Reklama

Wreszcie wywóz śmieci do lasu przestanie się opłacać

Mieszkam na skraju miasta i często spaceruję po lesie - pisze pani Maria. - Tak było też 1 stycznia. Topniejący śnieg odsłaniał zwały śmieci. I wtedy zobaczyłam sąsiada, który dokładał swoje. Zastanawiam się, czy nie ma sposobu, by ten proceder ukrócić.

Pani Maria powinna poinformować o tym gminnych urzędników. Skontrolują, czy sąsiad podpisał umowę z firmą zajmującą się wywozem odpadów. Jeśli nie - zapłaci karę przynajmniej równą opłacie za tę usługę. A jeśli inspektorzy znajdą dowód, że to jego śmieci leżą w lesie, będzie musiał je sprzątnąć na własny koszt, dodatkowo zapłaci mandat w wysokości 500 zł i drugie tyle za nielegalny wjazd do lasu.

Tak jest dziś. W połowie roku czeka nas rewolucja w gospodarce śmieciami. Na zmianie przepisów zyskać powinno środowisko, bo jeżeli wszyscy będą płacić za wywóz śmieci tyle samo, może wreszcie nieopłacalne stanie się wywożenie ich do lasu.

Reklama

Od 1 lipca obowiązek zapewnienia wywozu i utylizacji odpadów komunalnych, czyli śmieci pochodzących z gospodarstw domowych, przejmie gmina. Właściciele i zarządcy nieruchomości nie będą musieli podpisywać umów z firmami wywożącymi odpady, a gminy obciążą opłatami mieszkańców, tak aby były one dla równe dla wszystkich. Samorządy muszą wybrać jedną z czterech metod naliczania opłat za wywóz śmieci:

• od głowy, czyli na podstawie liczby osób zamieszkałych pod jednym adresem;

• od powierzchni nieruchomości;

• od ilości zużywanej przez gospodarstwo domowe wody;

• ryczałtem, czyli tyle samo od każdego gospodarstwa domowego.

Już teraz gmina powinna poinformować wszystkich mieszkańców, którą z metod wybrała, oraz podać tryb, sposób i częstotliwość jej wnoszenia. Uwaga! 1 lipca 2013 r. jest terminem ostatecznym. Gminy, które będą wcześniej gotowe do wprowadzenia nowego systemu, mogą go wdrożyć.

11 stycznia 13 (nr 8)

Małgorzata Raczkowska

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »