Tańszy prąd dla rolników. Jak skorzystać z dodatkowych zniżek?

W ramach rządowej Tarczy Solidarnościowej przewidziano limity zamrożenia cen energii elektrycznej, które obowiązują od 1 stycznia 2023 r. Skorzystać z nich mogą trzy grupy gospodarstw domowych. Ile konkretnie zaoszczędzą rolnicy?

Prezentacja partnera

Rządowa Tarcza Solidarnościowa jest wsparciem dla gospodarstw domowych i przewiduje zamrożenie cen energii eklektycznej dla trzech grup odbiorców. Na ochronę przed rosnącymi cenami prądu liczyć mogą gospodarstwa domowe z Kartą Dużej Rodziny oraz gospodarstwa rolne, gospodarstw z osobami z niepełnosprawnościami oraz wszystkie inne. Roczne limity, pozwalające na zapłatę za prąd po zeszłorocznych cenach, wynoszą kolejno: do 3000 kW, do 2600 kWh oraz do 2000 kWh.

Tarcza Solidarnościowa reakcją rządu na rosnące ceny energii elektrycznej

Rolnicy znajdują się w grupie z najwyższym limitem zużycia prądu - do 3000 kW. Jeśli zmieszczą się w wyznaczonej granicy, za wykorzystaną energię elektryczną zapłacą po cenach obowiązujących w 2022 r.

Natomiast w momencie przekroczenia limitu, cena maksymalna za 1 kWh nie będzie wyższa niż 69 groszy. Aby jednak gospodarstwa rolne mogły skorzystać z tego przywileju, konieczne jest złożenie odpowiedniego oświadczenia.

W jaki sposób rolnicy mogą skorzystać z dodatkowych zniżek?

Aby gospodarstwa rolne mogły skorzystać z wyższych limitów, do 30 czerwca 2023 r. muszą złożyć specjalne oświadczenie u dostawcy energii elektrycznej, z którymi mają podpisaną umowę.

Dokument należy dostarczyć osobiście na piśmie lub w formie elektronicznej (podpis elektroniczny, zaufany bądź osobisty dosłany pocztą elektroniczną).

W przypadku rolników, konieczne jest ponadto dołączenie kopii decyzji wraz z numerem o wymierzeniu za 2022 r. podatku rolnego dla gruntów, na którym - poza budynkami mieszkalnymi - znajdują się obiekty wyposażone w urządzenia wykorzystywane do produkcji rolnej.

Każdy rolnik ubiegający się o zamrożenie cen prądu w oświadczeniu powinien ponadto podać nazwę organu podatkowego, który wydał powyższą decyzję.

Ile dokładnie mogą zaoszczędzić gospodarstwa rolne?

Jak wynika z obliczeń przeprowadzonych na podstawie danych z rachunków klientów PGE Obrót, gospodarstwa rolne dzięki rządowej Tarczy Solidarnościowej w skali roku zaoszczędzić mogą nawet do 3 tys. zł. W tym przypadku rachunek roczny w 2023 r. bez Tarczy wynosiłby bowiem ok. 5 700 zł, a z Tarczą - 2 700 zł.

Nie jest to jednak jedyna oszczędność, na jaką liczyć mogą rolnicy. Gospodarstwa rolne, które w okresie od 1 października 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. zmniejszą zużycie prądu o co najmniej 10 proc., otrzymają kolejny, dodatkowy rabat, wynoszący 10 proc. Upust zostanie wówczas rozliczony w przyszłym roku.

Warto dodać, że rząd w ramach Tarczy Solidarnościowej wprowadził również dodatki: elektryczny w wysokości 1000-1500 zł dla rodzin ogrzewających domy prądem oraz węglowy w wysokości 3000 zł dla ogrzewających domy węglem.

Parasol ochronny dla korzystających z najpopularniejszych taryf G11 i G12

Rządowa Tarcza Solidarnościowa przewiduje różne limity zamrożenia cen energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Dlaczego? Ponieważ rolnicy, ze względu na charakter wykonywanej przez siebie pracy, zużywają więcej prądu.

Warto dodać, iż wzrost cen surowców spowodowany jest szeregiem czynników, na które nie mamy większego wpływu. To m.in. wojna w Ukrainie, wykorzystywanie energetyki przez Rosję do wywierania presji gospodarczej, postpandemicznego ożywienia gospodarczego czy rosnące koszty zakupu praw do emisji dwutlenku węgla w systemie EU ETS.

Co więcej, w ostatnich miesiącach doszło do sytuacji, gdy cena za energię płacona przez gospodarstwa domowe w Polsce była niższa od ponoszonych przez przedsiębiorstwa energetyczne kosztów.

Wprowadzone limity mają na celu z jednej strony ochronę gospodarstw rolnych przed dotkliwymi podwyżkami, z drugiej - zachęcać do zmniejszenia konsumpcji. W kontekście zachodzących w naszym regionie geograficznym przemian, potrzeby racjonowania surowców oraz kryzysu energetycznego - wydaje się to niezbędne.

Prezentacja partnera

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »