Balcerowicz szefem NBP

Sejm wybrał Leszka Balcerowicza na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Głosowało na niego 226 posłów, przeciwko było 214. Rynek finansowy jest zadowolony z decyzji Sejmu, ponieważ gwarantuje ona utrzymanie i kontynuowanie dotychczasowej polityki monetarnej oraz zwiększa szanse przyjęcia budżetu na 2001 rok.

Sejm wybrał Leszka Balcerowicza na prezesa Narodowego Banku Polskiego. Głosowało na niego 226 posłów, przeciwko było 214. Rynek finansowy jest zadowolony z decyzji Sejmu, ponieważ gwarantuje ona utrzymanie i kontynuowanie dotychczasowej polityki monetarnej oraz zwiększa szanse przyjęcia budżetu na 2001 rok.

Po wyborze na szefa NBP Leszek Balcerowicz zapewnił, że będzie dbał o stabilność i wartość pieniądza, zdrowy system bankowy i silne fundamenty polskiej gospodarki. Dodał, że liczy na dobrą współpracę z Radą Polityki Pieniężnej, Komisją Nadzoru Bankowego i pracownikami NBP.

- To była najbardziej racjonalna kandydatura i będzie ona dobrze przyjęta przez rynki finansowe. Mam nadzieję na dobrą współpracę z nowym prezesem - powiedział PAP minister finansów Jarosław Bauc po głosowaniu. Dodał, że dotychczas jego współpraca z Leszkiem Balcerowiczem układała się bardzo dobrze.

Reklama

Leszek Balcerowicz rozpocznie sześcioletnią kadencję w NBP w styczniu. Dotychczasowy prezes banku centralnego Hanna Gronkiewicz-Waltz od początku przyszłego roku obejmuje stanowisko wiceprezesa EBOR.

Przypomnijmy, że Balcerowicz był jedną z pięciu osób na liście potencjalnych kandydatów do stanowiska prezesa NBP ogłoszonej w końcu listopada. Poza nim na liście znajdowali się: Marek Belka, Dariusz Filar, Andrzej Sławiński i Jerzy Stopyra. Po przeprowadzeniu konsultacji z klubami parlamentarnymi prezydent zaproponował Sejmowi kandydaturę Leszka Balcerowicza.

Decyzja o wyborze Balcerowicza na szefa NBP świadczy o tym, że istnieje porozumienie na mocy którego Unia Wolności poprze w Sejmie projekt budżetu na przyszły rok, który został przygotowany przez rząd mniejszościowy. Gdyby jego kandydatura została odrzucona, to wówczas wzrosłoby prawdopodobieństwo nieuchwalenia budżetu na 2001 rok i przedterminowych wyborów parlamentarnych.

- Jestem zadowolony z wyboru Leszka Balcerowicza na prezesa NBP. Dzięki wczorajszej decyzji Sejmu inwestorzy dostali zastrzyk stabilizacji, której Polska potrzebuje przed rozszerzeniem Unii Europejskiej. Okazało się przy tym, że wszystkie instytucje, które były współodpowiedzialne za obsadzenie szefa banku centralnego działały szybko. Nie doszło więc do zawirowań, które mogły być negatywnie odebrane przez rynek finansowy - powiedział PARKIETOWI Wojciech Kostrzewa, prezes BRE Banku.

Prezes Kostrzewa uważa, że Leszek Balcerowicz cieszy się dużym poważaniem na rynkach finansowych, a jego osobiste znajomości będą pomocne w procesie wchodzenia Polski do Unii Europejskiej. W jego ocenie nie dojdzie do zmian w polityce monetarnej. Jednak zdaniem Wojciecha Kostrzewy już w pierwszym kwartale nowego roku można przewidywać obniżkę stóp procentowych, co będzie wynikiem spadającej inflacji i wolniejszego tempa wzrostu gospodarczego.

- Wybór Balcerowicza, który wcześniej pełnił funkcję ministra finansów na szefa NBP oznacza, że możemy liczyć na lepszą koordynację między polityką fiskalną i monetarną - powiedział PARKIETOWI Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista WBK. Uważa on, że nowy prezes NBP będzie kontynuował dotychczasową politykę monetarną, dopuszczając niewielkie jej złagodzenie.

- Nie personalia, a fundamenty powinny wyznaczać kierunek polityki monetarnej - uważa Maciej Reluga, ekonomista z ING Barings. W jego ocenie rynek przed świętami jest mało płynny dlatego nie było na nim dużej reakcji po decyzji Sejmu.

Złoty wzmocnił się o jeden procent do dolara i 0,6% do euro. Za dolara płacono 4,17 zł, a za euro 3,8495. - Rynek już wcześniej zdyskontował możliwość wyboru Leszka Balcerowicza - stwierdził Reluga. Taką opinię podziela również Iwona Pugacewicz-Kowalska, analityk z CDM Pekao. Jej zdaniem umocnienie złotego w piątek było bardziej związane ze wzrostem kursu euro w stosunku do dolara, niż z decyzją o wyborze prezesa NBP.

Parkiet
Dowiedz się więcej na temat: szefowie | Leszek Balcerowicz | rynek finansowy | rynki finansowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »