Reklama

Od kiedy kopalnie gazu łupkowego?

Minister skarbu Mikołaj Budzanowski uważa, że na przełomie 2014/15 w Polsce może działać co najmniej jedna kopalnia gazu łupkowego. Szef resortu skarbu brał udział w konferencji "Polska na gazie łupkowym", która odbywa się w Warszawie. Minister zdaje sobie sprawę, że jest dużo sceptyków, ale - jak dodał - data jest realna.

Podkreślił, że przed naszym krajem stoi ogromne wyzwanie cywilizacyjne. Dodał, że na gazie łupkowym muszą skorzystać przede wszystkim polskie przedsiębiorstwa, a także społeczności lokalne. Podczas konferencji powiedział również, że w Stanach Zjednoczonych, dzięki wydobywaniu gazu łupkowego, znacznie spadły ceny tego surowca. Sektor ten w ostatnich latach zapewnił ponad 700 tysięcy miejsc pracy, a więc jest to niesamowity impuls dla lokalnego rynku pracy .

Reklama

Wiceminister środowiska, główny geolog kraju Piotr Woźniak poinformował, że trwają prace związane z sprawami prawnymi dotyczącymi kwestii gazu łupkowego. Chodzi na przykład o kwestie własnościowe i ekologiczne. Według niego, propozycje mogą być przedstawione w ciągu miesiąca. Przedwczoraj Państwowy Instytut Geologiczny przedstawił raport o szacunkowych zasobach gazu i ropy łupkowej w Polsce. Wynika z niego, że surowców jest mniej niż pierwotnie myślano, ale na tyle dużo, by istotnie zmienić bezpieczeństwo energetyczne kraju.

Dowiedz się więcej na temat: w polsce | gaz łupkowy | Ale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »