RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu postanowiła utrzymać stopy procentowe Narodowego Banku Polskiego na niezmienionym poziomie; stopa referencyjna procentowa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc. w skali rocznej

"Rada postanowiła utrzymać stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie" - napisano w komunikacie.

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 1,50 proc., lombardowa 2,50 proc., depozytowa 0,50 proc., zaś redyskonta weksli 1,75 proc.

Ekonomista Pekao Adam Antoniak w środowym komentarzu napisał, że "Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami. Stopa referencyjna wynosi nadal 1,50 proc."

Decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na marcowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Reklama

Wszyscy ankietowani oczekują także, że stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2019 r. Już 19 z nich (miesiąc wcześniej 14) przewiduje stabilizację stóp procentowych do końca 2020 r. Tylko jeden ekonomista spodziewa się podwyżek stóp procentowych w przyszłym roku (w sumie o 50 pb.).

Spośród ośrodków, które podały prognozy poza 2020 r., trzy prognozują stabilizację stóp procentowych do końca 2021 r. (poprzednio dwa), a cztery nie wykluczają braku zmian stóp procentowych do końca 2022 r. Jeden ośrodek uważa, że kolejnym krokiem RPP - po 2020 r. - mogą być obniżki stóp procentowych.

RPP po raz ostatni zmieniła poziom stóp procentowych w marcu 2015 roku, obniżając je o 50 pb.

Inflacja, bezrobocie, PKB - zobacz dane z Polski i ze świata w Biznes INTERIA.PL

----------

Glapiński: Stopy pozostaną stabilne do końca 2021 r.

Stopy pozostaną stabilne do końca 2021 r. - powiedział prezes NBP Adam Glapiński na konferencji po posiedzeniu RPP.

- W moim przekonaniu lipcowa projekcja wspiera ścieżkę stóp, którą realizujemy od marca 2015 r., czyli pozostawania na tym samym poziomie - powiedział prezes NBP.

Pytany o to, jaki może być horyzont stabilizacji stóp, Glapiński powiedział: - Do końca 2021 roku.

Prezes NBP ocenił, że NBP - dzięki dodatnim stopom procentowym - jest przygotowany na zmianę polityki pieniężnej największych banków centralnych.

- Jesteśmy przygotowani do takiej zmiany (polityki monetarnej EBC i Fed - PAP), ponieważ nasze stopy są dodatnie (...) nasza polityka fiskalna jest znakomita. My stosując tę konserwatywną politykę - na co pozwala gospodarka - znajdujemy się w takiej sytuacji, że mamy przestrzeń do oddziaływania w polityce pieniężnej i fiskalnej - powiedział prezes.

- W mojej ocenie to nie jest potrzebne i jeszcze dłuższy czas nie będzie - dodał.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »