Reklama

Kasy wirtualne: Kupujący dostanie paragon SMS-em lub na e-mail

Sprzedawca nie będzie już musiał drukować dowodu zakupu, a klient będzie mógł zdecydować, w jakiej formie chce go otrzymać. Umożliwią to zmiany w rozporządzeniu technicznym i pojawienie się na rynku kas wirtualnych.

Przepisy ustawy o VAT dotyczące e-paragonów obowiązują od kwietnia 2020 r., ale dopiero teraz mają szansę zacząć funkcjonować w praktyce. Dotychczas elektroniczne dowody zakupu nie były bowiem wystawiane. Dlaczego?

Przepisy zakładają, że takie dokumenty mogą być wystawiane przez kasy online - zarówno te sprzętowe, jak i programowe, czyli na tablet, telefon komórkowy i inne urządzenia mobilne. Problem w tym, że urządzeń programowych nie było w sprzedaży, a w przypadku kas tradycyjnych (sprzętowych) nadal obowiązuje rozporządzenie techniczne z 28 maja 2018 r. (Dz.U. poz. 1206), które nakazuje, aby paragon na tego typu urządzeniach został wydrukowany. Podatnik może więc wydać nabywcy tylko jego papierową postać. Sytuacja ta wkrótce się jednak zmieni.

Reklama

Kasy programowe...

Po pierwsze wreszcie zaczynają być dostępne w sprzedaży urządzenia programowe. Pisaliśmy o tym w artykule "Ruszają kasy online, również programowe, czyli na tablet lub smartfona" ("DGP" nr 253/2020). Opcja ta pojawiła się pod koniec ubiegłego roku dla branży transportowej (np. przewozów taksówką, autobusem, pociągiem, promem, statkiem). Lada moment ma jednak być dostępna również dla pozostałych branż, którym przepisy pozwalają korzystać z kas wirtualnych, np. hotelarskiej, turystycznej i restauracyjnej.

W przypadku użycia kasy programowej paragon od razu może trafić na telefon lub tablet klienta. Rozporządzenie techniczne dotyczące tych urządzeń z 26 maja 2020 r. (Dz.U. poz. 957) nie wymaga bowiem ich drukowania.

...i sprzętowe

Po drugie został właśnie opublikowany projekt nowego rozporządzenia technicznego, które zmieni wymogi dla kas sprzętowych. Zakłada on, że sprzedawca nie będzie już musiał drukować dowodu zakupu i będzie mógł przesłać go w postaci elektronicznej klientowi, który się na to zgodzi.

Klienci będą jednak musieli chwilę poczekać, bo choć zgodnie z projektem nowe rozporządzenie ma wejść w życie 1 maja br., kupujący nie może liczyć na to, że od razu będzie mógł poprosić o e-paragon.

- Używane przez sprzedawców kasy online nie mają dziś odpowiedniej funkcjonalności, aby można było wystawiać e-paragony - tłumaczy Piotr Ślęzak z firmy Posnet.

Wyjaśnia, że producenci musieliby ją dopiero stworzyć i poddać homologacji w Głównym Urzędzie Miar. Dopiero po tej procedurze można wprowadzać takie kasy na rynek. - Potrzeba na to co najmniej kilku miesięcy od chwili rozpoczęcia obowiązywania nowych wymagań technicznych dla kas - mówi ekspert.

Dodaje, że wszystkie kasy, które będą trafiały do homologacji po wejściu w życie nowego rozporządzenia, będą musiały mieć opcję wysyłania e-paragonów.

Skan paragonu

Opisane wyżej zmiany nie oznaczają jednak, że w każdym sklepie klient dostanie e-paragon. Na rynku nadal funkcjonują kasy z papierowym lub elektronicznym zapisem kopii. Pierwsze z nich nie są już sprzedawane, ale można z nich korzystać do momentu uszkodzenia lub zapełnienia pamięci fiskalnej. Te drugie można będzie jeszcze kupić do końca 2022 r. Oba te rodzaje urządzeń nie są kasami działającymi online i nie będą wystawiać e-paragonów.

Jeżeli jednak z takiej kasy korzysta np. prawnik świadczący usługi na odległość, nie musi przesyłać klientowi papierowego paragonu (przypomnijmy, że od 1 lipca br. prawnicy będą już musieli stosować kasy online). Za jego zgodą może mu przesłać jego skan, który jest traktowany jak e-paragon. Ministerstwo Finansów prezentowało takie stanowisko już w czerwcu ub.r. Prezentowaliśmy je w artykule "Czas na dokończenie elektronizacji" ("DGP" nr 110/2020).

Resort wyjaśnił wówczas, że podatnik ma obowiązek wydania paragonu fiskalnego w postaci papierowej lub w postaci elektronicznej, pod warunkiem że nabywca wyrazi na to zgodę i obie strony uzgodnią sposób przesłania tego paragonu. Ustawodawca dopuścił bowiem dowolną możliwość jego przesłania, byle w sposób uzgodniony z nabywcą. - Tym samym skan paragonu również będzie takim dokumentem - wskazał resort. Dodał, że zmiany nie wyłączają możliwości stosowania paragonów w postaci papierowej dla tych konsumentów, którzy chcą otrzymywać dowody zakupu w tradycyjnej postaci.

Etap legislacyjny

Projekt rozporządzenia ministra rozwoju, pracy i technologii w sprawie wymagań technicznych i warunków dla kas rejestrujących - w konsultacjach

Agnieszka Pokojska

01.02.2021

Dziennik Gazeta Prawna

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »