Kolejne miasto wprowadza opłatę za balkony. Mieszkasz niżej, płacisz więcej

Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, decyzją tamtejszych radnych, będzie pobierał opłaty za te elementy budynków, których obrys "wchodzi" w miejską przestrzeń, czyli takie, które np. wystają nad chodnikami - pisze Portal Samorządowy, powołując się na informacje lokalnego Radia Poznań. Przepisy będą dotyczyć tylko tych obiektów, które zostaną wybudowane po wejściu w życie nowych przepisów.

Zgodnie z decyzją radnych, opłaty będą musieli wnosić właściciele nowo wybudowanych lokali, których balkon, pochylnie czy schody znajdują się w pasie drogowym. W przypadku tych położonych do wysokości 2,5 metra opłata może przekroczyć 180 złotych rocznie.

Stawki będą wynosić 1 grosz (powyżej 2,5 metra) lub 10 groszy (do 2,5 metra) na dzień za metr kwadratowy. 

Balkon położony niżej to wyższa opłata

Skąd takie kryterium? "Te dwa i pół metra to jest ta przestrzeń, w której poruszają się piesi. Powyżej dwóch i pół metra, to są te elementy, które nie kolidują co do zasady, jeżeli chodzi o ruch pieszy czy samochodowy, dlatego stawka jest stosowana minimalna" - powiedział dyrektor ZDM Krzysztof Olejniczak. 

Reklama

Tak więc posiadacze balkonu usytuowanego wyżej niż 2,5 metra zapłacą rocznie niecałe 18 złotych i 25 groszy, ale już posiadacze balkonu położonego do wysokości 2,5 metra zapłacą 182,5 zł rocznie. 

Opłaty również dla mieszkańców budynków po termomodernizacji

Zapłacą też mieszkańcy, których budynki po termomodernizacji wchodzą na obrys miejskiej działki - informuje Portal Samorządowy. Tutaj stawki będą naliczane od zajętej powierzchni chodnika, a nie od wielkości ocieplenia. ZDM będzie w tej sprawie wydawał decyzję administracyjną na wniosek strony, czyli właściciela budynku.

Podobne opłaty, jak podaje ZDM, funkcjonują już w kilku miastach Polski, m.in. w Szczecinku, Lublinie, Krakowie i Gliwicach. 

Podstawą prawną jest art. 40 ust. 3 ustawy o drogach publicznych, który mówi, że za zajęcie pasa drogowego na cele, które nie są związane z budową, przebudową, remontem, utrzymaniem i ochroną dróg, pobiera się opłatę.  

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: balkon | opłata | stawki | Poznań
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »