W poniedziałek (15 czerwca) prezes UOKiK poinformował o postępowaniach prowadzonych przeciwko dwóm firmom - Easy Payment i Fincard. Druga z nich w komunikacie dla PAP przekazała, że nie zgadza się z formułowanymi zarzutami.
Fincard zabiera głos ws. zarzutów UOKiK
W komentarzu przekazanym Polskiej Agencji Prasowej spółka Fincard zaznacza, że postępowanie wszczęto w maju 2025 roku.
"Następnie w wyznaczonym terminie spółka przedstawiła Urzędowi szczegółowe stanowisko, odnosząc się do wszystkich podniesionych kwestii oraz przedstawiając argumentację prawną i merytoryczną, wskazującą, w ocenie spółki, na brak podstaw do formułowanych zarzutów" - przekazują jej przedstawiciele.
Fincard podkreśla, że czeka, aż UOKiK zajmie stanowisko dotyczące dostarczonych przez spółkę wyjaśnień, a postępowanie jest w toku. Jednocześnie spółka wyraża gotowość do współpracy z Urzędem i "udzielenia wszelkich dodatkowych informacji, jeżeli okażą się one potrzebne".
Przedstawiciele spółki dodają też, że nie zmieniają zdania w tej sprawie. Fincard więc "jednocześnie podtrzymuje swoje stanowisko, że prowadziła działalność zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i oczekuje, że przedstawiona argumentacja zostanie uwzględniona przy dalszej analizie sprawy".
W przekazanym komentarzu poinformowano również, że jeśli UOKiK wyda decyzję, z którą nie zgodzi się spółka, to skorzysta ona z przysługujących jej środków prawnych.
Postępowanie UOKiK przeciwko Easy Payment i Fincard
Fincardowi, w ofercie którego znajdują się karty kredytowe Net Credit lub Halvo (a jak przypominał UOKiK w komunikacie, "karta kredytowa to tak naprawdę kredyt konsumencki"), zarzuca się omijanie przepisów o maksymalnym oprocentowaniu kredytu konsumenckiego.
UOKiK twierdzi, że spółka pobierała prowizję za korzystanie z limitu kredytowego, która była naliczana regularnie i zależała od kwoty wykorzystanego limitu. W ocenie Urzędu opłaty miały charakter dodatkowych odsetek, choć nie były uwzględniane w oprocentowaniu kredytu. To zaś miało umożliwiać obchodzenie regulacji ograniczających maksymalną wysokość odsetek.













