Polska na 53. miejscu w rankingu wolności gospodarczej

Polska poprawia pozycję w rankingu wolności gospodarczej, ale dzieje się tak głównie za sprawą pogorszenia sytuacji w innych krajach. Na 10 możliwych punktów nasz kraj uzyskał 7, co dało mu 53. miejsce wśród 141 państw - poinformowało Centrum imienia Adama Smitha.

W ubiegłorocznej edycji raportu Polska zajęła 65. miejsce. Ekspert Centrum Andrzej Kondratowicz podkreśla, że pozycja Polski w grupie badanych państw jeszcze nigdy nie była tak wysoka. Jak zaznacza - tylko 27 procent państw wyprzedza nas w zakresie wolności gospodarczej.

Zdaniem ekspertów z Centrum im. Adama Smitha, które od połowy lat 70. bierze udział w międzynarodowym badaniu wolności gospodarczej, jest to jednak tylko teoretyczny postęp.

- To nie jest awans z tego tytułu, że rząd cokolwiek więcej zrobił, poza tym, że wstrzymał się od absurdalnych działań, jakie miały miejsce w innych krajach - powiedział Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha. Dodał, że polscy przedsiębiorcy wolą zakładać firmy na Słowacji (13 miejsce rankingu), gdzie biznes prowadzi się dużo łatwiej i przyjemniej i płaci się mniejsze podatki.

Reklama

Współpracujący z Centrum imienia Adama Smitha przedsiębiorca Andrzej Blikle uważa, że do większej poprawy warunków prowadzenia firmy w Polsce konieczne są zdecydowane kroki rządu, na które się nie zanosi. Jego zdaniem, w pierwszej kolejności zmiany powinny objąć ułatwienia w prawie budowlanym, systemie podatkowym oraz liberalizację prawa pracy.

Cypr, który wcześniej był także popularny wśród polskich przedsiębiorców, zajmuje obecnie 18 miejsce.

Polska wypada dużo gorzej na tle sąsiadów (z wyjątkiem tych ze Wschodu) i innych państw regionu, które zajęły następujące miejsca: Węgry i Estonia - 15., Niemcy -21., Litwa - 24., Bułgaria - 28., Czechy - 46., Rumunia - 48. Tuż za Polską znalazły się: Hiszpania (54.), Trynidad i Tobago (54.) oraz Kazachstan (56.).

W tym roku pierwszą pozycję w rankingu utrzymał Hongkong, uzyskując 9,01 pkt (na 10 możliwych). Tuż za nim nadal plasują się: Singapur (z wynikiem 8,68 pkt), Nowa Zelandia (8,20) i Szwajcaria (8,03). Dalej: Australia (7,98), Kanada (7,81), Chile (7,77) Wielka Brytania (7,71), Mauritius (7,67). Pierwszą dziesiątkę zamykają Stany Zjednoczone (7,60), które odnotowały kolejny spadek w rankingu.

Pozycje innych krajów o znaczących gospodarkach: Niemcy - 21 miejsce (7,45 pkt); Japonia - 22. (7,44); Francja - 42. (7,16); Włochy - 70. (6,81); Meksyk - 75. (6,74); Rosja - 81. (6,55); Chiny - 92. (6,43); India - 94. (6,40); Brazylia - 102. (6,19).

Kraje o najniższych wartościach Indeksu Wolności Gospodarczej (IWG) i o najniższej w związku z tym pozycji w rankingu to: Zimbabwe (4,08 pkt); Birma (4,16); Wenezuela (4,28); Angola (4,76); Demokratyczna Republika Konga (4,84); Republika Centralnej Afryki (4,88); Gwinea Bissau (5,03), Republika Konga (5,04); Burundi (5,12) oraz Czad (5,38). Część z nich nie zdołała poprawić swej lokaty, jednak osiągnęła nieco wyższe wartości indeksu niż w poprzednich latach. Niestety nie można tego powiedzieć o Wenezueli, która kontynuuje spadek.

_ _ _ _ _

OPINIA

Wicepremier Pawlak, który przewodniczył spotkaniu ministrów do spraw energii we Wrocławiu w ramach naszej prezydencji, poproszony o komentarz do raportu powiedział, że z wolnością gospodarczą w Polsce jest coraz lepiej. Podkreślił, że w czasie ostatniej kadencji rząd zmniejszył obciążenia administracyjne zamieniając zaświadczenia na oświadczenia. Zmniejszono tez obciążenia obowiązkami informacyjnymi, co znacznie ułatwia prowadzenie działalności gospodarczej.

Waldemar Pawlak przypomniał, że wprowadzono tez możliwość zarejestrowania firmy przez Internet. Wicepremier Pawlak przyznał, że pewne przepisy utrudniają życie przedsiębiorcom i trzeba je poprawić. Najwięcej do poprawienia jest prawie budowlanym i przepisach podatkowych -zaznaczył wicepremier.

_ _ _ _ _

Doroczny Raport opracowywany jest przez tzw. Sieć Wolności Gospodarczej (Economic Freedom Network) - grupę niezależnych instytutów z 85 krajów, współpracujących pod przewodnictwem Instytutu Frasera z Vancouver w Kanadzie. Polskim członkiem sieci jest Centrum im. Adama Smitha.

Indeks Wolności Gospodarczej (IWG)

mierzy stopień, w jakim otoczenie instytucjonalne i polityka rządowa w poszczególnych krajach przyczynia się do zwiększenia wolności gospodarczej. Podstawami wolności gospodarczej są: możliwość wolnego wyboru dokonywanego przez jednostki (obywateli), swoboda wymiany gospodarczej, wolność konkurowania, oraz bezpieczeństwo (pewność) prywatnej własności. Czterdzieści dwie zmienne uwzględniane przy wyliczeniu IWG, dotyczą pięciu obszarów, są to: poziom redystrybucji PKB przez rząd; praworządność i ochrona praw własności; dostęp do dobrego pieniądza; brak ograniczeń w gospodarczej wymianie z zagranicą; oraz regulacje prawne działalności przedsiębiorstw, rynku pracy i rynku kapitałowego.

PAP/IAR
Dowiedz się więcej na temat: miejscem | wolne | rankingi | Centrum im. Adama Smitha | gospodarcze | Polskie | ranking | miejsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »