W tej branży Polska konkuruje z największymi

Polska, która jako pierwsza wprowadziła w 2013 r. przepisy dotyczące komercyjnego wykorzystywania dronów, jest liderem w branży bezzałogowców w Europie i wielu może się od nas uczyć. By jednak polskie firmy mogły być konkurencyjne na rynku światowym, konieczna jest inwestycja w kompetencje. Podobnie jak regulacje prawne, gwarantujące bezpieczeństwo w ruchu powietrznym.

Paneliści sesji "Drony w polskiej gospodarce" podczas X Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie mieli wątpliwości - drony to sektor, który w Polsce ma się bardzo dobrze, ale branża oczekuje szybkiej nowelizacji i uchwalenia szczegółowych przepisów dotyczących wykorzystania technologii dronowych.

- W przypadku dronów możemy z całą odpowiedzialnością powiedzieć, że to sektor, który czeka na swoje odkrycie i wejście w punkt przegięcia. Jesteśmy o krok od wprowadzenia smartfonów. Myślę, że to właściwa analogia. Wsparcie sektora dronowego jest jednym z projektów flagowych realizowanych w ramach Polskiego Funduszu Rozwoju - powiedział Mikołaj Wild, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego dla RP.

Reklama

Zaznaczył, że rząd dostrzega, iż Polska jako kraj ma bardzo duży potencjał - nie tylko w produkcji, ale w tworzeniu infrastruktury na potrzeby bezpiecznego korzystania z dronów i rozpoczęcia przygody z ich komercyjnym wykorzystaniem.

- Drony jawią się jako zabawka dla nie do końca wyrośniętych chłopców. Tymczasem mówimy o nowej płaszczyźnie ekspansji gospodarczej, w której mogą brać udział polscy naukowcy i przedsiębiorcy, a inni mogą wzorować się na naszych rozwiązaniach. To jeden z wyścigów, w których chcemy wziąć udział. Konieczne jest jednak stworzenie infrastruktury, która zagwarantuje, że drony nie będą powodować kolizji, ruch dronów będzie uporządkowany na wzór ruchu ulicznego - powiedział Wild.

Jak podkreślił Piotr Samson, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, w Europie Polska jest jednym z kluczowych krajów, które liczą się w sektorze dronów. W temacie tym brakuje jednak regulacji prawnych.

- Pomysłów na biznes jest wiele, ale jako państwo musimy zagwarantować, żeby system był bezpieczny - technicznie i technologicznie, ale też z punktu widzenia prawnego. Potrzebna jest też koordynacja - mamy wiele działań, które dzieją się na poziomach małych i większych firm oraz administracji państwowej. Chcielibyśmy, żeby to było skoordynowane, by każdy, kto chce rozpocząć przygodę z dronami, wiedział, gdzie szukać informacji - mówił Samson.

Zaznaczył też, że najwyższa pora, by zapanować nad dronami.

- Będzie przepis, który będzie szedł z Europy, że drony będą musiały być zarejestrowane. Powstanie system kar dla tych, którzy nie będą tego przestrzegać. To jest to, co nas czeka z punktu widzenia dużych regulacji, ale trzeba będzie to zweryfikować z możliwościami technicznymi. Chodzi o to, by policjant mógł zrobić zdjęcie telefonem i natychmiast widział, czyj to dron i czy jest zarejestrowany. Będzie też miał możliwości techniczne, by ten dron mógł wylądować. Tu będzie pole dla popisu dla producentów. Naszym zadaniem, jako kraju, jest wyprzedzenie prac, które są prowadzone w Brukseli. Jest harmonogram i jesteśmy w stanie pokazać, że my to już mamy - powiedział Samson.

Podkreślił także, że pozycja Polski w Europie, jeśli o chodzi o sektor dronowy, jest bardzo silna, czego dowodem jest warszawska konferencja dotycząca dronów organizowana przez Ministerstwo Infrastruktury oraz Europejską Agencję Bezpieczeństwa Lotniczego, będącą głównym ciałem Unii Europejskiej zarządzającym bezpieczeństwem lotów w Europie. Jednym z elementów konferencji było ogłoszenie koncepcji U- space, która będzie określać zasady ruchu bezzałogowców nad miastami niewielkiej wysokości.

U-space to nie tylko określony rodzaj przestrzeni powietrznej do 150 metrów wysokości, ale także zbiór procedur i usług zapewniających bezpieczny ruch wielu dronów w tej przestrzeni. Celem U - space będzie ułatwienie wszelkiego rodzaju lotów dronów, począwszy od prostych lotów po skomplikowane misje. Usługi U-space będą skierowane zarówno do podmiotów prywatnych, jak i publicznych. W skład U-space będą wchodziły trzy podstawowe usługi: system elektronicznej rejestracji dronów, system identyfikacji elektronicznej dronów oraz system geofencingu, czyli ograniczający elektronicznie ruch dronów w określonych obszarach.

Potencjał sektora dronowego dostrzegają nie tylko rządy czy podmioty prywatne, ale również samorządy, choć wciąż jest to branża niedoceniana.

- Metropolia jest pionierem myślenia wśród samorządów, do czego może być wykorzystywany system dronów. To nie jest póki co popularny temat w samorządzie, więc dobrze, że ktoś go inicjuje - powiedział Bartłomiej Pawlak, członek zarządu ds. finansów i rozwoju Polskiego Funduszu Rozwoju SA.

- Chcemy być Doliną Krzemową dla dronów w polskiej gospodarce, bo to może metropolię nakręcać. Chcemy świadczyć usługi dla ludności, które będą podnosić jakość życia w miastach. Jesteśmy wymarzonym miejscem, by systemy dronowe rozwijać - wielkość miast, różnorodność zabudów dają ogromne możliwości. Testowanie u nas technologii sprawi, że można ją będzie stosować w dowolnym miejscu na świecie - mówił Kazimierz Karolczak, przewodniczący zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

W Polsce przybywa firm, które stawiają na sektor dronowy. Na rynku przetrwają najlepsi, a w tych inwestuje Polski Fundusz Rozwoju.

- Możemy konkurować produktem i kompetencjami. W cenach nie będziemy jednak konkurować z Chinami, więc musimy szukać rozwiązań kompetencyjnych, które będą konkurencyjne. Ten rynek musi być uporządkowany i przyjazny od strony kompetencyjnej. W Polsce jest 300-400 podmiotów, które zajmują się technologiami dronowymi, wśród najciekawszych jest ok. 50. Chcemy dokonać analizy, która pozwoli wyselekcjonować najlepsze podmioty i funkcjonalności. Program "Żwirko i Wigura" to szukanie możliwości dla biznesu, by mógł się realizować. Naszym adresatem jest biznes start-upów, które jednocześnie dostarczają nam pomysłów, gdzie jeszcze system dronowy można wykorzystać - powiedział Bartłomiej Pawlak, członek zarządu ds. finansów i rozwoju Polskiego Funduszu Rozwoju SA. (...)

Aneta Kaczmarek

Więcej informacji na portalu wnp.pl

Dowiedz się więcej na temat: drony
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »