Inflacja spadła dzięki paliwom, taryfom telefonii i telewizji

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły w maju o 0,5 proc. w stosunku do maja 2012 r., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,1 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane potwierdzają że producenci nadal nie mogą sobie pozwolić na podnoszenie cen.

"Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie spadki cen w zakresie transportu (o 2,3 proc.), łączności (o 2,6 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,21 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,07 p. proc." - napisał GUS.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w maju o 0,7 proc. rdr i nie zmieniły się wobec kwietnia.

Największy wpływ na wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem miały w tym okresie spadki cen w zakresie transportu (o 2,3 proc.), łączności (o 2,6 proc.) oraz rekreacji i kultury (o 0,8 proc.), które obniżyły wskaźnik odpowiednio o 0,21 p. proc., 0,10 p. proc. i 0,07 p. proc. Podwyżki cen żywności (o 0,8 proc.), towarów i usług związanych z mieszkaniem (o 0,1 proc.), a także w zakresie restauracji i hoteli (o 0,3 proc.) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,18 p. proc. i po 0,02 p. proc.

Reklama

Ceny żywności wzrosły w maju w porównaniu z poprzednim miesiącem o 0,8 proc. wobec wzrostu o 0,4 proc. w kwietniu br. Najbardziej podrożały owoce (o 6,5 proc.) i warzywa (o 4,5 proc.). Więcej niż przed miesiącem płacono za tłuszcze roślinne (o 0,5 proc.), sery i mąkę (po 0,3 proc.). Odnotowano także wzrost cen ryb i tłuszczów zwierzęcych (po 0,2 proc.).

Niższe niż przed miesiącem były natomiast ceny jaj (o 2,6 proc.), cukru i ryżu (po 0,7 proc.), przetwo-rów makaronowych (o 0,6 proc.) oraz artykułów w grupie "jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne" - o 0,2 proc.. Odnotowano także spadek cen mięsa (o 0,1 proc., w tym mięsa wieprzo-wego i drobiu - po 0,2 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach wędlin i nieznacznym wzroście cen mięsa wołowego - o 0,1 proc.).

W maju br. napoje bezalkoholowe potaniały przeciętnie o 0,1 proc.. Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono za kawę i wody mineralne lub źródlane (po 0,1 proc.). Ceny herbaty pozostały na poziomie notowanym w kwietniu br. Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono natomiast za soki (o 0,1 proc.).

Za napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe należało zapłacić po 0,2 proc. więcej niż przed miesiącem. W maju br., ceny obuwia wzrosły o 1,0 proc., a ceny odzieży ukształtowały się na poziomie o 0,3 proc. niższym niż w kwietniu br.

Ceny towarów i usług związanych z mieszkaniem wzrosły w maju br. o 0,1 proc.. Podrożało użytkowanie mieszkania (o 0,4 proc.). Zanotowano dalszy wzrost opłat za usługi kanalizacyjne (o 1,0 proc.) i zaopatrywanie w wodę (o 0,6 proc.). Opłaty za wywóz nieczystości (śmieci) pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu. Nieznacznie podniesiono opłaty za najem mieszkania (o 0,1 proc.).

Ceny nośników energii były niższe niż w kwietniu br. o 0,1 proc.. Mniej niż w poprzednim miesiącu konsumenci płacili za opał (o 0,4 proc.). Podrożała natomiast energia cieplna (o 0,2 proc.). W maju br. ceny towarów i usług w zakresie wyposażenia mieszkania i prowadzenia gospodarstwa domowego utrzymały się przeciętnie na poziomie obserwowanym przed miesiącem. Nieznacznie mniej należało zapłacić za meble i elementy meblarskie (o 0,1 proc.). Ceny sprzętu gospodarstwa domowego pozostały na poziomie obserwowanym w poprzednim miesiącu. Droższe niż w kwietniu były natomiast środki do prania i czyszczenia (o 0,1 proc.).

W maju br. wzrosły opłaty związane ze zdrowiem (o 0,2 proc.). Nastąpił sezonowy wzrost cen usług sanatoryjnych (o 20,0 proc.). Podrożały usługi lekarskie (o 0,2 proc.) i stomatologiczne (o 0,1 proc.). Odnotowano nieznaczny spadek cen artykułów farmaceutycznych (o 0,1 proc.).

Ceny w zakresie transportu były niższe niż w kwietniu o 2,3 proc., głównie w wyniku dalszych obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu (o 4,0 proc.). Najbardziej potaniał gaz ciekły (o 4,4 proc.). Mniej niż w poprzednim miesiącu płacono także za olej napędowy (o 4,1 proc.) i benzyny silnikowe (o 3,9 proc.). Samochody osobowe sprzedawano po cenach o 0,2 proc. niższych niż przed miesiącem. Odnotowano natomiast wzrost opłat w zakresie komunikacji miejskiej (bez taksówek) - o 0,2 proc..

Opłaty związane z łącznością obniżono w maju br. o 2,6 proc.. Nowe oferty wprowadzane na rynku telefonii stacjonarnej, wpłynęły na spadek cen w zakresie usług telekomunikacyjnych (o 2,7 proc.). Za sprzęt telekomunikacyjny płacono o 0,5 proc. mniej niż przed miesiącem.

W maju br. ceny towarów i usług związanych z rekreacją i kulturą obniżyły się przeciętnie o 0,8 proc.. Nowe oferty wprowadzane przez operatorów telewizji kablowych i cyfrowych przełożyły się na spadek cen usług w zakresie kultury (o 1,9 proc.). Nieznacznie mniej niż w kwietniu br. konsumenci płacili za sprzęt audiowizualny, fotograficzny i informatyczny oraz gazety i czasopisma (po 0,1 proc.). Podrożały ceny w zakresie turystyki zorganizowanej (przeciętnie o 0,3 proc. w tym w kraju - o 1,0 proc., przy utrzymujących się na poziomie obserwowanym w kwietniu br. cenach turystyki zorganizowanej za granicą).

W maju br. opłaty dotyczące edukacji pozostały na poziomie notowanym w poprzednim miesiącu.

Ceny w restauracjach i hotelach były wyższe niż w kwietniu br. o 0,3 proc.. Usługi w zakresie zakwaterowania podrożały o 0,4 proc..

Spośród innych towarów i usług, w maju br. podrożały środki do higieny osobistej (o 0,2 proc.). Więcej niż w poprzednim miesiącu płacono za usługi świadczone w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i zakładach pielęgnacyjnych (o 0,1 proc.). Ceny w zakresie ubezpieczeń utrzymały się przeciętnie na poziomie notowanym w kwietniu br. Potaniały natomiast wyroby kosmetyczne i perfumeryjne (o 0,2 proc.).

Wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju br., w porównaniu z analogicznym miesiącem ub. roku, wyniósł 0,5 proc. i utrzymał się poniżej dolnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego określonego przez Radę Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.).

Największy wpływ na ukształtowanie się wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych na tym poziomie miał wzrost cen żywności i napojów bezalko-holowych (o 1,6 proc.), wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury (o 3,8%), a także mieszkania (o 1,1%), które podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 0,40 p. proc., 0,30 p. proc. i 0,28 p. proc. Obniżki opłat związanych z łącznością (o 9,7%), transportem (o 4,2%) oraz niższe ceny odzieży i obuwia (o 4,8%), obniżyły wskaźnik w tym okresie o 0,40 p. proc., 0,39 p. proc. i 0,23 p. proc.

Niska inflacja bazowa będzie głównym czynnikiem w najbliższych miesiącach tłumiącym inflację towarów i usług konsumpcyjnych wspierając argumenty za dalszym luzowaniem polityki pieniężnej" - napisał BNP Paribas.

OPINIE

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner PwC Ryszard Petru o danych GUS o inflacji, która wzrosła w maju o 0,5 proc. w stosunku do maja 2012 r., a w porównaniu z kwietniem spadła o 0,1 proc.:

W tym momencie mamy rekordowo niską inflację. Oczywiście jest to przejściowe i z czasem będzie ona rosła. Niemniej w Polsce nie ma presji inflacyjnej. Do niskiej inflacji przyczyniły się między innymi niskie ceny energii. Ta sytuacja będzie wywierała olbrzymią presję na Radę Polityki Pieniężnej, by po raz kolejny obniżyć stopy procentowe. Wydaje się, że obniżka stóp na kolejnym posiedzeniu RPP jest pewna".

Ekonomista Pekao Wojciech Matysiak o danych GUS

Jeśli chodzi o czwartkowe dane Głównego Urzędu Statystycznego w sprawie inflacji, to spodziewam się jej stopniowego wzrostu w kolejnych miesiącach. Na koniec roku inflacja powinna wynieść około 1 proc. Na początku 2014 roku wskaźnik ten powinien kształtować się powyżej 1,5 proc. Inflacja może osiągnąć cel inflacyjny w drugiej połowie przyszłego roku.

Wzrost inflacji w drugiej połowie roku w dużej mierze będzie wynikiem wzrostu dynamiki cen żywności. W najbliższych miesiącach można oczekiwać wyższych cen warzyw gruntowych z powodu opóźnień w zasiewach.

W najbliższym czasie bardzo prawdopodobny jest również wzrost cen mięsa. Na początku 2013 roku na rynku trzody chlewnej występowały niekorzystne dla producentów relacje cen żywca do pasz, co skutkowało obniżeniem pogłowia. To z kolei może przyczynić się do wzrostu cen mięsa już w najbliższych miesiącach. Ważnym czynnikiem wpływającym na wzrost cen mięsa jest także rosnący eksport wieprzowiny oraz drobiu. Istotnym elementem kształtującym poziom cen, nie tylko żywności, jest kurs złotego.

Osłabienie złotego obserwowane w ostatnim czasie sprzyja wzrostowi cen towarów importowanych, a także skłania przedsiębiorców do zwiększenia sprzedaży na rynki eksportowe. Firmy te jednocześnie mogą ograniczać podaż towarów oferowanych na rynku wewnętrznym.

W lipcu Rada Polityki Pieniężnej powinna zakończyć cykl łagodzenia polityki monetarnej obniżką stóp procentowych o 25 punktów bazowych".

Nowa projekcja NBP obniży marcową prognozę wzrostu PKB na ten rok - ocenia Andrzej Raczko, członek zarządu NBP, cytowany przez agencję Bloomberg. Jego zdaniem dno spowolnienia wzrostu PKB Polska zanotowała w I kwartale tego roku, a wzrost PKB w 2014 roku będzie zdecydowanie lepszy.

Raczko dodał, że NBP prognozuje obecnie średnioroczną inflację CPI w tym roku poniżej 1,0 proc.

Zgodnie z marcową projekcją NBP wzrost PKB w tym roku miał wynieść 1,3 proc., zaś wskaźnik cen konsumenta CPI 1,6 proc. Członek zarządu NBP dodał, że ostatnie osłabienie złotego, powodowane tymi samymi czynnikami zewnętrznymi, które są obserwowane w wielu gospodarkach rynków wschodzących, jest prawdopodobnie przejściowe.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »