Aby nie zapłacić...

Banki szukają sposobów na ominięcie niewygodnych dla klientów przepisów o podatku od zysków kapitałowych.

Banki szukają sposobów na ominięcie niewygodnych dla klientów przepisów o podatku od zysków kapitałowych.

Marek Belka, minister finansów, nie ma wątpliwości, że bankom uda się zaproponować produktu depozytowe, które pozwolą klientom nie zapłacić podatku od odsetek z oszczędności. I jego zdaniem jest to dobre dla gospodarki - da bankom długoterminowe pasywa, z których - minimalizując ryzyko niedopasowania terminów zapadalności - będą mogły finansować długoterminowe kredyty. Ale klienci banków zawsze poniosą pewien koszt: albo przybierze on postać podatku, albo - przy długoterminowym depozycie "antypodatkowym" - będzie polegał na zamrożeniu oszczędności.

Reklama

Banki już od kilkunastu dni na wyścigi proponują nowe rodzaje lokat mających umożliwić deponentom uczieczkę od podatku, choć nie znały przecież ostatecznego kształtu ustawy. Kredyt Bank wprowadził lokatę "Już", w której klient dostaje odsetki z góry, już przy złożeniu depozytu. Po sześciu lub dwunastu miesiącach trwania lokaty, w zależności od wybranego wariantu, deponent odbiera tylko złożony w banku kapitał. Bank Zachodni WBK i Fortis Bank proponują 10-letnie lokaty, które można zerwać bez utraty części odsetek. Jeśli taka lokata zostanie założona przed dniem opublikowania nowelizacji ustawy podatkowej, nie trzeba płacić podatku. Plan wprowadzenia wieloletniej lokaty rentierskiej ogłosił też MultiBank, nowe dziecko BRE. To tylko niektóre przykłady bankowych propozycji.


Podpisać na lata

Są również szanse na to, by podatku nie płacić, jednocześnie nie zamrażając pieniędzy na kilka lat. Jeden z projektowanych zapisów nowelizacji mówi, że zwalnia się od podatku dochodowego (...) dochody z tytułu odsetek (...) jeżeli odsetki te są wypłacane albo stawiane do dyspozycji podatnika od środków pieniężnych zgromadzonych przez podatnika na podstawie umów zawartych na czas oznaczony przed dniem ogłoszenia ustawy. Gdyby banki były w stanie szybko zmienić umowy z klientami, to nawet przekształcenie umowy rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego z zawartej na czas nieoznaczony na kilka czy kilka lat mogłoby pozwolić na uniknięcie podatku od kwot pojawiających się na takim rachunku w wiele miesięcy po wejściu w życie planowanych przepisów.

Taki sam skutek miałoby odpowiednie przekształcenie wszelkich rachunków, na które trafia wiele wpłat, na przykład w bankach wirtualnych.

Nie trzeba zresztą szukać zbyt daleko. PKO BP, największy krajowy bank detaliczny, ma w ofercie lokatę "Fortuna", w której możliwe są dopłaty do zgromadzonych już środków. Jedyny problem w tym, że lokatę zaprojektowano na trzy, sześć albo dwanaście miesięcy. Dwanaście lat i możliwość wypłat (która jest z kolei przy lokacie "Progresja") powinny załatwić sprawę. Jakichkolwiek komplikacji związanych z podatkiem w przypadku ROR-ów (środki zgromadzone na rachunkach bieżących to mniej więcej jedna szósta depozytów złotowych osób fizycznych) oszczędzałoby zlikwidowanie oprocentowania rachunku w zamian za zmniejszenie opłat i prowizji płaconych przez klientów (tekst na ten temat był w poprzednim numerze "Gazety Bankowej"). Zapowiedź kroku w tym kierunku złożył w minionym tygodniu detaliczny pion Banku Handlowego Ctitibank.


Chwyt czy potrzeba

Na razie można mieć wątpliwości, na ile nowe rodzaje depozytów, jakie przedstawiają banki, są rzeczywiście odpowiedzią na potrzebę klientów ucieczki przed nowym podatkiem, a w jakim stopniu jest to chwyt marketingowy - że bankowcy są w stanie szybko znaleźć odpowiedź na rodzący się popyt na jakąś usługę. Na jakąkolwiek odpowiedź w tej sprawie jest za wcześnie. Po pierwsze, nie ma ostatecznego kształtu podatku, po drugie, dopiero kilka banków zaproponowało cokolwiek swoim klientom. Problem w tym, że czasu będzie coraz mniej. Po wejściu w życie ustawy bankom pozostaną do zaoferowania tylko bardziej wyrafinowane produkty. Zgodnie z zasadą opisywaną tak w "GB", jak i w każdej innej gazecie, że bogatsi znajdą sposoby na uniknięcie płacenia nowego podatku.

Gazeta Bankowa
Dowiedz się więcej na temat: bank | lokaty | Szukają
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »