Bank centralny Szwajcarii utrzymał stopy procentowe bez zmian

Bank centralny Szwajcarii (SNB) utrzymał stopy procentowe bez zmian. Bank utrzymał stopę procentową na rekordowo niskim poziomie, minus 0,75 proc.

Target dla 3-miesięczego LIBOR wynosi nadal -1,25 proc. do -0,25 proc.

Analitycy oceniali, że bank nie zmieni stóp procentowych.

Bank zapewnił, że pozostanie aktywny na rynku finansowym, jeśli będzie taka konieczność. Wskazał, że frank jest nadal wysoko wyceniany.

SNB ocenił, że sytuacja na rynku walutowym jest nadal niestabilna, a warunki pieniężne mogą się szybko zmienić.

Bank wskazał na nierównowagę na szwajcarskim rynku nieruchomości.

Jako ryzyka bank uznaje niepewność polityczną i protekcjonizm.

Bank zniósł minimalny kurs wymiany franka podczas posiedzenia w styczniu 2015 r. Wcześniej - od 2011 do 2015 r. utrzymywał go wobec euro na poziomie 1,20.

Reklama

- - - - -

Bank centralny Norwegii podwyższył stopy procentowe o 25 pkt. bazowych

Bank centralny Norwegii - Norges Bank - podwyższył benchmarkową stopę procentową o 25 pkt. bazowych - podał bank w czwartek w komunikacie.

Główna stopa procentowa wynosi po tej podwyżce 0,75 proc.

Ankietowani przez agencję Bloomberg analitycy spodziewali się podwyżki stóp procentowych na czwartkowych posiedzeniu Norges Banku o 25 pkt. bazowych.

To pierwsza podwyżka stóp procentowych w Norwegii od 7 lat.

Norges Bank zapowiedział, że kolejna podwyżka stóp procentowych możliwa jest w I kw. 2019 r.

"Obecna ocena perspektyw i bilans ryzyk przeprowadzony przez zarząd banku sugerują, że benchmarkowa stopa procentowa najprawdopodobniej wzrośnie jeszcze w I kw. 2019 r." - napisał w komunikacie Oystein Olsen, gubernator Norges Banku.

- - - - -

Komentarz DM TMS Brokers

Szwajcarski Bank Narodowy ze zmianami polityki monetarnej będzie czekać na pierwszy ruch ze strony EBC, czego nie spodziewamy się wcześniej, jak we wrześniu 2019 r. Za to komunikat może przysporzyć niespodzianek. W odniesieniu do ostatniego umocnienia CHF, SNB pozostanie gołębi w swoim przekazie i tradycyjnie przypomni, że frank jest walutą o "zawyżonej wycenie". Sugestie w komunikacie, że bank czuje się zaniepokojony ostatnimi zmianami na rynku i zamierza przeciwdziałać przyszłej aprecjacji, będą lekkim zwrotem w gołębią stronę i EUR/CHF może na tym zyskiwać.

Natomiast od Norges Banku oczekujemy, że podniesienie stopę procentową o 25 pb. (czw). Do podwyżki bank przygotowywał rynek już od jakiegoś czasu, a słabszy NOK, wyższa inflacja i poprawa w aktywności gospodarczej przemawiają za zacieśnianiem. Rynek już dobrze wycenił podwyżkę, ale Norges Bank wciąż może przysporzyć jastrzębiego impulsu, jeśli w projekcji zasugeruje wcześniejszy termin kolejnego ruchu. W grę wchodzi nawet następna podwyżka w grudniu, ale marzec przyszłego roku wystarczy, by podtrzymać aprecjację NOK.

Konrad Białas, Dom Maklerski TMS Brokers

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: frank szwajcarski | kredyty walutowe | banki centralne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »