- Systematycznie, dzięki pracy bardzo wielu ministerstw - bo to jest praca całego rządu, marszałków województw ale przede wszystkim Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej - te pieniądze sukcesywnie do Polski trafiają. Myślę, że jesteśmy dobrym przykładem wykorzystania KPO i jest taka nadzieja, że pomimo tego, że byliśmy spóźnieni dwa lata, te środki rzeczywiście do Polski będą trafiać coraz szybciej, w coraz większej ilości - powiedział Karnowski.
Wiceminister Karnowski: Kolejna transza pieniędzy z KPO może trafić do Polski w przyszłym tygodniu
Wiceszef resortu funduszy zaznaczył, że środki z KPO trafiają m.in. na inwestycje w energetykę, w remont lub budowę nowych sieci energetycznych. Dodał, że budowa elektrowni typu offshore bez części pożyczkowej KPO byłaby niemożliwa.
Jak zapowiadał wcześniej wiceminister funduszy Jan Szyszko, najbliższa płatność z KPO w wysokości ok. 30 mld zł ma trafić do Polski na przełomie maja i czerwca.
Warunkiem wypłaty tej transzy z KPO była m.in. reforma Państwowej Inspekcji Pracy, rozszerzająca jej uprawnienia. 2 kwietnia prezydent Karol Nawrocki podpisał ustawę w tej sprawie. KE jeszcze w kwietniu pozytywnie oceniła wniosek Polski o płatność.
KPO. Kiedy ósmy wniosek o płatność?
Resort funduszy informował pod koniec maja, że wysłanie ósmego wniosku o płatność z KPO na ok. 8 mld euro planowane jest w drugiej połowie czerwca. Pieniędzy z tego wniosku resort spodziewa się we wrześniu.
Celem KPO jest wzmocnienie polskiej gospodarki. Polska ma otrzymać z KPO ok. 233 mld zł (54,71 mld euro), w tym ok. 107 mld zł (25,27 mld euro) w postaci dotacji i ok. 126 mld zł (29,44 mld euro) w formie preferencyjnych pożyczek.













