DB nie wyklucza rezygnacji z BIG-BG

Informacja o fuzji dwóch gigantów - Deutsche Banku i Dresdner Banku - wywołała falę spekulacji o wpływie tego wydarzenia na polski sektor bankowy. Ostatnia wypowiedź Richarda Steiniga, członka zarządu Deutsche Banku, w której nie wykluczył wycofania się z inwestycji w BIG-BG, może być pierwszym skutkiem tej fuzji.

Informacja o fuzji dwóch gigantów - Deutsche Banku i Dresdner Banku - wywołała
falę spekulacji o wpływie tego wydarzenia na polski sektor bankowy. Ostatnia
wypowiedź Richarda Steiniga, członka zarządu Deutsche Banku, w której nie wykluczył
wycofania się z inwestycji w BIG-BG, może być pierwszym skutkiem tej fuzji.

Stwierdzenie to padło przy omawianiu rezultatów obecnie toczących się negocjacji między Deutsche Bankiem, Banco Comercial Portugues oraz Eureko w sprawie kontroli nad BIG-BG. R. Steinig powiedział, że nie jest optymistą co do rezultatu tych rozmów.

Być może jednak jest to tylko element strategii negocjacyjnej, gdyż zdaniem analityków Deutsche Bank wykazał dotychczas zbyt dużą determinację w przejmowaniu BIG-BG, by teraz z niego rezygnować.

Jednak jeśli BCP będzie żądać zbyt wysokiej ceny za akcje BIG-BG i będzie w nieskończoność przedłużać negocjacje utrudniając Niemcom przejęcie polskiej spółki, to Deutsche Bank może zrezygnować z transakcji i szukać innego sposobu ekspansji na polskim rynku.

Reklama

Nie wiadomo, czy postawa Niemców nie uległa zmianie po ogłoszeniu na początku marca fuzji Deutsche Banku z Dresdner Bankiem. Zdaniem komentatorów, największe korzyści z tej fuzji odniesie Allianz, który jest 21,7-proc. akcjonariuszem Dresdner Banku i około 5-proc. Deutsche Banku. Niemiecki ubezpieczyciel ma m.in. objąć 32-proc. pakiet w Deutsche Bank 24 - instytucji mającej obsługiwać klientów detalicznych. Dzięki połączeniu banków spółka ta uzyska 10-proc. udział w niemieckim rynku bankowości detalicznej.

Allianz wraz z UniCredito Italiano, w którym ma udziały, jest również akcjonariuszem Pekao. Pod koniec zeszłego roku na rynku pojawiły się spekulacje, że do grona udziałowców polskiego banku ma dołączyć Dresdner Bank.

W nowym układzie sił DB mógłby więc w jakimś zakresie działalności współpracować z Pekao, ale na razie jest to bardzo mglista perspektywa, która znacznie opóźniłaby oraz osłabiła jego ekspansję w Polsce.

O wiele bardziej realne jest więc sprzedanie akcji BIG-BG przez Eureko i BCP. W zamian Deutsche Bank zgodziłby się na wydzielenie sieci detalicznej Millennium ze struktur BIG-BG i zatrzymanie jej przez Portugalczyków. Eureko natomiast odkupiłoby akcje PZU.

Jutro KPWiG ma ocenić, czy w czasie walki Deutsche Banku o przejęcie BIG-BG nie złamano prawa.

Parkiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »