760 złotych odliczysz na nowych zasadach

Sejm przyjął w piątek część senackich poprawek redakcyjnych i legislacyjnych do nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług (VAT). Ustawa zwalnia z VAT m.in. usługi nauczania języków obcych.

Posłowie przyjęli część poprawek, ale nie zgodzili się na te, które obniżały stawkę VAT na ciastka bez barwników i konserwantów. Zgodnie z zapisanymi przez Sejm w ustawie zasadami preferencjami objęte będzie pieczywo, wyroby piekarskie i ciastkarskie, świeże, których termin do spożycia nie przekracza 14 dni.

Wypożyczanie nie będzie tańsze

W głosowaniach przepadła poprawka dotycząca obniżonego VAT-u dla wypożyczalni kaset i płyt z filmami. Senat chciał niższej stawki za wypożyczanie filmów na kasetach lub płytach, ponieważ obniżony VAT płacimy już za wypożyczanie filmów za pośrednictwem satelity, internetu lub telewizji kablowej. Sejm jednak nie podzielił argumentów senatorów.

Reklama

Języki i pożyczki zwolnione z daniny

Zgodnie z przyjętymi przez Sejm zmianami do ustawy o VAT zwolnione od podatku będą usługi nauczania języków obcych oraz dostawa towarów i świadczenia usług ściśle z nimi związane. Resort finansów proponował pierwotnie, aby ze zwolnienia mogły korzystać tylko szkoły, które uzyskają specjalną akredytację.

Zwolnione z VAT będą usługi udzielania kredytów lub pożyczek pieniężnych oraz usługi pośrednictwa w świadczeniu takich usług. Podobne zwolnienie dotyczy usług udzielania poręczeń, gwarancji i wszelkich innych zabezpieczeń transakcji finansowych i ubezpieczeniowych oraz pośrednictwa w takich usługach.

Ujednolicić system

Celem przygotowanej w Ministerstwie Finansów noweli jest dostosowanie ustawy o VAT do dyrektywy unijnej. Przepisy ustawy oraz załączniki do niej mają uwzględniać nomenklaturę oraz symbole statystyczne Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z 2008 r. Zmiana pozwoli podatnikom podatku VAT na prowadzenie jednolitych zasad ewidencjonowania, zarówno dla potrzeb podatku od towarów i usług, jak i dokumentacji statystycznej.

Nowelizacja przewiduje ponadto odejście od identyfikowania towarów i usług za pomocą klasyfikacji statystycznej, szczególnie usług zwolnionych z podatku. Zgodnie ze zmianami wykaz towarów i usług zwolnionych z VAT zostanie przeniesiony z załącznika do treści ustawy o VAT.

Ustawa trafi teraz do prezydenta.

Sejm za zwolnieniem z CIT zagranicznych funduszy

Za przyjęciem nowelizacji ustaw podatkowych, które powstały po zredagowaniu w komisjach trzech projektów - rządowego i dwóch poselskich - głosowało w piątek 225 posłów, 156 było przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

Celem zmian jest dostosowanie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) i ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) do prawa wspólnotowego. Zgodnie z nimi zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne zostają zwolnione z CIT. Obecnie prawo do zwolnienia mają jedynie fundusze działające na podstawie polskich.

Zmiany w PIT

W ustawie o PIT wprowadzono zapis, który zwalnia z podatku osoby fizyczne, które są akcjonariuszami uczestniczącymi w wymianie udziałów. Wprowadzona zostaje definicja pracowniczego programu emerytalnego. W związku z decyzją Komisji Europejskiej z ub.r., przewidziano też likwidację od 1 maja 2011 r. ulgi podatkowej dla producentów biokomponentów. Nowelizacja usuwa też wątpliwości związane z przenoszeniem kontrolnych pakietów między spółkami.

Rozszerzone prawo do ulgi

Nowe prawo dotyczy także internetu i przewiduje możliwość uzyskania ulgi za mobilny internet. Zgodnie z obecnymi przepisami, do ulgi internetowej uprawniają wydatki na internet "w lokalu (budynku) będącym miejscem zamieszkania podatnika". Przepisy nie zabraniają odliczenia wydatków na internet mobilny, ale odpowiednich regulacji brakuje w ustawie. Od dochodu można odliczyć do 760 zł. Zgodnie ze zmianami ulga obejmie też wydatki za korzystanie z internetu w kawiarenkach internetowych.

Wspólne opodatkowanie małżeństw

Nowelizacja dotyczy także wspólnie rozliczających się z fiskusem małżeństw. W takim przypadku podatek określa się dla obojga małżonków w podwójnej wysokości podatku obliczonego od połowy łącznych dochodów małżonków (do sumy tych dochodów nie wlicza się dochodów opodatkowanych ryczałtem).

Z wnioskiem o wspólne opodatkowanie dochodów muszą wystąpić oboje małżonkowie. Wspólne opodatkowanie będzie możliwe także w kolejnych latach, bez konieczności składania następnych wniosków.

Preferencje dla samotnie wychowujących

Przyjęte przez Sejm przepisy precyzują też pojęcie "osoby samotnie wychowującej dzieci", której przysługuje preferencyjne opodatkowanie. Dzięki temu będą mogły z niego korzystać jedynie te osoby, które samotnie wychowują własne lub przysposobione dzieci, a nie wszystkie osoby stanu wolnego, które posiadają dzieci. Zasada ta ma mieć zastosowanie do dochodów uzyskanych jeszcze w tym roku.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Sejm RP | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »