GUS: Inflacja w lipcu wzrosła znacznie powyżej prognoz

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu wzrosły o 1,1 proc. w stosunku do lipca 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,3 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w lipcu o 0,5 proc. rdr, a mdm spadły o 0,2 proc.

Największy wpływ na inflację w lipcu miał 1,2-proc. wzrost cen dotyczący mieszkania - poinformował Główny Urząd Statystyczny w środę w komunikacie. Użytkowanie mieszkania podrożało w lipcu o 4,7 proc., a opłaty za wywóz śmieci o 47,6 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu 2013 r. w stosunku do poprzedniego miesiąca wzrosły o 0,3 proc.. W poszczególnych grupach towarów i usług konsumpcyjnych odnotowano zróżnicowaną dynamikę cen.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie wzrosty cen w zakresie mieszkania (o 1,2 proc.), transportu (o 1,1 proc.), a także rekreacji i kultury (o 0,6 proc.), które podwyższyły wskaźnik odpowiednio o 0,31 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,05 p. proc.

Reklama

Niższe ceny odzieży i obuwia (o 2,7 proc.) oraz żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,3 proc.) obniżyły ten wskaźnik odpowiednio o 0,13 p. proc. i 0,07 p. proc. Lipiec to drugi z kolei miesiąc br. w którym obniżyły się ceny żywności (o 0,3 proc. wobec 0,2 proc. w czerwcu br.). Najbardziej potaniały warzywa (o 4,1 proc.) i cukier (o 3,7 proc.).

Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za owoce (o 1,6 proc.) oraz ryż (o 0,6 proc.). W lipcu br. więcej płacono natomiast za mięso (przeciętnie o 0,7 proc., w tym za mięso wieprzowe - o 1,7 proc., drób - o 1,0 proc., wędliny - o 0,4 proc. przy spadku cen mięsa wołowego - o 0,2 proc.).

Podrożały także przetwory młynarskie (o 0,7 proc.), tłuszcze zwierzęce i makarony (po 0,5 proc.) oraz tłuszcze roślinne (o 0,4 proc.).

Droższe niż w czerwcu br. były artykuły w grupie "mleko, sery, jaja" (o 0,2 proc., w tym mleko - o 0,7 proc., jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne - o 0,5 proc., sery - o 0,3 proc., przy spadku cen jaj - o 1,3 proc.). Nieznacznie więcej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili także za pieczywo i ryby (po 0,1 proc.). W lipcu br. ceny napojów bezalkoholowych utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Podrożały m.in. wody mineralne lub źródlane (o 0,5 proc.), herbata (o 0,2 proc.) oraz soki (o 0,1 proc.). Obniżyły się natomiast ceny kawy (o 0,6 proc.). Za wyroby tytoniowe należało zapłacić o 0,3 proc. więcej niż w czerwcu br.

Ceny napojów alkoholowych pozostały na poziomie obserwowanym przed miesiącem. W lipcu br., w związku z wyprzedażą kolekcji sezonowej, ceny obuwia obniżyły się o 3,7 proc., a odzieży - o 2,3 proc.. Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w lipcu br. o 1,2 proc..

Podrożało użytkowanie mieszkania (o 4,7 proc.). W związku ze zmianą przepisów dotyczących utrzymania czystości i porządku w gminach, w lipcu br. zanotowano znaczny wzrost opłat w gospodarstwach domowych za wywóz nieczystości (śmieci) - o 47,6 proc.1.

Podrożały opłaty za usługi kanalizacyjne (o 0,8 proc.) oraz zaopatrywanie w wodę (o 0,3 proc.). Nieznacznie podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.).

Ceny nośników energii były niższe niż w czerwcu br. o 0,8 proc.. Wprowadzenie nowych taryf spowodowało, że energia elektryczna potaniała o 2,1 proc.. Więcej natomiast płacono za opał i energię cieplną (po 0,2 proc.). W lipcu br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Nieznacznie tańsze były meble i elementy meblarskie oraz sprzęt gospodarstwa domowego (po 0,1 proc.).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w lipcu br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 1,1 proc. i utrzymał się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.). Największy wpływ na ukształ-towanie się wskaźnika cen towarów i usług konsump-cyjnych na tym poziomie miał wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych (o 2,5 proc.), opłat związanych z miesz-kaniem (o 2,0 proc.), podwyżki cen w zakresie rekreacji i kultury (o 2,9 proc.), a także wyższe ceny napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych (o 3,6 proc.), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,60 p. proc., 0,51 p. proc. i po 0,23 p. proc.

Obniżki opłat związanych z łącznością (o 9,7%), niższe ceny odzieży i obuwia (o 5,0 proc.), a także w zakresie transportu (o 1,2%) obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,40 p. proc., 0,24 p. proc. i 0,11 p. proc.

OPINIA

Marcin Pietrzak, analityk DM TMS Brokers

Zdaniem analityka ,rynek nie doszacował zmian cen żywności i wywozu odpadów. Inflacja w lipcu wzrosła do 1,1 proc. w ujęciu rocznym z 0,2 proc. przed miesiącem. Tego nie spodziewał się nikt. Największy udział w tym miała żywność oraz ceny użytkowania mieszkania. Ceny żywności wzrosły w części z uwagi na długą w tym roku zimę, która opóźniła sadzenie warzyw. Drugim czynnikiem narastającej presji inflacyjnej były podwyżki opłat za wywóz odpadów, które wpłynęły na 2,3-procentowy wzrost cen w kategorii "użytkowanie mieszkania".

Główny ekonomista BPS Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych Krzysztof Wołowicz o środowych danych GUS

"Inflacja CPI w lipcu okazała się zaskakująco wysoka, zdecydowanie wyższa od konsensu rynkowego (...) Nastąpiło wyraźne odwrócenie trendu inflacji ze spadkowego na rosnący. Tak wysoka inflacja sugeruje możliwość ostatecznie wyższego finalnego PKB za drugi kwartał, niż wynika to ze wstępnego odczytu (...)

Ceny żywności spadły zaledwie o 0,2 proc. miesiąc do miesiąca, czyli znacznie niższej niż przed rokiem (...), kiedy spadek ten wyniósł 2 proc. Na wzrost inflacji wpływ miały również wyższe ceny paliw, które znalazły odzwierciedlenie w poziomie cen środków transportu.

Kolejnym elementem jest wzrost cen w kategorii użytkowania mieszkań będący pochodną nowych wyższych opłat za wywóz śmieci, które weszły w życie w lipcu br. W kierunku spadkowym oddziaływał, natomiast tradycyjny w miesiącach letnich silny spadek cen w kategorii odzież i obuwie.

Nie spodziewamy się, aby Rada Polityki Pieniężnej zaczęła podnosić stopy procentowe wcześniej niż pod koniec pierwszego kwartału przyszłego roku".

Analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski o środowych danych GUS. "Analizując strukturę danych można wyciągnąć następujące wnioski. Po pierwsze głównym źródłem niespodzianki jest wielkość zmian dynamiki cen żywności. W tym roku spadły one wcześniej, niż w roku ubiegłym, co znalazło odzwierciedlenie w czerwcowym spadku CPI i jego ponownym wzroście w lipcu, wyższym jednak od naszych oczekiwań.

Po drugie mocno na wzrost CPI zadziałało zwiększenie opłat za wywóz śmieci, windując w górę kategorię użytkowania mieszkania i nośników energii. Po trzecie za wzrost CPI odpowiada wzrost cen paliw, co jednak nie było niespodzianką.

Dane dobitnie potwierdzają, że lokalne minimum poziomu rocznej inflacji gospodarka ma za sobą. W kolejnych miesiącach prognozujemy stabilizację, a nieco pod koniec roku wzrost CPI (...)

Dla polityki monetarnej lipcowe dane nie mają większego wpływu na decyzje Rady Polityki Pieniężnej. Rada wyraźnie dała do zrozumienia, że w najbliższych miesiącach nie dojdzie do zmian stóp procentowych. Niemniej jednak środowe dane o PKB zarówno z kraju, jak i ze strefy euro, podtrzymują nadzieje na wzrost aktywności gospodarczej w przyszłości, a ten będzie skutkować powrotem presji inflacyjnej i stworzy przestrzeń do dyskusji dotyczącej długości okresu utrzymywania stóp procentowych na historycznie najniższym poziomie.

W tym kontekście kluczowe znaczenie dla Rady Polityki Pieniężnej mogą mieć perspektywy kształtowania się CPI w drugiej połowie przyszłego roku. Doświadczenia ostatnich lat pokazują bowiem duże uzależnienie decyzji RPP od bieżących odczytów CPI. Zważywszy na efekty bazy wyższe odczyty z tego roku zwiększają prawdopodobieństwo powolniejszych wzrostów inflacji w przyszłym roku, a w konsekwencji tego mogą wydłużyć horyzont utrzymywania stóp na bieżącym poziomie".

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | GUS | śmieci | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »