Reklama

Największe koncerny zbrojeniowe świata. Gdzie płynie kasa z wojen?

Z danych SIPRI wynika, że zbrojeniowe wydatki na świecie w 2014 roku wyniosły 1,78 bln dol. To jedna strona równania. Do jakich firm płyną jednak te pieniądze?

Dane dotyczące przychodów największych firm działających w branży zbrojeniowej pochodzą z portalu defensenews.com. Zestawienie obejmuje obroty finansowe za 2012 rok. Oprócz przychodu koncernów z tytułu produkcji sprzętu wojskowego, dane obejmują też inne branże stanowiące źródła zarobku. Zestawienie pokazuje ogromną dominację w tym sektorze Stanów Zjednoczonych. W pierwszej dziesiątce rankingu tylko 3 firmy nie pochodzą z tego kraju.

Reklama

10. L-3 Communications

L-3 Communications to 1 z 7 amerykańskich firm, które okupują miejsca w pierwszej "10" zestawienia przygotowanego przez portal defencenews.com. Jej całkowity przychód w 2012 roku wyniósł 13,15 mld dol., z czego 82,5 proc. to zyski z działalności w sektorze obronnym. Firma powstała w 1997 roku. Obecnie zatrudnia ok. 50 tys. osób. Poza sektorem zbrojeniowym firma koncentruje się także na rozwoju w sektorze inżynierii lotniczej.

9. United Technologies

Całkowity przychód amerykańskiego United Technologies w 2012 roku wyniósł 57,7 mld dol. 12,12 mld dol. z tej kwoty firma zarobiła dzięki kontraktom z branży zbrojeniowej. Był to bardzo dobry rok dla tej firmy, bowiem w porównaniu do 2011 roku zarobiła ona o 10,2 proc. więcej. United Technologies jest producentem szerokiej gamy wyrobów i usług dla przemysłu lotniczego, energetycznego oraz budowlanego. Firma została założona w 1927 roku i zatrudnia ok. 210 tys. osób. Na fot. logo Pratt & Whitney, części koncernu United Technologies.

8. Finmeccanica

Jedyny przedstawiciel Europy Południowej w czołówce zestawienia największych firm z branży zbrojeniowej. Całkowite przychody firmy w 2012 roku wyniosły 22,13 mld dol. Ponad połowa z tej kwoty pochodzi z działalności w sektorze zbrojeniowym (56,6 proc.). Firma zatrudnia prawie 55 tys. osób. 30 proc. koncernu znajduje się w rękach włoskiego rządu. Finmeccanica specjalizuje się w produkcji samolotów i helikopterów.

7. EADS N.V.

EADS N.V. (European Aeronautic Defence and Space Company) to były holenderski koncern zbrojeniowy, którego operacyjne centra znajdowały się w Paryżu i Monachium. Jedynie 20,5 proc. całkowitego przychodu firmy w 2012 roku (72,64 mld dol.) pochodziło z sektora obronnego. W 2014 roku firma została podzielona na 3 części: Airbus, Airbus Defence and Space, and Airbus Helicopters).

6. Northrop Grumman Corporation

Całkowite przychody amerykańskiej firmy Northrop Grumman Corporation w 2012 roku wyniosły 25,22 mld dol. Lwia część z tej kwoty (20,6 mld dol.) pochodziła z branży zbrojeniowej. Poza zbrojeniówką Northrop jest też ważnym graczem na rynku technologicznym. Zajmuje się produkcją sprzętu w takich branżach jak technologie informacyjne, elektronika, astronautyka oraz okrętownictwo. Firma jest największym na świecie dostarczycielem okrętów.

5. General Dynamics

General Dynamisc zanotował duży spadek przychodów w branży zbrojeniowej. Obniżyły się one w 2012 roku o 10,5 proc., osiągając 21,02 mld dol. Działalność koncernu koncentruje się w dwóch trzecich na sektorze obronnym. Firma zajmuje się m.in. produkcją systemów lądowych oraz okrętów. Zatrudnia ok. 100 tys. osób.

4. Raytheon Company

Całkowity przychód Raytheon Company w 2012 roku to 24,41 mld dol. (93 proc. z tego przypada na branżę zbrojeniową). Koncern zatrudnia ponad 60 tys. pracowników na całym świecie. Raytheon powstał w 1922 roku. Specjalizuje się w produkcji wojskowego sprzętu lotniczego, systemów obrony powietrznej i antybalistycznej, inteligentnych bomb i systemów naprowadzania oraz krążowników i niszczycieli.

3. BAE Systems

Firma BAE Systems to brytyjski rodzynek w pierwszej "10" zestawienia portalu defencenews.com. Firma powstała z połączenia British Aerospace i Marconi Electronic Systems (MES) (część zbrojeniowa General Electric Company). BAE specjalizuje się między innymi w produkcji samolotów (np. serii Airbus, BAE Hawk, Eurofighter Typhoon), jednostek pływających (np. okręty podwodne typu Astute, lotniskowce typu Queen Elizabeth) oraz pojazdów opancerzonych (np. bojowy wóz piechoty M2 Bradley). Przychody firmy z tytułu działalności w sektorze obronnym to 26,81 mld dol.

2. Boeing

Kolejny z amerykańskich potentatów z branży zbrojeniowej to Boeing. Jednak w przypadku tego koncernu, przychody pochodzące z sektora obronnego stanowią jedynie niewielką część. Całkowity przychód firmy w 2012 roku wyniósł 81,7 mld dol., z czego tylko 31,38 mld. (38,4 proc.) pochodziło ze zbrojeniówki. Poza produkcją sprzętu wojskowego, Boeing jest istotnym graczem w sektorze lotniczym. Koncern zatrudnia na świecie ponad 160 tys. osób.

1. Lockheed Martin

Największą firmą zbrojeniową jest amerykański Lockheed Martin. Całkowity przychód koncernu w 2012 roku wyniósł 47,18 mld dol., z czego 95,1 proc. przypada na sektor zbrojeniowy. Prezydentem i dyrektorem generalnym firmy jest Marillyn Hewson. Koncern należy do "wielkiej piątki" amerykańskiego przemysłu obronnego. Zatrudnia na całym świecie ponad 140 tys. osób. Firma produkuje m. in. samoloty myśliwskie, transportowe, satelity i systemy kontroli lotów.

Artur Patrzylas

27 maja 2015

Dowiedz się więcej na temat: zbrojeniówka | świata | zbrojenia | Lockheed Martin

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »