Turcja: Rząd zwiększa kontrolę nad nadawcami rtv w internecie

Turecka Najwyższa Rada Radia i Telewizji (RTUK) rozpoczęła kontrolowanie nadawców telewizyjnych i radiowych, którzy rozpowszechniają swe serwisy i programy przez internet. Dekret w tej sprawie opublikowano w czwartek w oficjalnym biuletynie państwowym.

Dekret wprowadza kontrolę RTUK nad znajdującymi się w kraju bądź za granicą nadawcami telewizyjnymi i radiowymi emitującymi online w Turcji, wprowadza obowiązek uzyskiwania przez wszystkich nadawców zezwolenia RTUK na nadawanie, a wobec tych, którzy mają siedzibę za granicą, obowiązek ustanowienia filii na terenie Turcji.

Zasady ogłoszone przez RTUK wchodzą w życie niezwłocznie, a nadawcy, którzy nie spełniają powyższych warunków, mają miesiąc na dostosowanie się do nowo wprowadzonych zasad kontroli ich emisji.

Członek RTUK z ramienia opozycyjnej Partii Republikańsko-Ludowej (CHP) Faruk Bildirici w rozmowie z agencją EFE zwrócił uwagę, że nowy dekret zawiera niedomówienia, które mogą być interpretowane na korzyść wolności mediów i obiecał, że będzie się o to starał. Wyraził jednak obawę, że prorządowa większości w RTUK jest zainteresowana dalszym zwiększaniem kontroli politycznej nad krajowymi i zagranicznymi mediami.

Reklama

Turecki parlament uchwalił już wcześniej ustawę, która pozwala RTUK kontrolować transmisje w internecie oraz ingerować w treść programów międzynarodowych nadawców transmitowanych w Turcji, co sprawia że mogą oni być zmuszeni do ich przystosowywania do wymogów określanych przez RTUK.

Tureckie media opozycyjne ostrzegają, że nowy dekret stanowi "rozszerzenie rządowej cenzury na kanały internetowe".

Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Turcja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »