Niższa inflacja w strefie euro

Stopa inflacji w strefie euro spadła do najniższego poziomu od grudnia 1999 roku. Według wstępnych danych Eurostatu ceny w 12 państwach strefy rosły w czerwcu w 1,7-proc tempie (licząc rok do roku).

Stopa inflacji w strefie euro spadła do najniższego poziomu od grudnia 1999 roku. Według wstępnych danych Eurostatu ceny w 12 państwach strefy rosły w czerwcu w 1,7-proc tempie (licząc rok do roku).

Po raz pierwszy od ponad roku inflacja spadła poniżej poziomu 2 proc., który Europejski Bank Centralny uznał za najwyższy dopuszczalny. Analitycy ostrzegają, że tempo inflacji może jeszcze w tym roku przyspieszyć, głównie na skutek spodziewanego wzrostu cen żywności i energii.

Na razie jednak inflacja w Eurolandzie spada zdecydowanie - dla przykładu we Włoszech jest najniższa od 30 miesięcy, a w Niemczech - od 32 miesięcy.

Brazylia obniża prognozy wzrostu

Bank Centralny Brazylii obniżył w piątek swoje prognozy wzrostu gospodarczego. Według nowej oceny PKB Brazylii zwiększy się w tym roku o 2 proc., poprzednie przewidywania oceniały, że wzrost gospodarczy wyniesie 2,5 proc.

Reklama

Na obniżenie dynamiki wzrostu PKB wpłynęło duże ryzyko kredytowe - powiedział prezes banku centralnego. Bank zapowiedział rozluźnienie polityki monetarnej i podwyższenie celu inflacyjnego.

Zwiastuje to obniżenie stóp procentowych i bardziej prorozwojową strategię. Mimo to bank centralny obniżył też prognozę wzrostu na rok 2003, z 2,8 proc. do 2,6 proc.

KE chce kontrolować przepływ gotówki

Komisja Europejska zaproponowała w piątek ujednolicenie na szczeblu europejskim kontroli transgranicznych ruchów kapitału w gotówce. W praktyce oznaczałoby to wprowadzenie obowiązku deklarowania przy przekraczaniu granicy Unii Europejskiej kwot powyżej 15 tys. euro.

Dotyczyłoby to zarówno kwot w euro i w innych walutach, jak i w łatwych do spieniężenia kwotach. Obecnie tylko 6 państw UE (Francja, Niemcy, Grecja, Włochy, Portugalia i Hiszpania) ma ustawodawstwo, które pozwala kontrolować ruch gotówki na granicach.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: bank | bank centralny | strefa euro | inflacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »