Amerykańska Rezerwa Federalna nie zmienia parametrów polityki pieniężnej

Amerykańska Rezerwa Federalna zgodnie z przewidywaniami nie zmieniła parametrów polityki. Nadal stopy procentowe pozostają w przedziale 1,75-2,0 proc., bankierzy z Fed podtrzymali prognozy dwóch podwyżek do końca roku, tj. we wrześniu i w grudniu.

Mocna gospodarka USA

Wzrost gospodarczy w USA zdaniem Rezerwy jest "mocny". Decyzja o stopach procentowych była zgodna z oczekiwaniami rynku i została podjęta jednomyślnie. Od czerwcowego posiedzenia Fed "rynek pracy nadal się umacniał, a aktywność w gospodarce rosła w mocnym tempie" - oceniła w środę Rezerwa Federalna.

"W ostatnich miesiącach przeciętny przyrost miejsc pracy był solidny, a stopa bezrobocia utrzymała się na niskim poziomie" - dodano. Wydatki gospodarstw domowych oraz inwestycje w ocenie Fed "mocno wzrosły".

Fed ocenił, że w ujęciu rocznym zarówno zasadnicza miara inflacji, jak też inflacja z wyłączeniem cen żywności i energii "utrzymały się w okolicach 2 proc.". Poprzednio wskazywano, że inflacja "zbliżyła się do 2 proc.".

Reklama

Fed powtórzył, że "kolejne, stopniowe podwyżki stóp procentowych będą spójne z trwałym wzrostem aktywności gospodarczej, mocną sytuacją na rynku pracy oraz z inflacją w pobliżu 2-proc., symetrycznego celu FOMC w średnim terminie". Fed utrzymał ocenę prowadzonej polityki monetarnej jako "akomodacyjnej".

Podtrzymano także ocenę, że "ryzyka dla perspektyw dla gospodarki wydają się być zasadniczo zbilansowane".

Polityka monetarna Fed determinowana będzie poprzez "prognozowane i faktyczne warunki w gospodarce, w odniesieniu do celu maksymalnego zatrudnienia oraz 2-proc., symetrycznego celu inflacyjnego".

Preferowana przez Fed miara inflacji - deflator PCE - w czerwcu wyniósł 2,2 proc. rdr., a w ujęciu bazowym wyniósł 1,9 proc. rdr., w obu przypadkach bez zmian względem maja (po rewizji w dół o 0,l pkt. proc.). Bazowy deflator PCE nie osiągnął 2-proc. celu Rezerwy od 2012 r.

Liczba miejsc pracy w sektorach pozarolniczych w USA w czerwcu wzrosła o 213 tys., a stopa bezrobocia 4,0 proc. Szacunek dla piątkowych danych za lipiec wynosi 190 tys. i 3,9 proc.

Fed podwyższył w czerwcu główną stopę procentową o 25 pb. Była to druga w 2018 r. i siódma w w cyklu, rozpoczętym w grudniu 2015 r., podwyżka fed funds.

Fed zrewidował w czerwcu prognozę liczby podwyżek stóp procentowych na 2018 r. do czterech (z trzech) oraz utrzymał przewidywaną ścieżkę podwyżek na 2019 r.(trzy ruchy w górę).

Protokół z zakończonego w środę spotkania Fed zostanie opublikowany 22 sierpnia. Kolejne posiedzenie Rezerwy zaplanowano na 25-26 września.

......................

Warto jednak zauważyć, że proces podwyżek w USA zmierza do końca, biorąc pod uwagę długoterminowe oczekiwania, które znajdują się nieznacznie na poziomie 3,0%. Jest to oczywiście pozytywna informacja dla rynku akcyjnego, choć ten powinien mieć się na baczności patrząc na inne sygnały ostrzegawcze.

Uwaga na Trumpa?

Tymczasem na rynkach pojawiły się informacje, że administracja prezydenta USA Donalda Trumpa planuje ponad dwukrotne zwiększenie planowanych taryf dotyczących chińskiego importu - o wartości 200 miliardów dolarów, co może spotęgować presję na Pekin, aby strony - USA i Chiny - powróciły do stołu negocjacyjnego w sprawie wzajemnych ceł.

USA nałożyły na początku lipca 25-procentowe cło na chińskie produkty o wartości 34 miliardów dolarów. W środę może do tego dojść kolejne 16 miliardów USD.

Prezydent USA Donald Trump zagroził nałożeniem dodatkowych 10-procentowych ceł na chińskie towary o wartości 200 miliardów USA, które w nadchodzących dniach mogą zostać podwyższone do 25 procent - podają anonimowe źródła. "Problem taryf nadal +jest w toku+, myślę, że to taka taktyka negocjacyjna" - mówi Nick Griffin, szef inwestycyjny w Munro Partners.

Pod koniec lipca prezydent USA Donald Trump dwukrotnie skrytykował linię polityki monetarnej Fed.

"Zacieśnianie (polityki monetarnej - PAP) szkodzi wszystkiemu, co osiągnęliśmy. (...) Dług będzie narastać, a my podnosimy stopy - poważnie?" - napisał Trump na Twitterze.

Polityk ocenił ponadto, że "nie jest zachwycony" podwyższaniem stóp procentowych przez Fed, jednak "daje wolną rękę" Rezerwie "w działaniach, które według niej są najlepsze".

Uwaga na rynek akcji

Ekonomista Harvarda Martin Feldstein ostrzega, że niekończący się rajd na amerykańskiej giełdzie może doprowadzić do nagłego i bolesnego zakończenia dla inwestorów.

"Jeśli to nie jest (jeszcze) bańka, to jest bardzo blisko bańki" - ocenia Feldstein komentując sytuację na amerykańskim rynku akcji. "Wskaźnik P/E (cena do zysku) S&P 500 jest teraz o ponad 50 procent wyższy niż wynosił średnio w historii, więc jest on bardzo niestabilny" - wskazuje Feldstein, emerytowany przewodniczący Rady Narodowego Biura Badań Ekonomicznych, który przewodniczył Radzie Doradców Gospodarczych prezydenta Ronalda Reagana w latach 1982-1984. Feldstein ocenia, że znaczna część tego "problemu" została spowodowana przez politykę Rezerwy Federalnej na przestrzeni lat. "Stopa funduszy federalnych, stopa bezpośrednio kontrolowana przez Fed, jest mniejsza niż 2 procent w momencie, gdy oczekiwania inflacyjne i faktyczna inflacja wynoszą 2 procent" - wskazuje.

"Oznacza to, że realna stopa procentowa jest ujemna, a Fed powinien zacząć podnosić stopy procentowe kilka lat temu, aby ceny aktywów nie były zbyt +daleko+ w stosunku do rzeczywistości "- uważa.

Feldstein dodaje, że Fed nie podnosząc wcześniej stóp procentowych stworzył tę "kruchą" sytuację, w której ceny aktywów są zbyt wysokie.

"To nie jest kwestia inflacji, to kwestia stabilności systemu finansowego. Fed koncentruje się na bankach komercyjnych, czy mają one wystarczającą ilość kapitału, ale realne ryzyko polega na tym, że giełda i nieruchomości komercyjne są +poza cenami+, które powinny być" - ocenia.

"Jest takie niebezpieczeństwo, duże, że możemy zobaczyć znaczny spadek koniunktury na rynkach, a tym samym w gospodarce" - ostrzega.

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: Fed | stopy procentowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »