Będzie coraz gorzej

Koniunktura w ubezpieczeniach jest coraz gorsza, a prognozy przewidują dalsze zmniejszanie się jej wskaźnika. Większym pesymizmem w tej kwestii odznaczają się firmy zajmujące się ubezpieczeniami na życie.

Koniunktura w ubezpieczeniach jest coraz gorsza, a prognozy przewidują dalsze zmniejszanie się jej wskaźnika. Większym pesymizmem w tej kwestii odznaczają się firmy zajmujące się ubezpieczeniami na życie.

Pogarsza się koniunktura na rynku ubezpieczeń. Według badania przeprowadzonego przez firmę Infor Opinia w pierwszych tygodniach kwietnia wskaźnik koniunktury przyjął w pierwszym kwartale wartość 32,5. Oznacza to, że w porównaniu do poprzedniego kwartału wskaźnik spadł o 7,7 punktu, a prognozy na drugi kwartał br. są jeszcze mniej optymistyczne i przewidują spadek wskaźnika koniunktury do poziomu 30,6 punktu.

Spadek jest silniejszy w przypadku ubezpieczeń życiowych. O ile w ostatnim kwartale 2000 r. wskaźnik koniunktury w tych ubezpieczeniach wyniósł 38 pkt., o tyle w pierwszym kwartale tego roku - zaledwie 19,7 pkt. W przypadku firm zajmujących się ubezpieczeniami majątkowymi pesymizm był znacznie słabszy - wskaźnik stracił tylko 1,5 pkt. i zatrzymał się na poziomie 40 pkt. W tych ubezpieczeniach prognozy na drugi kwartał br. zapowiadają nawet wzrost wskaźnika - o 8,7 pkt. - podczas gdy w ubezpieczeniach życiowych prognozowany jest dalszy spadek o kolejne 19,2 pkt.

Reklama

Najlepszą koniunkturę na rynku odnotowano w drugim kwartale ub. r., kiedy to ok. 90 proc. badanych firm odpowiedziało pozytywnie na pytanie o poprawę sytuacji rynkowej.

Co do drugiego kwartału tego roku zaś, firmy zajmujące się ubezpieczeniami życiowymi nie spodziewają się poprawy koniunktury, a majątkowe przewidują utrzymanie dość wysokiego tempa rozwoju sektora ubezpieczeń.

Firmy życiowe wyrażają nadzieję na rosnący przypis składki oraz wartość sprzedanych polis, są zaś sceptyczne co do stosunku rezerw techniczno-ubezpieczeniowych do składki brutto, wyniku technicznego, wyniku finansowego i wysokości kapitałów własnych. Firmy majątkowe są bardziej zadowolone z wartości kapitałów własnych, a także z wysokości zebranej składki i wartości polis. Spodziewają się za to spadku koniunktury w dziedzinie zarówno składki, jak i kapitałów.

Wskaźnik dla ogólnej sytuacji firm ubezpieczeniowych na tle polskiej gospodarki w pierwszym kwartale br. wyniósł zaledwie 1,2 pkt., ale w drugim kwartale spodziewana jest poprawa do poziomu 17,7 pkt., przy czym sytuację znacznie bardziej pesymistycznie oceniają firmy życiowe: w ich przypadku wskaźnik jest szacowany na aż minus 55,9 pkt., podczas gdy majątkowe prognozują go na poziomie 62,9.

Prawo i Gospodarka
Dowiedz się więcej na temat: koniunktura | składki | firmy | majątek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »