Gigantyczne oszustwa na złomie

Część ogromnego rynku złomu w Polsce opanowali oszuści, którzy nielegalnie bądź fikcyjnie obracają złomem i wyłudzają od państwa VAT - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Jak oblicza Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu, roczne straty budżetu z tego tytułu wynoszą przynajmniej 2 mld zł.

Oszuści tworzą np. łańcuszki firm, które fikcyjnie sprzedają między sobą złom, podbijając jego wartość i fałszując faktury.

Na końcu eksportują surowiec z Polski i występują do urzędu skarbowego o zwrot VAT.

Jak ustaliła gazeta, resort finansów przygotował projekt nowelizacji ustawy o VAT, która ma ukrócić ten proceder.

Według projektu, VAT nie będą płacić sprzedawcy, tylko nabywcy złomu.

Więcej w "Dzienniku Gazecie Prawnej".

Reklama

_ _ _

Uwaga na transakcje karuzelowe

-Do 10 mld zł rocznie traci budżet państwa na oszustwach podatkowych związanych z handlem złomem - informują izby gospodarcze zajmujące się obrotem metalami, które zaapelowały wczoraj do ministra finansów i parlamentu o zmianę przepisów podatkowych.

Dwie branżowe izby: Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu w Katowicach oraz Przemysłowo-Handlowa Gospodarki Złomem z Warszawy zaapelowały w środę do ministerstwa finansów i parlamentu o pilne zmiany w przepisach. Chodzi o wprowadzenie do ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) oraz ustawy prawo o miarach przepisów, zgodnie z którymi obowiązek rozliczenia podatku VAT nałożony byłby na nabywcę złomu, a nie na sprzedającego.

Jak powiedział PAP w środę prezes Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu Kazimierz Poznański, taki projekt czeka na akceptację ministra finansów już od dwóch lat. Obecnie dokument ten jest w uzgodnieniach międzyresortowych. Dodał, że takie rozwiązanie sprawdziło się już w innych krajach m. in. na Węgrzech, Litwie, w Austrii, Rumunii, Bułgarii, Słowacji, Hiszpanii, Francji, Słowenii i we Włoszech. Od przyszłego roku będą je stosować Niemcy, Czesi i Estończycy.

Według Poznańskiego, rocznie sprzedaje się w Polsce ok. 5 mln ton złomu stalowego i ok. 150 tys. ton złomu miedzi. (np. za tonę złomu miedziowego można dostać obecnie ok. 24 tys. zł).

Oszustwa podatkowe w handlu złomem polegają na tym, że nieuczciwi handlowcy organizują np. tzw. transakcje karuzelowe, w których pośrednicy sprzedają podstawionym firmom wielokrotnie sprowadzany do kraju ten sam towar. Firmy "słupy" znikają, inkasując przedtem wielokrotną wartość VAT-u.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: złom | "Dziennik Gazeta Prawna" | VAT | oszustwa
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »