W poniedziałek na stronach Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych oraz niektórych innych ustaw. W przygotowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie proponuje się podwyżkę stawek opłaty miejscowej oraz uzdrowiskowej, pobieranej przez gminy od turystów i kuracjuszy.
W planach było wprowadzenie jednej opłaty turystycznej, ale wobec spodziewanego weta prezydenta MF na razie nie planuje takiej "rewolucji".
Opłata od turystów w kurortach. Inkasentów zastąpią płatnicy?
Jeszcze przed opublikowaniem projektu (do uzgodnień na rządowej stronie), wiceszef resortu finansów Jarosław Neneman zapowiadał, że "dla poprawy efektywności pobierania opłaty" padnie propozycja zastąpienia dotychczasowych inkasentów w gminach i wprowadzenie "płatników", którzy zajmowaliby się poborem i odprowadzaniem płatności.
W poniedziałek 1 czerwca MF zaproponowało podwyżkę stawek opłaty miejscowej i uzdrowiskowej - poinformowała Polska Agencja Prasowa (wynika to z opublikowanego w poniedziałek projektu ustawy).
Obecnie górna granica stawki opłaty miejscowej w 2026 r. wynosi 3,46 zł dziennie, a w miejscowościach znajdujących się na obszarach posiadających status obszaru ochrony uzdrowiskowej 4,89 zł dziennie. Górna granica stawki opłaty uzdrowiskowej w 2026 r. wynosi 6,67 zł dziennie. MF proponuje podwyżkę tych opłat do - odpowiednio - 3,56 zł, 5,03 zł oraz 6,86 zł za noc.
Opłaty od turystów i kuracjuszy. Jakie zmiany chce wprowadzić rząd?
Jak ma wyglądać pobór opłat od kuracjuszy i turystów? Obecnie robią to wyznaczeni przez gminę inkasenci, zaś projekt wskazuje, że odpowiedzialni za pobór będą płatnicy, którymi są osoby i podmioty, świadczący usługi zakwaterowania.
Dodajmy, że za pobór opłaty płatnicy ci będą mogli otrzymywać wynagrodzenie, jednocześnie nie będą już musieli ustalać celu pobytu (bo obecnie np. pobyty w miejscowościach turystycznych w celach biznesowych są zwolnione z opłaty).
Zwolnione z opłaty będą także pobyty dłuższe niż 30 dni. Dodatkowo gminy uzyskają możliwość ustalania niższych opłat ze względu np. na wiek turysty czy cel jego pobytu, a także w zależności od lokalizacji obiektu.
Warto dodać, że do Sejmu trafił projekt (poselski), który ma umożliwić pobieranie przez miejscowości nie będące uzdrowiskami właśnie opłaty turystycznej. Włodarze uzdrowisk przekonują w publicznej debacie, że powinni korzystać z dodatkowych "uzdrowiskowych" pieniędzy i zachować prawo do pobierania dotychczasowej opłaty uzdrowiskowej.














