Wsparcie dla turystyki. Skorzysta jeden region, do podziału ponad 400 mln zł
Trwa 5. program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, którego celem jest wsparcie tamtejszej turystyki. Od stycznia działające w branży małe, średnie i mikrofirmy skorzystały ze 100 mln zł pożyczek - informuje Bank Gospodarstwa Krajowego. Łączny budżet projektu wynosi 532 mln zł, z czego większość (452,35 mln zł) to pieniądze z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Piąty program wspierający branżę turystyczną Polski Wschodniej ruszył w styczniu. Jego warunki zostały dostosowane do potrzeb branży. Na przykład wysokość i terminy spłat rat mogą uwzględniać sezonowy charakter działalności firm. Pożyczkobiorca nie ponosi koszów za udzielenie i obsługę pożyczki, a jej oprocentowanie jest stałe w całym okresie spłaty. Co ważne, jeden przedsiębiorca może wnioskować o dwie pożyczki dla sfinansowania dwóch różnych przedsięwzięć.
Działający w obszarze turystyki i pokrewnych branżach mogą ubiegać się o wsparcie do miliona złotych. Poza zdolnością kredytową i przedstawieniem biznesplanu warunkiem otrzymania pożyczki jest ulokowanie inwestycji na terenie Polski Wschodniej. Czyli na terenie województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, świętokrzyskiego, lubelskiego, podkarpackiego lub regionalnej części mazowieckiego - bez Warszawy i 9 otaczających ją powiatów.
Najczęściej firmy turystyczne z Polski Wschodniej inwestują pieniądze w domki letniskowe, hotele, ośrodki wypoczynkowe i pensjonaty. Pożyczki wykorzystywane są na ich budowę, rozbudowę lub remont - wynika z danych BGK. Dużym zainteresowaniem cieszą się także inwestycje w obiekty gastronomiczne - restauracje, bary czy cukiernie, a także w infrastrukturę sportowo-rekreacyjną. "Warto podkreślić, że wszystkie projekty realizowane z pożyczki mają charakter innowacyjny" - informuje BGK.
Z pożyczek najchętniej korzystają mikrofirmy. Sięgają po nie również małe i średnie przedsiębiorstwa z branży turystycznej. Co 4. pożyczkobiorca (23,9 proc.) prowadzi działalność krócej niż 3 lata. Młode firmy mogą bowiem liczyć na preferencje. Wsparcie jest też udzielane inwestycjom komplementarnym do szlaków turystycznych, takich jak budowa ścieżek rowerowych czy szlaków kajakowych.
Rozwój branży turystycznej przekłada się na gospodarkę – intensyfikuje rozwój lokalnej przedsiębiorczości, zmniejsza bezrobocie i zwiększa atrakcyjność regionów. Dzięki programom pomocowym przeznaczonym na rozwój województw Polski Wschodniej, wzrasta tam poziom PKB per capita. W 2007 r. stanowił 37-42 proc. średniej UE, w 2019 r. wzrósł do 50-52 proc., a w 2022 r. wyniósł 54-59 proc. średniej UE - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
Pożyczek udzielają partnerzy finansujący współpracujący z Bankiem Gospodarstwa Krajowego:
- w woj. lubelskim: Konsorcjum: Lubelska Fundacja Rozwoju (LFR) i Biłgorajska Agencja Rozwoju Regionalnego (BARR S.A.)
- w woj. podkarpackim: Agencja Rozwoju Regionalnego MARR S.A.
- w woj. podlaskim: Podlaska Fundacja Rozwoju Regionalnegow
- woj. świętokrzyskim: Świętokrzyski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.
- w woj. warmińsko-mazurskim: Konsorcjum: SCREP, DAR S.A., FRR Łukta, FWPR, NFR Nida
- w woj.mazowieckim (bez Warszawy i otaczających ją powiatów): Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa