Reklama

Natychmiast, czyli cztery godziny dla rezerwisty na stawienie się w jednostce

Osoby przeniesione do rezerwy, które nie są żołnierzami rezerwy, mogą zostać powołane na ćwiczenia w trybie ochotniczym lub zwykłym. Wynika to z rozporządzenia ministra obrony z 15 czerwca 2015 r. w sprawie ćwiczeń wojskowych (Dz.U. poz. 950), które dziś wchodzi w życie. Na tej podstawie przeszkoleniem wojskowym zostanie objętych 11 tys. ochotników, którzy zgłosili się do Wojskowych Komend Uzupełnień (WKU). Żołnierze rezerwy mogą być wzywani w trybie ochotniczym, natychmiastowym lub zwykłym.

W dalszym ciągu karta powołania będzie co do zasady doręczana żołnierzowi rezerwy albo osobie niebędącej mundurowym nie później niż na czternaście dni przed dniem rozpoczęcia ćwiczeń. Z kolei rezerwista wezwany w trybie natychmiastowym musi się stawić w jednostce w ciągu czterech godzin.

W każdym wypadku, gdy dotrzymanie terminu z powodu obłożnej choroby lub tzw. siły wyższej nie jest możliwe, wezwany musi niezwłocznie powiadomić o tym WKU.

Nowe rozporządzenie w większości powiela rozwiązania z wcześniej obowiązującego aktu prawnego. Zrezygnowano w nim z określania trybu oceniania mundurowych. Ma to precyzować odrębny akt prawny.

Reklama

Etap legislacyjny

Wchodzi w życie 21 lipca 2015 r.

Artur Radwan

21.07.2015

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »