnienia musza kupować polskie elektrownie. Wysokie pozostają ceny węgla, a także gazu. Obydwa paliwa są wykorzystywane w energetyce. Wszystko to wpływa na poziom cen.

Więcej za gaz

Rosną także ceny gazu. Wczoraj prezes URE na wniosek PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. (PGNiG OD) zatwierdził trzecią w tym roku zmianę taryfy tej spółki. Taryfa PGNiG OD obejmuje wyłącznie odbiorców w gospodarstwach domowych, ponieważ jest to jedyna grupa, dla której taryfy za paliwo gazowe zatwierdza regulator. To już kolejna podwyżka cen gazu - od 1 sierpnia rachunki wzrosły o 12,4 proc.

Wrześniowa zmiana taryfy PGNiG OD (dwie poprzednie zatwierdzone zostały w kwietniu i lipcu br. ) oznacza wzrost cen paliw gazowych o 7,4 proc., przy czym stawki opłat abonamentowych pozostają na niezmienionym poziomie. Oznacza to wzrost średnich płatności w części rachunku płaconej PGNiG OD o 6,8 proc. dla odbiorców używających gazu wysokometanowego oraz gazu zaazotowanego Ls, natomiast o 6,9 proc. dla gazu zaazotowanego Lw.

PGNIG

- - -
  • Otwarcie -
  • Max -
  • Min -
  • Kurs odniesienia -
  • Suma wolumenu -
  • Suma obrotów -
  • Widełki dolne -
  • Widełki górne -
Zobacz również: NEPENTES SYNTHOS LOTOS

Wzrost cen gazu dotyczy to nie tylko Polski. Przyłożyła się do tego mroźna i długa zima, która spowodowała wzrost zużycia błękitnego paliwa. Magazyny gazu pustoszały również po miesiącach zimowych, bo popyt wzmogło popandemiczne ożywienie w przemyśle. W dodatku Europa konkuruje o LNG z Azją, która gotowa jest płacić więcej za surowiec i tym samym przejmuje część ładunków gazu skroplonego.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Poziom wypełnienia europejskich magazynów jest w tej chwili dużo niższy niż rok temu o tej samej porze, a przecież zbliża się sezon grzewczy. Tymczasem Gazprom stosuje zachowawczą politykę handlową. Wywiązuje się co prawda ze zobowiązań, ale nie przesyła do Europy dodatkowych wolumenów paliwa, które w tej chwili bardzo by się przydały. W efekcie cena gazu na giełdach bije rekordy, a to ostatecznie musi się odbić również na rachunkach gospodarstw domowych.

Droższe ogrzewanie

Więcej trzeba będzie zapłacić tej zimy także za ogrzewanie. Ciepłownie wnioskują do Urzędu Regulacji Energetyki o zwiększenie taryf za ciepło. Chcą podwyżek sięgających kilkudziesięciu procent. Regulator nie na wszystkie się zgadza, podkreślając, że jego zadaniem jest ochrona i dostawców, i odbiorców ciepła.

- Przedsiębiorstwa ciepłownicze wnioskują do URE o podwyżki taryf za ciepło w wysokości od 10 do kilkudziesięciu procent - powiedział niedawno w DGP Jacek Szymczak, prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie (IGCP).

Urząd Regulacji Energetyki potwierdza te informacje. Od początku kwietnia do 13 września na wniosek przedsiębiorstw ciepłowniczych Departament Rynku Energii Elektrycznej i Ciepła URE prowadził 33 postępowania w sprawie zatwierdzenia lub zmiany taryfy dla ciepła (patrz infografika). Najwyższy wnioskowany wzrost taryfy to 57,5 proc.

ENEA

9,3600 0,0950 1,03% akt.: 28.03.2024, 17:51
  • Otwarcie 9,2650
  • Max 9,4400
  • Min 9,1850
  • Kurs odniesienia 9,2650
  • Suma wolumenu 300 928
  • Suma obrotów 2 811 830,1350
  • Widełki dolne 8,3400
  • Widełki górne 10,1900
Zobacz również: BEDZIN CEZ COLUMBUS

- Niektóre przedsiębiorstwa we wskazanym okresie kilkukrotnie występowały z wnioskami o zmianę taryfy, głównie z powodu wzrostu kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, ale również z tytułu rekompensaty dotyczącej CO2. Zatwierdzone w poszczególnych postępowaniach wzrosty opłat wynosiły kilkanaście procent - informuje regulator.

Pod koniec sierpnia ceny emisji CO2 przekroczyły 60 euro za tonę. Jeszcze w ubiegłym roku wartości uwzględnione w taryfach wahały się od 22 do 26 euro za tonę, pod koniec IV kwartału ubiegłego roku ceny na aukcjach sięgały już 30 euro, by w maju tego roku przekroczyć 50 euro.

Źródło: Interia.pl/Dziennik Gazeta Prawna

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: enea SA | ceny prądu | podwyżka cen prądu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »