Reklama

Sieć 5G zrewolucjonizuje usługi mobilne. Na rynku pojawi się za 6 lat

Naukowcy przygotowują w zaciszach laboratoriów kolejny standard mobilnego transferu danych, który zrewolucjonizuje rynek usług komórkowych.

Jeszcze na dobre nie wdrożono na świecie sieci LTE, a Standard 5G, bo o nim mowa, już nie będzie tylko uzupełnieniem sieci światłowodowych, ale być może nawet je zastąpi.

Telefonia komórkowa przeszła długą drogę, odkąd w 1981 r. uruchomiono pierwszą sieć, wtedy jeszcze analogową (1G). Potem pojawił się cyfrowy standard 2G, umożliwiający pakietową transmisję danych, a z czasem 3G, który ciągle modernizowany przyśpieszył internet mobilny do 48 Mb/s.

Technologia LTE, z której korzystają już klienci trzech polskich operatorów Play, Plusa i Orange (T-Mobile swoją sieć ma uruchomić w połowie czerwca) sprawiła, że prędkość transmisji danych urosła trzykrotnie do 150 Mb/s. Problem w tym, że im szybciej można przesyłać dane, tym więcej transferu wykorzystujemy, a sieci nie są z gumy. Jeśli w zasięgu nadajnika jest więcej urządzeń pobierających dane, to łącze jest współdzielone, prędkość spada, a internet się zapycha. Ma temu zaradzić sieć 5G.

Reklama

- Zacznijmy od tego, że 5G powstanie poprzez ewolucję istniejącej technologii 4G. Podstawą będzie dalszy rozwój 4G uzupełniony o nowe technologie. Zwiększony zostanie już istniejący potencjał sieci, ale powstanie również wiele nowych możliwości, które pozwolą na wprowadzanie innowacyjnych usług, o których dziś trudno nawet spekulować - mówi szefowa działu Reasearch&Development w Ericssonie Sara Mazur. Dodaje, że do roku 2020, na świecie będzie wiele miliardów urządzeń połączonych z siecią, wymagających ciągłej łączności.

Dlatego Ericsson dla celu projektu badawczego przyjął, że w sieci 5G muszą osiągnąć od 10 do 100 razy wyższy poziomu przepływności niż dostępny obecnie standard oraz pięciokrotnie zmniejszyć opóźnienia przesyłu danych. - Założyliśmy również, że sieć powinna radzić sobie z wolumenem danych 1000-krotnie większym niż obecnie oraz z liczbą połączonych urządzeń, która wzrośnie w stosunku do stanu obecnego od 10 do 100 razy - wyjaśnia Mazur.

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

Co to oznacza w praktyce? - Niezawodność oraz dostosowanie technologii do doświadczeń konsumentów - odchodzimy od skupiania się jedynie na osiąganiu najwyższej możliwej przepływności. 5G będzie oferować nie tylko szybszy transfer danych, ale również większą pojemność sieci i przede wszystkim niezawodność - mówi ekspertka Ericssona.

Dodaje, że każda nowa technologia przynosi bardziej efektywne sposoby transferowania danych, co może wpłynąć na obniżenie cen usług. - Ale próba przewidywania cen dostępu do sieci mobilnej w obecnym momencie badań nie jest możliwa - zastrzega Mazur.

Zobacz wskaźniki dla firm na stronach BIZNES INTERIA.PL

Sieć 5G powstanie na bazie LTE i ulepszenia standardu 4G, który dokona się w nadchodzących latach - pomiędzy 2013 a 2019. - Przewidujemy, że 5G będzie opierało się również na nowych technologiach przesyłu radiowego. Ewolucja LTE rozszerzy się na działanie w wysokich częstotliwościach do 6GHz i większych.

Wraz z rozwojem technik opartych o kształtowanie wiązki (ang. beamforming), sieci heterogeniczne, szeroki wybór anten i dostępność spektrum - poprawią się wyniki przepływności danych i możliwy stanie się pierwszy etap zagęszczania sieci - tłumaczy ekspertka. Jej zdaniem, druga fala zagęszczenia sieci, będzie możliwa za sprawą znacznie wyższych pasm częstotliwości, np. fal milimetrowych, co może zwiększyć przepustowość łączy do kilku Gb/s. Spodziewamy się, że 5G będzie na rynku w okolicach roku 2020.

Piotr Dziubak

Dowiedz się więcej na temat: mobilne | latach | LTE | urządzenia mobilne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »