Zdrowa Ziemia – wspólna sprawa

22 kwietnia świętujemy Międzynarodowy Dzień Ziemi. To okazja, by przypomnieć, jak ważne jest to, żebyśmy dbali o środowisko naturalne. Fundusze Europejskie przychodzą nam z pomocą. Jak wykorzystać efekty dofinansowanych projektów, aby żyć jeszcze bardziej w zgodzie z naturą?

Reklama

Po pierwsze, oszczędzaj energię. Dzięki pieniądzom unijnym z Programu Infrastruktura i Środowisko wprowadzana jest w Polsce technologia Smart Grid. Zwiększa ona zaangażowanie wytwórców energii z odnawialnych źródeł. Jak możesz na tym zyskać, jeśli sam jej nie produkujesz? Poza gwarancją ciągłości dostaw prądu będziesz mógł lepiej kontrolować jego zużycie w swoim domu. Oszczędność wiąże się nie tylko z niższymi rachunkami, ale jest również przyjazna dla przyrody. Ogranicza bowiem straty energii i umożliwia lepsze wykorzystanie tej z odnawialnych źródeł.

Kolejne rozwiązanie zaproponował polski start-up Prognosis. Przy unijnym wsparciu z Programu Polska Wschodnia jego twórcy opracowali narzędzie, które przewiduje poziom zużycia prądu. Dodatkowo dobiera ono najkorzystniejszą taryfę i pomaga kontrolować koszty. Produkt przeznaczony jest dla dużych, małych i średnich firm.

Podróżuj ekologicznie

Jak jeszcze możesz pomóc Ziemi? Wybieraj przyjazne dla środowiska środki transportu. Jeśli masz taką możliwość, zamiast wsiadać do auta, pojedź rowerem lub hulajnogą. Do sprawniejszego poruszania się po mieście wykorzystaj aplikację Voom, która powstała dzięki wsparciu pieniędzy unijnych z Programu Inteligentny Rozwój. Wyszukuje ona najdogodniejsze połączenia - i to nie tylko autobusy i tramwaje, ale także skutery, samochody, rowery czy hulajnogi.

Również komunikacja miejska staje się coraz bardziej przyjazna środowisku. Ekologiczny transport jest jednym z priorytetów przy wydawaniu unijnych pieniędzy. Przykładem zmian jest Białystok, który kupił z dotacji z Programu Polska Wschodnia tabor niskoemisyjnych autobusów oraz dwa pojazdy o napędzie hybrydowym. Dzięki nim możesz komfortowo przemieszczać się po mieście i oddychać czystszym powietrzem.

Podróże za miasto również warto zaplanować z myślą o przyrodzie. W Polsce jest wiele pięknych miejsc, w których ludzie, dzięki Funduszom Europejskim, troszczą się o środowisko naturalne. Jednym z nich jest Kraina Rumianku na Polesiu Lubelskim. W tym niezwykłym zakątku mieszkańcy pielęgnują dawne tradycje. Jednocześnie nie brakuje tu atrakcji, np. warsztatów, imprez czy nawet wiejskiego SPA. Brzmi zachęcająco, prawda?

Zadbaj o czyste powietrze

Choć wiele osób wymieniło stare piece grzewcze, zimą wciąż powraca smog. Ty też możesz włączyć się w walkę o czystsze powietrze. Umożliwia to aplikacja Meteo Alert, która powstała dzięki wsparciu unijnych pieniędzy. Jest dostępna na razie w części gmin województwa śląskiego. Poinformuje Cię nie tylko o stanie powietrza. Możesz także zareagować, gdy jesteś świadkiem łamania prawa w zakresie zanieczyszczania środowiska. Wystarczy, że oznaczysz w aplikacji dane miejsce na mapie.

Kupuj odpowiedzialnie

Co jeszcze możesz zrobić dla naszej planety? Zwracaj uwagę na to, z czego wykonany jest dany produkt. Oczywiście, neutralne dla środowiska są materiały, które ulegają rozkładowi oraz te, pochodzące z recyklingu.
Jest wiele pozytywnych przykładów proekologicznych działań podejmowanych przez polskie firmy przy wsparciu funduszy unijnych. Biotrem, dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, wytwarza jednorazową zastawę stołową z otrąb pszennych. Sklep Cantino powstał dzięki unijnemu dofinansowaniu na założenie działalności gospodarczej. Zajmuje się dystrybucją i sprzedażą ekologicznych opakowań, naczyń i sztućców. Natomiast EPICOM wykonuje ręczniki kuchenne jednorazowego użytku z recyklingowanych materiałów. Wspierając takie marki, dajesz sygnał przedsiębiorcom, że troska o naturę nie jest ich klientom obca.

Szanuj przyrodę

Podczas wycieczek do Parków Narodowych musisz pamiętać o tym, że są one domem dla zwierząt i roślin. To Ty jesteś w nich gościem. Poruszaj się po wyznaczonych szlakach i nie zrywaj polnych kwiatów. Skorzystaj z FlorIntegral - narzędzia stworzonego dzięki Funduszom Europejskim z Programu Infrastruktura i Środowisko. To idealny pomysł dla osób, które lubią spędzać czas na łonie natury. Wejdź na stronę projektu i poznaj rośliny chronione oraz zagrożone wyginięciem. Dowiedz się, gdzie występują i jak wyglądają ich naturalne stanowiska. Rozpoznawanie gatunków może być świetną, a przy okazji pożyteczną zabawą dla dzieci. Będzie też ciekawym urozmaiceniem waszych wspólnych wycieczek.

Fundusze Europejskie wspierają wiele ekologicznych projektów. Korzystajmy z nich na co dzień i dajmy im szansę na lepsze jutro. W ten sposób zadbamy nie tylko o nas, ale przede wszystkim o przyszłe pokolenia!

Projekt finansowany z Funduszu Spójności Unii Europejskiej i budżetu państwa

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »