Pogarsza się kondycja polskiej gospodarki

IRG SGH podaje, że w lipcu 2022 r. koniunktura w polskim przemyśle przetwórczym ponownie się pogorszyła. Informują o tym firmy prywatne i publiczne.

IRGIND - wskaźnik koniunktury IRG SGH - w lipcu zmniejszył wartość o 4,3 pkt. Teraz wynosi ona -12,2 pkt. W rok wartość wskaźnika obniżyła się o 14,7 pkt.

Wzrosły ceny

Firmy informują o spadku wielkości zamówień krajowych, zatrudnienia i pogorszeniu się ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Wzrósł natomiast poziom produkcji, zapasy wyrobów gotowych i ich ceny. Poprawiła się sytuacja finansowa producentów. W dalszym ciągu narasta uciążliwość barier dla działalności gospodarczej. W największym stopniu nasiliła się dotkliwość barier finansowych. O 21,7 punktów procentowych zwiększył się odsetek firm sygnalizujących trudności w dostępie do kredytu i o 13,6 pkt proc. odsetek ankietowanych, którzy wskazują na niekorzystne warunki kredytowe.

Reklama

Pomagajmy Ukrainie - Ty też możesz pomóc!

Najlepiej radzą sobie wytwórcy nietrwałych dóbr konsumpcyjnych

Pogorszenie się koniunktury w lipcu odnotowali wszyscy producenci, poza wytwórcami nietrwałych dóbr konsumpcyjnych. Najbardziej pogorszyła się koniunktura na rynkach dóbr konsumpcyjnych trwałego użytku, a najmniej w produkcji półproduktów. Wartości wskaźnika obniżyły się odpowiednio o: 17 i 0,9 pkt. W przekroju wg wielkości zatrudnienia spadku wartości wskaźnika nie odnotowano tylko dla zakładów zatrudniających do 50 pracowników. Największy spadek, o 11,7 pkt, zanotowano dla przedsiębiorstw zatrudniających ponad 500 pracowników. 

Najgorzej było w makroregionie centralnym

Najwyższą wartość, 0,0 pkt, wskaźnik przyjął dla przedsiębiorstw z zatrudnieniem od 250 do 500 i ponad 500 pracowników, a najniższą, -17,7 pkt, dla przedsiębiorstw zatrudniających do 50 pracowników. Koniunktura poprawiła się w dwóch makroregionach: południowym (wzrost wartości IRGIND o 2,5 pkt) i województwie mazowieckim (o 3,3 pkt). Najbardziej pogorszyła się koniunktura w makroregionie centralnym (o 14,1 pkt).

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »