Masowe zwolnienia dotkną budżetówkę

Bezrobocie w listopadzie wyniosło 11,7 proc. wobec 11,5 proc. w październiku - poinformował w czwartek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim, zachodniopomorskim i kujawsko-pomorskim.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu listopada wyniosła 1 mln 858,3 tys. osób i była wyższa niż przed miesiącem o 39,7 tys. osób, czyli o 2,2 proc. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem liczba ta była wyższa o 47,2 tys. osób.

Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (19 proc.), zachodniopomorskim (16,6 proc.), kujawsko-pomorskim (15,7 proc.), podkarpackim (15,1 proc.) i lubuskim (14,9 proc.). Najniższe było w województwach: wielkopolskim (8,7 proc.), mazowieckim (9 proc.), śląskim (9,6 proc.) i małopolskim (9,9 proc.).

Z danych GUS na koniec listopada 2010 r. wynika, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 263,1 tys. osób poszukujących zatrudnienia, czyli o 20 tys. mniej niż w październiku 2010 r. i o 10,8 tys. mniej niż przed rokiem.

GUS poinformował, że na koniec listopada 445 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 46,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 30,6 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio 460 zakładów oraz 35,7 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 14,8 tys. osób.

Reklama

W listopadzie pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 61,3 tys. ofert pracy (przed miesiącem 88,8 tys., przed rokiem 54,8 tys.).

Pracodawcy na koniec III kw. dysponowali 67,8 tys. wolnych miejsc pracy

Liczba wolnych miejsc pracy w podmiotach zatrudniających jedną lub więcej osób na koniec III kwartału 2010 r. wynosiła 67,8 tys. - wynika z czwartkowego komunikatu GUS.

Z tego 49,2 proc. wolnych miejsc pracy było w jednostkach dużych, 18,7 proc. w średnich oraz 32,1 proc. w jednostkach małych.

- Ponad 83 proc. wolnych miejsc pracy ulokowanych było w sektorze prywatnym. Największą liczbą wolnych miejsc pracy dysponowały podmioty prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego, handlu; napraw pojazdów samochodowych oraz budownictwa. Najwięcej wolnych miejsc pracy przeznaczonych było dla robotników przemysłowych i rzemieślników, specjalistów oraz techników i innego średniego personelu - napisano w komunikacie.

- W porównaniu z końcem III kwartału 2009 r., w III kwartale 2010 r. nastąpił wzrost liczby wolnych miejsc pracy o 5,9 proc. - dodano.

GUS podał także, że na ogólną liczbę 598,9 tys. podmiotów, 25,6 tys., tj. 4,3 proc. dysponowało w końcu III kwartału 2010 r. wolnymi miejscami pracy, z tego 86,3 proc. to jednostki sektora prywatnego.

W końcu września 2010 roku liczba pracujących w podmiotach zatrudniających jedną osobę lub więcej wyniosła 10.859,5 tys. osób, w tym w sektorze prywatnym - 68,5 proc.

Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 8,3 proc. rdr

Sprzedaż detaliczna w listopadzie wzrosła o 8,3 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2009 roku, po wzroście o 9,0 proc. rdr w październiku, a mdm spadła o 6,7 proc. - podał GUS.

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła w listopadzie o 6,1 proc. rdr.

Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w listopadzie rdr wzrosła średnio o 9,4 proc., a mdm spadła o 5,2 proc.

Koniunktura w budownictwie w grudniu pogorszyła się wobec listopada

Ogólny klimat koniunktury w budownictwie jest w grudniu 2010 r. oceniany bardziej pesymistycznie niż w listopadzie - podał GUS w czwartek w komunikacie.

- W grudniu bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w budownictwie kształtuje się na poziomie minus 20 (w listopadzie minus 8). Poprawę koniunktury sygnalizuje 10 proc. przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 30 proc. (w listopadzie odpowiednio 14 proc. i 22 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komunikacie.

Z badań wynika, że przedsiębiorcy odnotowują dalsze ograniczenie portfela zamówień i produkcji budowlano-montażowej.

- Przewidywania w tym zakresie na najbliższe trzy miesiące są również niekorzystne i gorsze od prognoz formułowanych w listopadzie. Spośród badanych przedsiębiorstw 21 proc. planuje, że będzie prowadziło prace budowlano-montażowe za granicą (przed rokiem 16 proc.). Dyrektorzy tych przedsiębiorstw spodziewają się jednak dalszego ograniczenia portfela zamówień na roboty budowlano-montażowe na rynku zagranicznym, bardziej znaczącego niż oczekiwano przed miesiącem - napisano.

Z badań wynika, że zarówno oceny bieżącej sytuacji finansowej przedsiębiorstw budowlano-montażowych, jak i jej prognozy są niekorzystne, gorsze od formułowanych w listopadzie.

- Nieznacznie zwiększają się trudności w terminowym ściąganiu płatności za wykonane roboty budowlano-montażowe. Przedsiębiorcy zapowiadają większe niż planowano przed miesiącem redukcje zatrudnienia. Należy spodziewać się także spadku cen na roboty budowlano-montażowe, zbliżonego do prognoz sprzed miesiąca - napisano.

GUS o sprzedaży hurtowej przedsiębiorstw handlowych

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych wzrosła w listopadzie o 18,4 proc. rdr, po wzroście w październiku o 12,5 proc., a mdm spadła o 0,1 proc. - podał GUS.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych wzrosła w listopadzie o 13,0 proc. rdr, po wzroście o 8,9 w październiku, oraz mdm spadła o 1,4 proc.

Nowe zamówienia w przemyśle w listopadzie wzrosły o 8,5 proc. rdr

Nowe zamówienia w przemyśle w Polsce wzrosły w listopadzie w ujęciu rdr o 8,5 proc., po wzroście o 15,6 proc. w październiku - podał GUS.

W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 3,5 proc. w porównaniu ze spadkiem o 2,8 proc. w październiku.

Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-listopad była o 10,6 proc. wyższa niż w analogicznym okresie 2009 roku przy mniejszym o 0,8 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 4,9 proc.- podał GUS w komunikacie.

Przewozy ładunków w listopadzie spadły o 1,6 mln ton mdm

Przewozy ładunków w listopadzie 2010 r. spadły o 1,6 mln ton do 36,3 mln ton z 37,9 mln ton w październiku po korekcie - podał w czwartek GUS.

Obroty w handlu detalicznym w listopadzie wzrosły o 12,2 proc. rdr

Obroty w handlu detalicznym w listopadzie 2010 r. wzrosły o 12,2 proc. rdr po wzroście w październiku o 11,4 rdr - podał w czwartek GUS.

Koniunktura w przemyśle w grudniu słabsza mdm

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym jest w grudniu oceniany lekko mniej pozytywnie niż przed miesiącem - podał w czwartek GUS w komunikacie.

- W grudniu bieżącego roku ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym wynosi plus 1 (przed miesiącem plus 3). Poprawę koniunktury sygnalizuje 18 proc. badanych przedsiębiorstw, jej pogorszenie - 17 proc. (przed miesiącem odpowiednio 18 proc. i 15 proc.). Pozostałe przedsiębiorstwa uznają, że ich sytuacja nie ulega zmianie - napisano w komunikacie.

Z badań GUS wynika, że odnotowywane jest niewielkie ograniczenie bieżącego portfela zamówień (zarówno krajowy, jak i zagraniczny portfel zamówień oceniany jest negatywnie).

Bieżąca produkcja jest także nieznacznie ograniczana.

- Utrzymują się negatywne prognozy portfela zamówień i produkcji. Stan zapasów wyrobów gotowych nieznacznie przekracza poziom uznawany przez przedsiębiorców za wystarczający. Poziom należności raportowany przez respondentów rośnie w tempie wolniejszym od zgłaszanego w ubiegłym miesiącu - napisano.

GUS podał, że wzrastają trudności w terminowym regulowaniu bieżących zobowiązań finansowych.

- Prognozy w tym zakresie są nieco bardziej pesymistyczne od formułowanych w listopadzie - napisano.

GUS pisze, że skala planowanych redukcji zatrudnienia jest zbliżona do przewidywań sprzed miesiąca, a ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal rosnąć, szybciej niż w listopadzie.

INTERIA.PL/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »