"Na początku dobra, duża wiadomość dla całego KPO i całej Polski. Właśnie kolejne 31 mld z KPO spływa, dosłownie w tym momencie, do Polski. To jest kolejna transza, pierwsza z trzech, którą dostaniemy w tym rekordowym roku. W sumie to będzie ponad 100 mld" - powiedziała szefowa MFiPR Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas konferencji prasowej w Szczecinie.
31 mld zł z KPO dla Polski. Na co zostaną przeznaczone?
Polski Krajowy Plan Odbudowy zakłada 57 inwestycji i 54 reformy. W sumie Polska ma otrzymać z Unii Europejskiej 232 mld zł (54,71 mld euro), w tym 107 mld zł (25,27 mld euro) w postaci dotacji i 124,8 mld zł (29,44 mld euro) w formie preferencyjnych pożyczek.
Zgodnie z celami UE znaczna część budżetu KPO jest przeznaczona na cele klimatyczne (40,26 proc.) i transformację cyfrową (20,92 proc.).
W kwietniu 2026 roku Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz podczas jednej z konferencji powiedziała, że jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w tym roku do naszego kraju trafi 100 mld zł.
Wniosek o 8 mld euro jeszcze w połowie czerwca
Pod koniec maja resort funduszy informował, że w połowie czerwca prawdopodobnie nastąpi wysłanie ósmego wniosku o płatność z KPO na około 8 mld euro. Pieniądze z tej transzy mają trafić do Polski we wrześniu.
"Systematycznie, dzięki pracy bardzo wielu ministerstw, bo to jest praca całego rządu, marszałków województw, ale przede wszystkim Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, te pieniądze sukcesywnie do Polski trafiają. Myślę, że jesteśmy dobrym przykładem wykorzystania KPO i jest taka nadzieja, że pomimo tego, że byliśmy spóźnieni dwa lata, te środki rzeczywiście do Polski będą trafiać coraz szybciej, w coraz większej ilości" - mówił na początku tygodnia w rozmowie z PAP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jacek Karnowski.












