Adam Marciniak prezesem VeloBanku. Jest zgoda KNF

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) wydała zezwolenie na powołanie Adama Marciniaka na prezesa VeloBanku. Dotychczas był on wiceprezesem i pełniącym obowiązkiem prezesa instytucji finansowej powołanej w wyniku przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku.

Podczas posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w piątek, 27 stycznia, zapadła decyzja o wydaniu zgody na powołanie na stanowisko prezesa VeloBanku Adama Marciniaka. Będzie on pierwszym szefem nowego banku, który powstał w październiku 2022 roku na skutek restrukturyzacji Getin Noble Banku. Dotychczas kierował nim jako pełniący obowiązki prezesa. 

Jak można przeczytać w komunikacie KNF, za tą decyzją jednomyślnie zagłosowało wszystkich 10 członków gremium.

Adam Marciniak przeszedł do zarządu VeloBanku ze stanowiska wiceprezesa CCC. Wcześniej był m.in. wiceprezesem banku PKO BP. 

Reklama

Spadkobierca Getin Noble Banku

VeloBank powstał z przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. W jej efekcie bank pomostowy przejął m.in. kredyty, w tym hipoteczne, jednak z wyłączeniem kredytów walutowych oraz depozyty klientów. Kredyty hipoteczne udzielone w obcej walucie, w większości we frankach szwajcarskich, pozostały w obsłudze Getin Banku. 

Restrukturyzacja Getin Noble Banku odbyła się przy asyście Bankowego Funduszu Gwarancyjnego oraz w oparciu o europejskie regulacje w tym zakresie. BFG podjął decyzję o jej przeprowadzeniu, ponieważ bankowi groziła upadłość, co oznaczałoby poważne zawirowania w polskim sektorze finansowym. 

Powodem zadłużenia banku był "agresywny model biznesowy realizowany przez wiele lat, przy jednoczesnym braku dostarczania ze strony podmiotu dominującego odpowiedniego wsparcia kapitałowego".

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: velobank
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »