Reklama

Telewizor i radio zgłosimy przez internet

Aby zarejestrować odbiornik radiowy lub telewizyjny na potrzeby płacenia abonamentu, nie trzeba już będzie chodzić na pocztę. Zmiany ucieszą zwłaszcza przedsiębiorców. Dzisiaj wystarczy, że kupią nowy samochód z radioodbiornikiem, i już powinni pofatygować się do placówki pocztowej, aby zaktualizować dane. Już w 2007 r. Najwyższa Izba Kontroli wytykała Poczcie Polskiej, że nie umożliwia dokonywania tego drogą elektroniczną.

Teraz wreszcie będzie to można robić przez internet. Takie zmiany przewiduje projekt nowego rozporządzenia ministra administracji i cyfryzacji w sprawie warunków i trybu rejestracji odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych.

Reklama

Zgodnie z nim, Poczta Polska będzie przyjmować wnioski o rejestrację lub zmianę danych w trzech formach. Pierwsza, podobnie jak dzisiaj, będzie wiązała się z koniecznością odwiedzenia placówki pocztowej i wypełnienia papierowego formularza. Druga - odwiedzenia strony internetowej, na której będzie umieszczony elektroniczny formularz.

Po jego wypełnieniu poczta odeśle nadawcy pismo, wymagające podpisania i odesłania. Ostatni wariant będzie w pełni elektroniczny: wnioski będzie można przesyłać e-mailem. Niezbędne jednak do tego będzie posiadanie bezpiecznego podpisu elektronicznego weryfikowanego za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu.

Nowe rozporządzenie nie oznacza, że rząd rezygnuje z reformy systemu opłat RTV. Jak zapowiada minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, jest szansa, że abonament zostanie zniesiony w połowie 2014 r. Rozważne są dwa warianty pobierania opłat. Pierwszy, najprostszy - od adresu, zarówno dla podmiotów gospodarczych, jak i osób fizycznych. Drugi - połączony z opłacaniem rachunków za prąd.

I w jednym, i w drugim przypadku nie miałoby znaczenia, czy płacący posiada odbiornik RTV, czy też nie. Według szacunków MKiDN, opłata miesięczna mogłaby wynosić 10 zł.

Sławomir Wikariak

14 października 13 (nr 199)

Dowiedz się więcej na temat: Dziennik Gazeta Prawna | Poczta Polska SA | abonament rtv

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »