Reklama

Wszystkie atrakcje małopolskich Dni Otwartych Funduszy Europejskich

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to największe wydarzenie związane z Funduszami Europejskimi w Polsce. Finał ósmej już edycji akcji odbędzie się w dniach 17-19 września – zarówno stacjonarnie, jak i online. Jedną z największych atrakcji będzie pokaz kolekcji storczyków w Ogrodzie Botanicznym w Krakowie, gdzie botanicy będą pokazywać, jak sprawić, by kwiaty te kwitły przez cały rok. Podpowiadamy jakie miejsca jeszcze można będzie zobaczyć!

Dni Otwarte Funduszy Europejskich to fragment szerokiej akcji #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Chodzi o zaprezentowanie obywatelom Unii Europejskiej różnorodności realizowanych z pomocą unijnych środków projektów. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to jednak także okazja do świetnej zabawy i poszerzenia swojej wiedzy oraz liczne atrakcje, jak między innymi wirtualne spacery i warsztaty. Ale też szansa odwiedzenia wielu miejsc stacjonarnie. Co można będzie zobaczyć?  

Reklama

Dni Otwarte Funduszy Europejskich: co nas czeka?

Jedną z największych atrakcji Dni Otwartych Funduszy Europejskich będzie spacer po Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego z przewodnikiem, w tym oprowadzanie po kolekcji storczykowatych i epifitów w szklarni Holenderka. Botanicy będą pokazywać, jak sprawić, by storczyki kwitły przez cały rok. To także okazja do zapoznania się z historią Ogrodu oraz głównymi kolekcjami roślinnymi w rejonie stawu przy arboretum. Warto dodać, że w ostatnich latach przeprowadzono szereg prac remontowych i rozbudowano wiele obiektów, między innymi kompleks szklarniowy. Ogród Botaniczny może pochwalić się bogatą kolekcją drzew (najokazalej prezentuje się dąb Jagielloński, mający około 250 lat), krzewów oraz kwiatów leśnych i łąkowych. Na szczególną uwagę zasługuje bogata, licząca blisko 500 gatunków kolekcja storczyków, której początki sięgają połowy XIX wieku.

Podczas Dni Otwartych Funduszy Europejskich warto będzie również odwiedzić krakowski Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. Odbędą się tam warsztaty edukacyjne "Woda wokół nas", skierowane przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Najmłodsi poznają właściwości wody i dowiedzą się, jak krąży ona w przyrodzie. Przewidziane są różne atrakcje, między innymi tworzenie chmury i wiru wodnego w słoiku czy efektowne magiczne sztuczki. Aby wziąć udział w zajęciach należy się wcześniej zapisać. Osoby, które to zrobią otrzymają możliwość zakupu zniżkowego biletu w cenie 1 zł, zwiedzenia całego Ogrodu Doświadczeń i poznania wszystkich 100 modeli edukacyjnych demonstrujących przeróżne zjawiska fizyki.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich: atrakcji nie brakuje

Po dwóch latach przebudowy znów zwiedzać można Młodzieżowe Obserwatorium Astronomiczne w Niepołomicach. Dni Otwarte Funduszy Europejskich to więc doskonała okazja, by zobaczyć, jak zmieniła się ta turystyczna atrakcja. Zwiedzanie budynku planetarium, możliwość zajrzenia pod kopułę z teleskopem, wizyty we wszystkich pracowniach, aulach, laboratorium filmowo-fotograficznego oraz bibliotece - wszystko bezpłatnie. Do wygrania dla odwiedzających będzie limitowana edycja płyty Przemysława Rudzia "Konstelacja MOA". Rezerwacji należy dokonać mailowo lub telefonicznie.

Z kolei w Muzeum Kościuszkowskim w Krakowie odbędzie się wystawa poświęcona Tadeuszowi Kościuszce. "To multimedialna i interaktywna opowieść o "Hektorze" polskiej sprawy narodowej i państwowej, transkontynentalnym obrońcy wolności, o międzynarodowym autorytecie i symbolu niezłomności, o przyjacielu ludzkości, także tej jej części, która pozostając w kolonialnej niewoli, pozostawała poza granicami człowieczeństwa, o człowieku, który swoje prywatne szczęście podporządkował służbie" - czytamy na stronie wydarzenia. Wystawa ma charakter multimedialny i narracyjny. Oznacza to, że w miejscu tradycyjnych gablot obejrzymy elementy filmu, teatru czy gry komputerowej.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich dają także możliwość odwiedzenia wyremontowanej z pomocą środków unijnych willi Koziańskich w Zakopanem, poznania nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego (zaplanowane są między innym: projekcja filmu, plenerowa wystawa fotografii czy wycieczka meleksami wraz z przewodnikiem po terenie szpitala) czy uczestnictwa w grze terenowej na terenie wokół MOCAK-u. Udział wziąć będzie można również w XXV Ogólnopolskim Festiwalu Komedii TALIA 2021, w ramach którego odbędą się przedstawiania "Circus Kafka" w Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich w Warszawie (17 września o godzinie 20) oraz "Mayday. RUN FOR YOUR WIFE" w Teatrze im. L. Solskiego w Tarnowie (19 września o godzinie 17). Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wreszcie pokaz popularnonaukowy "Coś wisi w powietrzu", który odbędzie się obok Muzeum Nowej Huty 18 września.

- Dni Otwarte Funduszy Europejskich to wydarzenie dla wszystkich - zarówno tych, którzy skorzystali z dotacji unijnych i chcą opowiedzieć o tym, jak udało im się zdobyć te środki, jak i tych, którzy dopiero szukają sposobu na urzeczywistnienie swoich pomysłów - Łukasz Smółka, wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Prezentacja partnera

Materiał powstał przy współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego w ramach działań współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »