Reklama

Pit 36 - kto powinien go wypełnić?

Chociaż samo prowadzenie działalności gospodarczej z każdym rokiem staje się prostsze (jako przykład można podać możliwość otworzenia firmy przez internet), to prawidłowe załatwienie spraw księgowych wciąż przysparza wielu problemów, Widać to między innymi przy rozliczaniu PIT.

Duża ilość formularzy, niejasno sformułowane przepisy oraz konieczność pamiętania o terminach - to wszystko utrudnia coroczne składanie pitów. Na szczęście wiele rzeczy można sobie ułatwić dzięki korzystaniu z odpowiednich narzędzi.

Reklama

Kto powinien złożyć pit 36 za rok 2019?

Obowiązek złożenia PIT 36 za 2019 rok spoczywa na przedsiębiorcach, którzy swoje przychody mieli opodatkowane według skali podatkowej (a więc 18% i 32%). Jest to jedna z najczęściej wybieranych deklaracji podatkowych i powinna być stosowana przez osoby, które miały tylko jedno źródło przychodów i chcą je rozliczyć. Istotne jest jednak to, że należy go stosować do rozliczania tych przychodów za poprzedni rok podatkowy, od których konieczne było samodzielne obliczenie zaliczek na podatek, a następnie wpłacenie określonej kwoty na konto US. W większości przypadków dotyczy to więc wszystkich, którzy w rozliczanym roku prowadzili działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych. Możliwości wypełnienia PIT-36 nie pozbawiają cię również inne źródła dochodu, o ile w tym samym czasie rzeczywiście prowadziłeś własną firmę.

Po taką deklarację nie powinny natomiast sięgać osoby zatrudnione na umowę o pracę, gdyż w ich przypadku to pracodawca lub jego księgowy zajmują się obliczaniem podatków i innymi istotnymi rzeczami. Wykluczeni są z niej również przedsiębiorcy, którzy jako formę opodatkowania wybrali podatek liniowy. Okazuje się jednak, że PIT 36 sprawdzi się również w wielu innych sytuacjach. Możesz go wypełnić również wtedy, gdy podnajmujesz, dzierżawisz lub najmujesz; chcesz rozliczyć pieniądze zarobione w innym kraju lub prowadzisz działalność nierejestrowaną. W tym ostatnim przypadku musisz pamiętać o tym, że przy takiej działalności wysokość przychodów nie może przekroczyć połowy minimalnego wynagrodzenia.

Jak wypełnić pit 36 za rok 2019

Wypełnienie PIT 36 najprościej jest zrobić drogą elektroniczną. Dzięki temu będziesz potrzebował jedynie podstawowych danych, które pozwolą ci potwierdzić tożsamość. Chodzi o imię i nazwisko, numer NIP, datę urodzenia oraz kwotę przychodu za rok 2019. Warto pamiętać o tym, że bycie przedsiębiorcą i korzystanie z pitu 36 nie pozbawia cię możliwości dokonania odliczeń i skorzystania z ulg podatkowych. Najczęściej stosowane są ulga na internet, ulga prorodzinna oraz ulga związana z ilością oddanej krwi.

Pit 36 - o jakich załącznikach musisz pamiętać?

Chociaż wspomniane ulgi pozwolą ci zaoszczędzić, to jednocześnie korzystanie z nich wiąże się z koniecznością dołączenia odpowiednich załączników. Tylko wtedy będzie mogło dojść do odliczeń podatkowych. Każdy dodatkowy dokument należy zaznaczyć w formularzu PIT-36. Pełną listę załączników możesz znaleźć na stronie internetowej z poradami na temat podatków, gdzie dostępna jest również darmowa aplikacja do rozliczania formularzy. Najpopularniejsze załączniki do PIT 36 to między innymi PIT/D (dotyczy wydatków mieszkaniowych), PIT/M (uwzględnia dochody niepełnoletnich dzieci), PIT/O (dochody związane z darowiznami i ulgami na dzieci).

Dlaczego warto skorzystać z programu do rozliczeń pit online?

Narzędzie do rozliczania PIT ma wiele zalet. Jedną z nich jest ogromna wygoda. Nie musisz się martwić o to, czy wybrałeś prawidłowy formularz oraz tracić czasu na kontaktowanie się z księgowym. Nowoczesny program do rozliczeń pit online znajdziesz na stronie https://www.podatnik.info/, skąd możesz go pobrać bez żadnych opłat. Nie jest to jednak konieczne, gdyż równie dobrze możesz skorzystać z aplikacji dostępnej w oknie przeglądarki. W takim przypadku nie musisz więc niczego instalować na swoim komputerze, aby prawidłowo rozliczyć PIT 36. Z reguły jednak lepiej jest pobrać aplikację, bo dzięki temu będziesz mógł w dowolnym momencie zrobić sobie przerwę lub rozliczyć PIT w miejscu, w którym nie ma dostępu do internetu.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz program w wersji internetowej, czy aplikację do pobrania, będziesz zaskoczony łatwością, z jaką uda ci się samodzielnie rozliczyć PIT-36. Już po uruchomieniu programu automatycznie podstawi on niezbędne dane. Jeżeli natomiast będziesz wprowadzał dodatkowe informacje, to program od razu zweryfikuje wszystkie wartości, dzięki czemu zyskasz pewność, że PIT został prawidłowo wypełniony. Tak przygotowany dokument możesz od razu wysłać drogą internetową przez specjalny system e-deklaracji, za który odpowiada Ministerstwo Finansów. Nie wymaga to jednak od ciebie dodatkowych działań, gdyż aplikacja zrobi wszystko za ciebie. Jest to więc najszybszy sposób zarówno na rozliczenie PIT, jak i dostarczenie go do Urzędu Skarbowego.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »