Awersja do ryzyka kontra siła względna.

Kursy dwudziestu najpopularniejszych towarów nie licząc cukru odnotowały w zeszłym tygodniu spadki, z miedzią oraz gazem ziemnym na czele, które spadły o odpowiednio 8,8% i 10,8%,.

Kursy dwudziestu najpopularniejszych towarów nie licząc cukru odnotowały w zeszłym tygodniu spadki, z miedzią oraz gazem ziemnym na czele, które spadły o odpowiednio 8,8% i 10,8%,.

Dolar w dalszym ciągu zwyżkuje, jednak już nie tylko wobec Euro, ale również w stosunku do pozostałych walut, co widać patrząc na indeks dolara, który zyskał 4% od styczniowego dołka. Liczba spekulacyjnych krótkich pozycji na Euro osiągnęła najwyższy poziom od września 2008 roku według waszyngtońskiego komitetu ds. transakcji terminowych na towarach. Równocześnie, dwutygodniowy wskaźnik siły względnej pozostaje poniżej 30, co oznacza, iż rynek jest wyprzedany i możemy oczekiwać korekty w górę.

Raport na temat stopy bezrobocia w Stanach Zjednoczonych, który zostanie opublikowany w najbliższy piątek, 5 lutego to kluczowe wydarzenie, któremu traderzy bacznie się przyglądają w oczekiwaniu na oznaki poprawy gospodarczej w USA.

Reklama

Kurs ropy naftowej

spadł w styczniu po raz pierwszy od sześciu miesięcy w wyniku napływających złych wiadomości, które wymusiły dalsze spadki cen. Próba chińskiego rządu ograniczenia akcji kredytowej w połączeniu z niepokojami dotyczącymi braku poprawy popytu w państwach rozwiniętych przyczyniły się do powrotu niechęci do ryzyka, co odbiło się negatywnie na światowych rynkach akcji.

Jeżeli chodzi o najbliższe kontrakty terminowe na ropie naftowej, trend wzrostowy pozostaje powyżej 71,50 USD, jednak przełamanie w dół tego poziomu może oznaczać dłuższy okres beztrendowej konsolidacji. Cały sektor energetyczny jest aktualnie wyprzedany a spekulacyjne długie pozycje, które wywierały presję na rynku przez ostatnie tygodnie, są stopniowo redukowane, co daje nadzieję na odwrót trendu. Wsparcie techniczne poniżej 71,50 USD opiera się na 200-dniowej średniej kroczącej w okolicy 70 USD a następnie 68,60 USD. Opór w najbliższym czasie znajdować się będzie w pobliżu 75 USD.

Rynki miedzi,

które najwięcej zyskały na zeszłorocznym popycie ze strony Chin, okazały się jednymi z największych przegranych w obliczu utraty wsparcia spowodowanej silnym dolarem oraz chińskim ograniczeniem kredytowania. Wyprzedaż zapoczątkowana w styczniu trwała w zeszłym tygodniu, co doprowadziło do największego spadku miesięcznego od grudnia 2008.

Kluczowe poziomy wsparcia z technicznego punktu widzenia zostały osiągnięte i przełamane. Na rynku High Grade Copper przełamanie poniżej 300 USD może oznaczać dalsze spadki w kierunku dołka z września 2008 na poziomie 265 USD. Opór znajduje się w pobliżu 100-dniowej średniej kroczącej na poziomie 307,70 USD, a następny na 327,50 USD.

Jak wszystkie inne surowce, złoto

nadal znajduje się w tarapatach, podczas gdy środowisko inwestycyjne skupia się na awersji do ryzyka. George Soros oraz Nouriel Roubini wypowiedzieli się na temat potencjalnej bańki na rynku złota, co raczej przeraża inwestorów biorąc pod uwagę delikatną sytuację na rynkach.

W zeszłym tygodniu byliśmy świadkami testu wsparcia rocznego trendu wzrostowego, jednak jak na razie 1070 USD trzyma się mocno. Nadchodzący tydzień będzie bardzo ważny, gdyż przełamanie poniżej tego poziomu może oznaczać dalsze spadki w okolice 1000 USD. Aby przywrócić spokój na tym rynku, potrzebny jest powrót powyżej 1105 USD.

Saxo Bank
Dowiedz się więcej na temat: kontra | siła
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »