GUS: Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak w lipcu, na poziomie minus 3. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym kształtuje się, podobnie jak w lipcu, na poziomie minus 3. W obu miesiącach poprawę koniunktury sygnalizuje 15% badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 18%. Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w sierpniu oceniany jest negatywnie,

podobnie jak przed miesiącem i gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dziesięciu lat. Bieżący portfel zamówień i bieżąca produkcja są nadal ograniczane. Odpowiednie prognozy są pozytywne, ale w przypadku produkcji ostrożniejsze od formułowanych w lipcu. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem.

Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostać bez zmian w stosunku do oczekiwań z lipca.

Reklama

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie w sierpniu oceniany jest negatywnie, gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich dwunastu lat, a także w lipcu tego roku.

Bieżący portfel zamówień i produkcja budowlano-montażowa oceniane są niekorzystnie, nieco gorzej niż przed miesiącem. Utrzymują się pesymistyczne oceny sytuacji finansowej. Odpowiednie prognozy są bardziej niekorzystne od formułowanych w ubiegłym miesiącu. Przedsiębiorcy przewidują spadek cen robót budowlanomontażowych podobny do zapowiadanego w lipcu.

W sierpniu ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym oceniany jest, podobnie jak w lipcu, nadal negatywnie i gorzej niż w analogicznym miesiącu poprzednich sześciu lat. Oceny dotyczące sprzedaży są pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu.

Prognozy w tym zakresie są nieco mniej negatywne niż w lipcu. Dyrektorzy sygnalizują utrzymywanie się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań, także prognozy w tym zakresie są negatywne, podobne do formułowanych przed miesiącem. Jednostki zapowiadają, iż wzrost cen może utrzymać się na poziomie oczekiwanym przed miesiącem.

W sierpniu w ponad połowie badanych sekcji przedsiębiorstw usługowych koniunktura oceniana

jest niekorzystnie. Najbardziej pesymistycznie, gorzej niż w lipcu i przed rokiem, oceniają koniunkturę jednostki z sekcji pozostała działalność usługowa. Najbardziej optymistyczne oceny koniunktury, choć mniej korzystne.

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie minus 5 (w lipcu minus 6).

"Poprawę koniunktury sygnalizuje 14 proc. badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19 proc. (w lipcu odpowiednio 13 proc. i 19 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie" - napisano.

Dyrektorzy sygnalizują utrzymywanie się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, także prognozy w tym zakresie są negatywne, podobne do formułowanych przed miesiącem.

"Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym przedsiębiorcy planują nadal ograniczać ilość towarów zamawianych u dostawców. Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego w lipcu. Jednostki sygnalizują utrzymanie się tempa wzrostu bieżących i przyszłych cen towarów" - napisano.

_ _ _ _ _

Na ograniczenie portfela zamówień ogółem w większym stopniu wpływa spadek krajowego niż zagranicznego portfela zamówień. Przedsiębiorcy wskazują na ograniczanie bieżącej produkcji. Odpowiednie prognozy są pozytywne, ale w przypadku produkcji ostrożniejsze od formułowanych w lipcu. Stan zapasów wyrobów gotowych zbliżony jest do wystarczającego.

Wolniej rosną należności od kontrahentów. Utrzymują się trudności w regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych, przewidywania w tym zakresie są bardziej pesymistyczne od formułowanych przed miesiącem. Dyrektorzy planują dalsze redukcje zatrudnienia. Ceny wyrobów przemysłowych mogą pozostać bez zmian w stosunku do oczekiwań z lipca.

Przedsiębiorcy prowadzący działalność w zakresie poszczególnych działów przetwórstwa przemysłowego zgłaszają zróżnicowane oceny koniunktury.

Najbardziej korzystne oceny ogólnego klimatu koniunktury formułują producenci: wyrobów farmaceutycznych (plus 25 - wzrost o 10 punktów), urządzeń elektrycznych (plus 13 - wzrost o 1 punkt), wyrobów z papieru (plus 9 - spadek o 6 punktów), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (plus 7 - spadek o 3 punkty).

Negatywnie koniunkturę oceniają producenci: odzieży (minus 16 - spadek o 3 punkty), mebli (minus 6 - wzrost o 1 punkt), wyrobów z drewna (minus 5 - spadek o 2 punkty), metali (minus 5 - spadek o 4 punkty) oraz wyrobów tekstylnych (minus 5 - wzrost o 4 punkty).

Przedsiębiorcy zgłaszają w sierpniu wykorzystanie mocy produkcyjnych na poziomie 75% (78% w analogicznym miesiącu ub. r.). W sierpniu 20% przedsiębiorstw budowlanomontażowych ocenia swoje moce produkcyjne jako zbyt duże w stosunku do oczekiwanego w najbliższych miesiącach portfela zamówień, 69% jako wystarczające, a 11% jako zbyt małe (przed rokiem odpowiednio: 13%, 77%, 10%).

Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie minus 5 (w lipcu minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19% (w lipcu odpowiednio 13% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Handel Ogólny klimat koniunktury w handlu detalicznym kształtuje się w sierpniu na poziomie minus 5 (w lipcu minus 6). Poprawę koniunktury sygnalizuje 14% badanych przedsiębiorstw, pogorszenie 19% (w lipcu odpowiednio 13% i 19%). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie. Oceny dotyczące sprzedaży są pesymistyczne, zbliżone do zgłaszanych w ubiegłym miesiącu. Prognozy w tym zakresie są nieco mniej negatywne niż w lipcu.

Dyrektorzy sygnalizują utrzymywanie się trudności w bieżącym regulowaniu zobowiązań finansowych, także prognozy w tym zakresie są negatywne, podobne do formułowanych przed miesiącem. Utrzymuje się nadmierny poziom zapasów towarów, w związku z tym przedsiębiorcy planują nadal ograniczać ilość towarów zamawianych u dostawców.

Dyrektorzy przedsiębiorstw przewidują spadek zatrudnienia zbliżony do prognozowanego w lipcu. Jednostki sygnalizują utrzymanie się tempa wzrostu bieżących i przyszłych cen towarów.

W poszczególnych klasach wielkości i branżach handlowych oceny koniunktury są zróżnicowane. W podziale na klasy wielkości najbardziej pesymistycznie koniunkturę oceniają jednostki najmniejsze (o liczbie pracujących do 49 osób), natomiast pozytywnie - jedynie przedsiębiorstwa duże (o liczbie pracujących 250 i więcej osób).

Negatywne oceny koniunktury zgłaszają przedstawiciele wszystkich prezentowanych branż: pojazdy samochodowe (minus 12 - bez zmian w stosunku do ubiegłego miesiąca), żywnościowa (minus 6 - podobnie jak w lipcu), włókno, odzież, obuwie (minus 3 - wzrost o 2 punkty) oraz artykuły gospodarstwa domowego ogółem (minus 1 - wzrost o 5 punktów).

Spośród badanych jednostek, w sierpniu 4,8% nie odczuwa żadnych barier w prowadzeniu bieżącej działalności (5,3% przed rokiem). Największe trudności napotykane przez przedsiębiorców zgłaszających występowanie barier związane są z: konkurencją na rynku (barierę tę sygnalizuje w sierpniu br. 57% przedsiębiorstw, 58% w analogicznym miesiącu ub. r.), kosztami zatrudnienia (55% w sierpniu br., 53% przed rokiem), niedostatecznym popytem (47% w sierpniu br., 49% w analogicznym miesiącu ub. r.), wysokimi obciążeniami na rzecz budżetu (47% w sierpniu br., 44% przed rokiem) oraz niepewnością ogólnej sytuacji gospodarczej (z 36% do 41% - jest to także bariera, której znaczenie w największym stopniu wzrosło w ujęciu rocznym).

Lepsze nastroje w dużych firmach

- Ocena ogólnego klimatu w przemyśle przestała się pogarszać, aczkolwiek ciągle jest negatywna. Firmy sygnalizują osłabienie zamówień krajowych, jednocześnie wskazują, że z zamówieniami zagranicznymi nie jest źle - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan, komentując sierpniowe wyniki badania koniunktury GUS.

- Widać to wyraźnie po różnicach w ocenie klimatu koniunktury w firmach dużych (które w dużej części są eksporterami), która się nieznacznie poprawiła oraz w firmach małych i średnich, która jest słabsza niż przed miesiącem. Świadczą o tym także pozytywne oceny klimatu koniunktury w branżach eksportowych, m.in. chemicznej, maszyn i urządzeń, wyrobów z tworzyw sztucznych.

Firmy przemysłowe z rezerwą wypowiadają się o planach produkcyjnych na najbliższe miesiące. Niepokoi, szczególnie duże kurczenie się portfela zamówień krajowych. To zapewne efekt spadku inwestycji przedsiębiorstw, ale także osłabienia konsumpcji. Niestety, w najbliższych miesiącach sytuacja może się jeszcze pogorszyć ponieważ nasze zarobki realnie nie rosną, a niestety część firm zapowiada redukcje zatrudnienia.

Zdecydowanie poważniejsze problemy sygnalizują natomiast firmy budowlane, i to wszystkie, niezależnie od wielkości. A budownictwo to prawie 8 proc. wartości dodanej wytwarzanej w gospodarce. Jego problemy oznaczają zatem także problemy w całej gospodarce. Druga połowa 2012 r. nie rysuje się zatem optymistycznie - należy się spodziewać dalszego osłabienia w gospodarce. Optymistami są, tradycyjnie już, jedynie firmy z sektora informacja i komunikacja oraz działające na rynku finansowym. Podobne wyniki pokazało badanie PKPP Lewiatan dotyczące kondycji firm z sektora MSP - dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sytuacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »