Reklama

Samorządy mogą osiągnąć nadwyżkę

- Komisja Europejska proponuje, by w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostały stworzone nowe instrumenty wspierające rozwój miast - ich kształt i funkcjonowanie są jednym z tematów trwającego w Warszawie spotkania przedstawicieli państw UE.

- Komisja Europejska proponuje, by w nowym budżecie Unii Europejskiej na lata 2014-2020 zostały stworzone nowe instrumenty wspierające rozwój miast - ich kształt i funkcjonowanie są jednym z tematów trwającego w Warszawie spotkania przedstawicieli państw UE.

Jak informuje Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, dwudniowa międzynarodowa konferencja "Efektywne Instrumenty Rozwoju Terytorialnego", organizowana we współpracy z Komisją Europejską, jest jednym z głównych wydarzeń w ramach polskiej prezydencji.

Minister Elżbieta Bieńkowska przypomniała na konferencji prasowej, że jest to kolejny etap dyskusji nad propozycjami Komisji Europejskiej dotyczącymi przyszłego budżetu Unii. Na początku października KE przedstawiła projekt pakietu regulacji odnoszących się do kształtu polityki spójności po 2014 r.

Bieńkowska poinformowała, że uczestnicy konferencji dyskutują w poniedziałek o polityce inwestycyjnej wobec miast. Zauważyła, że w obecnej perspektywie finansowej na lata 2007-13 brakuje instrumentów wspierania ich rozwoju. Z istniejących wymieniła inicjatywę Jessica, w ramach której udzielane są m.in. pożyczki na rewitalizację zdegradowanych obszarów miejskich, oraz program Urbact, z którego finansowana jest wymiana doświadczeń miast europejskich.

Reklama

Komisarz UE ds. polityki regionalnej Johannes Hahn poinformował w poniedziałek dziennikarzy, że KE proponuje, by z każdego programu operacyjnego co najmniej 5 proc. środków było przeznaczanych na rozwój miast. Drugą propozycją jest stworzenie platformy współpracy między europejskimi miastami. W latach 2014-2020 na ten cel miałoby być przeznaczone 400 mln euro, a do platformy ma należeć 300 europejskich miast.

Przewodnicząca Komitetu Regionów Mercedes Bresso zaznaczyła, że platforma miałaby być dodatkową możliwością, równoległą wobec polityki spójności. Przynależność do tej inicjatywy zależałaby od chęci miast.

Przewodnicząca tłumaczyła, że z tych 400 mln euro miałaby być finansowana wymiana pomysłów, ciekawych projektów mających zastosowanie w miastach. Hahn jako przykład takiego projektu, którego miasta europejskie mogłyby się podjąć, podał warszawskie Centrum Nauki Kopernik, w którym odbywa się spotkanie.

Bieńkowska zaznaczyła, że negocjacje nad propozycjami KE dopiero się rozpoczynają. Ich zakończenia szefowa resortu rozwoju regionalnego spodziewa się najwcześniej za kilkanaście miesięcy.

Uwaga:

- Od przyszłego roku samorządy jako całość mogą osiągnąć nadwyżkę - powiedziała na seminarium wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Wieloletnie prognozy finansowe samorządów wskazują, że od następnego roku, w sumie jako całość samorządów, przewidujecie państwo nadwyżkę, a nie deficyt" - powiedziała na konferencji Majszczyk. Według danych ze sprawozdań budżetowych, budżety jednostek samorządu terytorialnego w I półroczu 2011 r. zamknęły się zbiorczo nadwyżką w kwocie 5.485 mln zł.

Deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 roku prognozowany jest na poziomie nieco ponad 1 mld zł - wynika z informacji przedstawionych przez wiceminister finansów Hannę Majszczyk.

Deficyt jednostek samorządu terytorialnego w 2012 roku prognozowany jest na poziomie nieco ponad 1 mld zł - wynika z informacji przedstawionych przez wiceminister finansów Hannę Majszczyk.

- Z przedstawionych przez jednostki samorządu wieloletnich prognoz finansowych wynika, iż jednostki przewidują na 2012 rok deficyt w wysokości nieco ponad 1 mld zł. Oznacza to, iż pula deficytu, jaką będą dysponować łącznie jednostki samorządu terytorialnego będzie o wiele wyższa, niż deficyt jednostek wynikający z wieloletnich prognoz finansowych - napisała wiceminister Hanna Majszczyk w odpowiedzi na interpelację posłów Wiesława Rygla i Andrzeja Sztorca.

Pod koniec maja 2011 roku pomiędzy stroną rządowa a samorządową zawarto porozumienie, zgodnie z którym deficyt sektora samorządowego zostanie obniżony w roku 2012 o 0,4 pkt proc. PKB. Ograniczenie dotyczyć będzie całego sektora samorządowego, nie zaś poszczególnych jednostek.Resort finansów uważa, że realizacja założeń dotyczących ograniczenia deficytu nie przyczyni się do zmniejszenia możliwości inwestycyjnych jednostek samorządu terytorialnego, w tym również do absorpcji środków z budżetu Unii Europejskiej.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »