Reklama

Jak sprawdzić, czy mogę podpiąć się do światłowodu?

Szklane włókno coraz gęstszą siatką oplata polskie miasta i powoli zaczyna docierać do małych miejscowości. Jak podprowadzić szybki internet do swojego mieszkania?

Jeszcze nie tak dawno prędkość 10 Mb/s spokojnie wystarczała do zwykłego użytkowania internetu w domu. Obecnie jednak, by bez przeszkód ściągać filmy, oglądać ulubione seriale na Netfixie, grać z przyjaciółmi w sieci oraz śledzić streamy znanych vlogerów potrzeba znaczenie szybszego połączenia. Błyskawiczny internet niezbędny jest również do prawidłowej pracy urządzeń w inteligentnym domu, który z roku na rok odnotowuje rosnącą popularność.

Analitycy głośno mówią o rewolucji technologicznej, która doprowadzi do tego, że praktycznie każda dziedzina życia przeniesie się do internetu - od zakupów, przez rozrywkę i naukę, aż po pracę, a domy nie będą w stanie bez niego funkcjonować. Dlatego już teraz warto zatroszczyć się o szybkie łącze. Idealnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują błyskawicznego i niezawodnego źródła internetu, jest światłowód. Jak go podpiąć, by móc cieszyć się prędkością nawet 600 Mb/s w domowym zaciszu?

Reklama

Megaustawa, czyli szybki internet dla każdego

W IV kwartale zeszłego roku średnia prędkość szerokopasmowego dostępu do internetu w Polsce wynosiła 12,4 Mb/s. W porównaniu z poprzednimi latami szybkość stale rośnie, jednak nadal daje nam to dopiero 23. miejsce w Europie. Plasująca się na pierwszym miejscu na świecie Korea Południowa może pochwalić się średnią prędkością wynoszącą 26,1 Mb/s.

Niemniej jednak nasza przyszłość rysuje się obiecująco. Od ponad roku realizowane są założenia tzw. Megaustawy, czyli Ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Jej celem jest przede wszystkim wspieranie rozwoju sieci światłowodów m.in. poprzez likwidowanie ograniczeń budowlanych. Dzięki zmianom w prawie pojawił się obowiązek poprowadzenia światłowodu w powstających budynkach, a także uwzględnienia tego podczas renowacji i remontów starszych nieruchomościach. Istnieje również obowiązek umożliwienia operatorom tworzenia sieci światłowodów, czyli (przynajmniej w teorii) zarząd wspólnoty mieszkaniowej nie może przeszkodzić w podciągnięciu szybkiego internetu do mieszkań.

Jak wygląda podprowadzenie światłowodu do domu?

W pierwszej kolejności należy wybrać operatora i sprawdzić na jego stronie, czy światłowód nie został już podprowadzony pod wybrany adres. Umożliwiają to mapy zasięgu internetu. Warto również upewnić się, jak sytuacja wygląda, dzwoniąc bezpośrednio na infolinię operatora.

Może się okazać, że deweloper zadbał o podciągnięcie światłowodudo mieszkania, wtedy wystarczy wykupić usługę i połączyć terminal światłowodowy. Całym procesem instalacji i konfiguracji urządzeń klienta zajmuje się monter przysłany przez dostawcę internetu. z modemem. Szczęśliwi posiadacze technologii FTTH (fiber to the home) korzystają z najszybszego internetu, ponieważ światłowód łączy bezpośrednio centralę z ich mieszkaniem - po drodze nie ma żadnych przeszkód, które mogłyby spowalniać internet.

Bywa również tak, że światłowód jest podprowadzony do budynku, a stamtąd za pomocą kabli koncentrycznych lub telefonicznych zostaje rozdzielony na poszczególne lokale.

Niestety nie zawsze podciągnięcie światłowodu jest proste. Mimo istniejących regulacji prawnych bywa, że właściciele nieruchomości nie wyrażają zgody na instalację światłowodu, na czym cierpią mieszkańcy. Problemem jest również stworzenie infrastruktury - w końcu zbudowanie sieci obejmującej każde domostwo w Polsce stanowi nie lada wyzwanie. Początkowo oczywiście operatorzy skupiają się na dużych osiedlach i centrach miast, z czasem jednak sieć będzie się rozrastać. W jaki sposób zwiększyć swoje szanse na podciągnięcie światłowodu? Im więcej osób z danej okolicy wyrazi chęć, tym większe prawdopodobieństwo, że operator zdecyduje się zainwestować w stworzenie odpowiedniej infrastruktury.

W jaki sposób przekonać sąsiadów?

Należy zdać sobie sprawę z tego, że światłowód to prawdziwa rewolucja technologiczna w dziedzinie telekomunikacji. Szklane włókno przesyła dane z błyskawiczną prędkością i nie zostało stworzone by służyć wyłącznie pracownikom NASA - może z niego korzystać każdy Kowalski. Szacuje się, że w 2018 roku świat oplecie siatka światłowodów o długości 325 mln km.

Szybki internetw tej chwili przydaje się głównie do ściągania filmów i innych rozrywek w sieci. Jednakże analitycy prognozują, że już wkrótce większość domostw będzie całkowicie uzależniona od prędkości łącza, gdyż w błyskawicznym tempie rozwija się rynek tzw. internetu rzeczy, czyli sprzętów domowych korzystających z sieci. Może więc okazać się, że już niedługo światłowód będzie niezbędny do prawidłowego funkcjonowania domu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »