Czwarty operator wskazany!

Czwarty operator powinien pojawić się na rynku - taka jest wstępna opinia UOKiK. Ostateczną przedstawi po analizach, które właśnie rozpoczął.

Czwarty operator powinien pojawić się na rynku - taka jest wstępna opinia UOKiK. Ostateczną  przedstawi po analizach, które właśnie rozpoczął.

Po ukonstytuowaniu się nowego prawa telekomunikacyjnego Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) będzie współdziałał z prezesem Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty (URTiP) przy podziale wolnych częstotliwości dla telefonii mobilnej. Rola UOKiK może być bardzo istotna, bo jego opinia dotycząca zachowania warunków konkurencji na rynku będzie dla URTiP wiążąca. Jednak tego, czy opinia UOKiK będzie miała bezpośredni wpływ na rozstrzygnięcie zaplanowanego na końcówkę roku przetargu, na razie nie wiadomo.

Ważne pytanie

- Wiele zależy od tego, na jakim etapie postępowania zwróci się do nas prezes URTiP i o co konkretnie nas poprosi. Ustawa tego nie precyzuje. Chronologia zapisów wskazuje na to, że regulator raczej nie musi z nami konsultować warunków przetargu przed jego ogłoszeniem. Może się do nas zwrócić o ogólną opinię o konkurencji na rynku telefonii mobilnej lub też skonsultować z nami projekt konkretnego rozstrzygnięcia przetargu. Byłaby to wówczas procedura analogiczna do ustalania znaczącej pozycji operatora na rynku - mówi się Elżbieta Witkowska, wicedyrektor departamentu ochrony konkurencji w UOKiK, odpowiedzialna za sektor telekomunikacyjny.

Reklama

Według Stanisława Piątka, dyrektora departamentu prawnego w URTiP, odpowiedzi na te pytania poznamy, gdy zakończy prace powołany niedawno przez regulatora zespół, którego zadaniem jest opracowanie warunków przetargu na wolne częstotliwości.

Symulacja w toku

Mimo tych wątpliwości UOKiK rozpoczął już przygotowania do wydania opinii, gdy zażąda jej regulator.

- Rozpoczęliśmy już analizę krajowego rynku telefonii komórkowej. Zamierzamy przeprowadzić symulacje dotyczące rozwoju konkurencji w tym sektorze w warunkach istnienia trzech lub czterech operatorów. Nasza wstępna opinia jest taka, że wpuszczenie na rynek czwartego gracza przyczyni się do rozwoju konkurencji. Wprawdzie z dostępnością usług telefonii mobilnej nie ma dziś w Polsce problemu, ale pozostaje jeszcze kwestia konkurencyjności cen - mówi Elżbieta Witkowska.

Wydane pieniądze

Analizy prowadzone przez UOKiK mają odpowiedzieć nie tylko na pytanie, czy wprowadzać czwartego, ale też - na jakich warunkach.

- Trzeba wziąć pod uwagę, że obecni operatorzy ponieśli już znaczące nakłady zarówno na rozwój infrastruktury, jak i na opłacenie licencji. Z drugiej strony musimy pamiętać, że przed kilku laty operatorzy wchodzili na polski rynek w zupełnie innych realiach, i że przynajmniej część tych nakładów już im się zwróciła. Należy zbadać, jaka to część - podkreśla dyrektor z UOKiK.

Dla kandydatów na czwartego operatora telefonii mobilnej kluczowe będą dwie kwestie: cena, którą trzeba będzie zapłacić za rezerwację częstotliwości, i tzw. roaming wewnętrzny, tzn. możliwość obsługiwania własnych klientów przy wykorzystaniu sieci innych operatorów.

- Wydaje nam się, że czwarty operator powinien mieć zapewniony roaming wewnętrzny, ale to nie jest nasze ostateczne stanowisko - podkreśla Elżbieta Witkowska.

Witold Graboś, prezes URTiP, zapowiedział w lipcu, że ewentualny nowy operator musi być zdolny do "poniesienia trudu budowy własnej sieci" lub uzgodnienia z pozostałymi graczami rynkowych zasad roamingu wewnętrznego. W praktyce jest niemal pewne, że trzej operatorzy nie zgodzą się na roaming krajowy, jeśli nikt ich do tego nie zmusi. Już dziś powołują się na jego zakaz zapisany w koncesjach.

Koszty inwestycji w przypadku budowy ogólnopolskiej infrastruktury UMTS szacuje się na 1-1,5 mld EUR. Zdaniem większości analityków, jest mało prawdopodobne, by znalazł się na to chętny.

Puls Biznesu
Dowiedz się więcej na temat: UOKiK | roaming | operatorzy | operator | wskazania
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »